През 2024-2026 г. руската държавна корпорация Роскосмос трябва да получи 12 милиарда долара директно от държавната хазна, но тези пари най-вероятно ще отидат не за „изследване на Луната“, а главно за производството на различни видове крилати и балистични ракети (включително същите ракети Искандер) и компоненти за тях, пише военното издание Defense Express.
Въпреки официалното си наименование, исторически Роскосмос се занимаваше с производството на различни видове ракетни оръжия, по-специално междуконтиненталните балистични ракети "Ярс" и "Булава", и всъщност е част от структурата на руския военно-промишлен комплекс. Това се казва в текста на нов доклад на британския RUSI за „индустриалната мобилизация“ на Руската федерация във войната срещу Украйна.
Както посочват авторите на доклада, Роскосмос е наследник на съветското „Министерство на общото машиностроене“, което отговаряше за производството на космически ракети-носители и ракетни оръжия, включително междуконтинентални балистични ракети.
На този фон е доста показателен фактът, че последните двама ръководители на Роскосмос – Рогозин и Борисов – са били вицепремиери по отбранителната промишленост, преди да бъдат „катапултирани“ на такъв пост, което само подчертава реалната военно-промишлена цел на тази държавна корпорация.
На външната арена обаче Роскосмос има имидж на чисто „гражданска“ структура в контактите между Руската федерация и Запада, което от своя страна позволява на ръководството на Кремъл да използва тази държавна корпорация като една от „указателните табели“ за скрито финансиране на работата на нейния военно-промишлен комплекс.
За илюстрация на горепосоченото авторите на RUSI дават следния пример – „Роскосмос“ като юридическо лице през 2024 г. субсидира в частност „Специално конструкторско бюро на Московския енергиен институт“, което се занимава с междуконтинентални балистични ракети.
Освен това миналата година Роскосмос внесе еквивалента на 1 милиард долара в уставния капитал на Ярославския радиозавод, който произвежда сателити и други космически кораби за руското министерство на отбраната.
По-рано Defense Express също съобщи, че през ноември 2024 г. Русия разширява производствения си капацитет за двигатели на твърдо гориво, които са необходими за ракетите С-400, Искандер и междуконтиненталните балистични ракети.