Business Insider: Войната в Украйна показа, че подходът на Запада към оръжията е остарял

снимка: РИА Новости / Алексей Майшев

Украинската отбранителна индустрия настоява Западът да се откаже от дългогодишната си привързаност към скъпоструващото оръжие от висок клас в полза на по-евтините, масово произвеждани оръжия, които са необходими за оцеляване и победа в една изтощителна война срещу противник като Русия, пише Business Insider.

Сергей Гончаров, главен изпълнителен директор на Националната асоциация на украинската отбранителна промишленост, която представлява около 100 украински компании, заяви пред Business Insider, че дългогодишното фокусиране на Запада върху разполагането на ограничен брой най-съвременни системи може да се окаже сериозен недостатък в един продължителен конфликт. Добре е да разполагаме с тези системи, но масовостта е от ключово значение.

Войната в Украйна показва, че вместо от шепа свръхпрецизни и скъпи оръжия, страните се нуждаят от масово снабдяване с достатъчно добра огнева мощ - каза Гончаров.

По думите му скъпите оръжия като управляемите боеприпаси M982 Excalibur на американската армия (всеки снаряд струва 100 000 долара) "не работят", когато другата страна разполага със системи за електронна война и с такива традиционни артилерийски снаряди, които са 30 пъти по-евтини при огромни доставки.

Гончаров посочи М107 - самоходно оръдие, което за първи път е пуснато на въоръжение от САЩ през 60-те години на миналия век, като пример за евтина огнева мощ, която може да бъде ефективна в големи количества.

"Не са ви нужни 10 шведски "Арчър", които вероятно са една от най-добрите артилерийски системи в света", каза той, визирайки артилерийската система на BAE Systems, предоставена на Украйна от Швеция. Вместо това ви трябват 200 евтини гаубици, като например тази от Богдана, която Украйна произвежда.

Значителният темп на износване на боеприпасите и оборудването в подобна битка означава, че е необходимо постоянно снабдяване с оръжие, за да се продължи борбата, особено когато няма никаква гаранция, че високотехнологичните оръжия ще бъдат обещаните промени в играта.

Нахлуването на Русия в Украйна се характеризира с широко използване на артилерия и огромни разходи на боеприпаси. Войната в някои отношения наподобява огромните, разрушителни сражения от Първата и Втората световна война, с голям брой ранени и загинали и значителни загуби на оборудване.

Русия разполага с една от най-големите военни сили в света, подкрепена от многобройно население. Страната неведнъж е демонстрирала готовност за водене на настъпателен стил на водене на войната, като ангажира много войници и оръжия в битката, за да изтощи бавно противника си.

Нахлуването на Русия е довело до претоварване на оборудването. Министерството на отбраната на Обединеното кралство заяви през декември, че Русия е загубила повече от 3600 основни бойни танка и почти 8000 бронирани машини от началото на пълномащабната инвазия през февруари 2022 г.

Руснаците разполагат с достатъчно маса, за да поемат тези загуби. Украйна се бори с недостиг на оръжия и боеприпаси, както и с недостиг на жива сила. Украйна се обърна към малки, евтини безпилотни летателни апарати като алтернатива за асиметрична война; Русия също е използвала безпилотни системи в битка.

Китай, друг проблем за Запада, е изградил подобен вид сили, които са масови и могат да поемат загуби.

От друга страна, Западът прекара последните две десетилетия и промени в борбата с противници от по-ниско ниво, където силите му могат да спечелят с превъзходни възможности.

Страните се стремят да извлекат поуки за борбата с Русия от конфликта в Украйна, особено в Европа, където много страни предупреждават, че Русия може да продължи агресията си в бъдеще, а разходите за отбрана нарастват бързо.

Габриелиус Ландсбергис, бивш министър на отбраната на Литва, съюзник на НАТО, граничещ с Русия, по-рано описа войната до БИ като война с "големи количества".

Той заяви, че докато Западът се е фокусирал върху нови и скъпи оръжия, чието производство отнема много време, Русия "създава нещо евтино, бързо и с многократна употреба".

Още от (Европа)

Най-четени