Демерджиев притиска магистрати, даваме го на американската служба OFAC, заяви Калин Стоянов

Калин Стоянов

Бившият силов министър и настоящ депутат от ДПС Калин Стоянов съобщи, че ще сезира американската служба OFAC (Office of Foreign Assets Control) заради действията на настоящия министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, срещу когото има повдигнато обвинение за корупционно престъпление.

В своя обширна публикация Стоянов твърди, че Иван Демерджиев оказва натиск върху прокурори, за да бъде прекратено делото, по което е обвиняем.

Калин Стоянов припомня, че през 2025 г. Демерджиев е получил обвинение след сигнал, подаден от него в качеството му на министър на МВР през 2023 г. Сигналът касае подписано от Демерджиев допълнително споразумение за 81 млн. лв. по обществена поръчка за новите документи за самоличност. Документът е разписан два дни преди да напусне поста служебен вътрешен министър.

По думите на Стоянов, Демерджиев в момента търси „кошаревски свидетели“, които да дават неверни показания срещу него с цел саморазправа. 

"Освен това, според информацията, от известно време Иван Демерджиев държи престъпните схеми на Мартин Божанов - Нотариуса, като това се случва с личното съдействие на Николай Филипов -  Митничаря от Бургас и бившата жена на Нотариуса, с която той след смъртта на последния, живее на семейни начала и имат дете", казва Стоянов. 

Народният представител от ДПС посочва, че настоящият шеф на МВР притиска магистрати да прекратят делото срещу него и да образуват нови производства срещу самия Стоянов. По думите му Демерджиев се хвалел, че ще се разправи с всеки, който му се противопостави, и че очаква да бъде назначен за главен прокурор.

Бившият министър твърди още, че Демерджиев разполага с „архива на Пепи Еврото“, чрез който манипулира длъжностни лица.

Заради всички тези обстоятелства Стоянов ще сезира OFAC, както и правителството на Великобритания, с искане за предприемане на мерки срещу Демерджиев.

"На всички онези, които дръзнали да му се противопоставят, гордо заявявал, че ще се разправя и с тях, щял да ги освободи от длъжностите, които заемали, като това със сигурност според него ще се случи, в момента, в който го назначат на поста главен прокурор на България.", пише Стоянов. 

*OFAC е службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ. Тя отговаря за налагането и прилагането на санкции срещу чуждестранни лица, организации и държавни служители, когато има данни за корупция, пране на пари, нарушаване на човешки права или заплаха за националната сигурност. Най-често OFAC се свързва с санкциите по Global Magnitsky Act, които се прилагат срещу корумпирани и овластени лица по света.

Най-четени