Да бъдат разкрити женски отделения в поне два "мъжки” затвора. За това ще настоява омбудсманът Мая Манолова. Навръх 8 март, тя представи годишния доклад на институцията за състоянието на местата за лишаване от свобода, бежанските центрове, психиатричните болници, интернатите за деца и местата за закрила. До 1980 г. женски отделения е имало в повечето от затворите у нас.
“Съществуването на един единствен женски затвор в страната е дискриминация и води до откъсване на осъдените българки от техните семейства и децата им, които нямат възможности да пътуват стотици километри за свиждане”, категорична беше Манолова. Тя даде пример с жена от Северна България, която лежи в Сливен и не е имала посещения, докато нейният мъж, който е затворник в Плевен, вижда децата им и роднини почти всяка седмица.
Според Манолова условията за 237-те жени в Сливенския затвор са кошмарни и унизителни, тъй като в килиите няма санитарни възли и се ходи в кофи. Топлата вода се пуска за 15-20 минути на ден и 30 затворнички едновременно трябва да минат през 4 душа.
Цените на стоките в затворническите лавки били с 30-40% по-високи. Още по-кожодерски били цените на телефонните разговори, които определила частна фирма. Затворниците плащали 98 ст. на минута за обаждане до фиксирани мрежи, при положение че мобилните оператори искали 23 ст.
Омбудсманът попита откъде накъде затворите купуват работно облекло и дюшеци с обществени поръчки, при положение че лишени от свобода имат шивашки цехове за тези изделия в Сливен и Ловеч.
Чиновници в миграционните центрове записват чужди деца на бежанци
Малолетни и непълнолетни бежанци, попаднали в наши миграционни центрове, биват записвани съвсем формално на възрастни, с които нямат нищо общо. “Шокирана съм, че попаднахме на случаи, в които децата не познават хората, които са назначени за техни настойници от нашите служители”, каза още омбудсманът Мая Манолова. В годишния доклад е описан и случай, при който малчуган от Афганистан без родители и близки е бил даден на възрастен, който идва от Пакистан.
“Непридружените деца трябва да имат свой настойник или попечител и това трябва да става отговорно, а не само на хартия. Говорим за уязвима група, която лесно може да се превърне в жертва на трафик”, добави Манолова.
Наскоро експерти по сигурността представиха две версии за използването на деца в бежанския поток. Според едната в Европа се прехвърлят деца от приюти за сираци, където са били обучавани в радикален ислям. Според другата сирийчета били продавани като роби на мигранти от други народности, които при регистрациите се представяли за бежанци от войната. След като стигали до някоя от западните страни, изоставяли децата по улиците.
“В момента центровете за бежанци са запълнени под половината от капацитета си и точно сега е необходимо да се преодолеят нередности като влошени битови условия, забавянето на предоставяне на статут, малкият брой на преводачите и т.н. Защото е не е изключено отново потокът да се увеличи”, каза още омбудсманът. В доклада е обърнато внимание и на големия брой мигранти, които са напуснали самоволно центровете за настаняване, без нашите власти да имат представа къде са отишли всички тези хора.
Психиатриите са превърнати в приюти
“Психиатричните болници са се превърнали в приюти, в които по 20, дори 30 години живеят изоставени хора. Болницата Нови Искър е станала дом и за клошаря, който спеше в кашон пред президентството”, каза вчера Мая Манолова. В доклада е посочено, че условията в лудниците са лоши и липсват пари за персонал и техника. “На всичкото отгоре психиатриите плащат по 50 лв. на час на Спешна помощ, ако се наложи да извикат линейка”, подчерта Манолова.