България и Румъния се опасяват от значителни промени в статуквото в Черно море в полза на Русия като част от широко споразумение между Москва и Вашингтон, пише Financial Times, позовавайки се на европейски служители от региона, пожелали анонимност.
Очаква се всяко постигнато споразумение да бъде от полза за Русия и може да повлияе на сигурността на техните страни, казаха още източниците пред изданието.
В Саудитска Арабия преговарящите от САЩ и Украйна възобновиха преговорите за потенциално мирно споразумение.
Черноморските държави в Европа наблюдават нервно как днес в Саудитска Арабия продължават мирните преговори между САЩ и Русия за Украйна, опасявайки се от евентуална сделка, която би възстановила част от влиянието на Москва върху спорните води.
Преговарящите от Москва и Вашингтон ще обсъдят днес в Рияд безопасността в Черно море и потенциалното възобновяване на експортните пътища с намерението да обвържат военноморската сделка с по-широкообхватно мирно споразумение.
Майк Уолц, съветник на Тръмп по националната сигурност, заяви вчера, че разговорите ще се съсредоточат върху „прекратяване на огъня по море в Черно море, така че двете страни да могат да пренасят зърно, гориво и да започнат отново да извършват търговия в Черно море“.
Украйна успешно изтласка руския флот от западната част на морето, което е едно от най-забележителните военни постижения на Киев в продължилата повече от три години война. Така всяко договорено споразумение се очаква да бъде изгодно за Москва, заявиха официалните лица, и може да засегне сигурността на техните страни, без да им даде право на глас.
Представители на САЩ и Русия определиха днешните разговори като „технически“, в които участват по-скоро служители на средно ниво, отколкото висши политици.
Все пак вчера главният пратеник на Тръмп за Русия Стив Уиткоф изглеждаше доста оптимистично настроен.
„Мисля, че в понеделник в Саудитска Арабия ще видите някакъв реален напредък, особено що се отнася до прекратяването на огъня на кораби в Черно море между двете страни“, каза той пред Fox News.