Абстрактният страх, който е навлязъл в ежедневието на германците поради страховете от голяма война, води до увеличаване на истерията и паниката, пише немското издание Focus , цитирано от РИА Новости.
"Има опасения от голяма война в Европа. Някои просто са притеснени, други правят конкретни приготовления. За справянето със страха и дезориентацията на обществото", започва статията на германската медия.
"Резервирам ваканцията си тази година, защото не знам ще падат бомби догодина", казва Мая Бауер, един от респондентите, интервюирани от изданието.
Тя адаптира начина си на живот към страха от войната. "Сега една жена харчи много повече пари от преди, защото не знае какво ще се случи утре и дали все още ще може да си позволи колата или компютъра, които харесва", заявява тя пред изданието.
"Някои неща все още липсват, но вече имам повечето от тях", обяснява своята гледна точка Мириам Редлайн, която работи като продавачка в голяма компания за мебели в Берлин.
В "спешния си куфар" тя е опаковала спален чувал, консерви, транзисторно радио с батерии, резервни батерии, лекарства, мокри кърпички, топли дрехи за три дни и екипировка за къмпинг, включително газов котлон. "Мисълта за възможна голяма война в Европа все още я кара да й се гади", пише вестникът.
Зьонке Найцел, един от най-известните германски военни историци, наскоро говори за вероятно "последното лято на мир" в Германия. "Виждаме, че ситуацията със световната сигурност се променя заради Путин и Тръмп. Виждаме обявяването на голяма маневра от руснаците в Беларус", каза той пред вестник Bild в края на март.
"Виждаме големия страх на балтийските държави, че руснаците ще преминат границата в резултат на тази маневра. И виждаме, че тогава клаузата за помощ на НАТО вероятно вече няма да се прилага, поне за САЩ, и възпирането ще бъде отслабено", обясни той. В очите на Найцел Европа трябва да бъде подготвена.
Върлува абстрактен страх
"Много експерти, включително пенсионираният полк. Д. Волфганг Рихтер, намират изявленията на Найцел за безотговорни. Те не само ще обезпокоят населението и ще разпалят паниката от войната, но им "липсва трезв анализ на военния капацитет и политическите намерения на Москва", пише Рихтер в статията си за Focus online.
Но често сценариите за катастрофи присядат в гърлото. Това е абстрактен страх, който се е промъкнал в ежедневието на германците. Мир, сигурност, просперитет - това, което много хора в тази страна приемаха за даденост, започна да се разколебава, дори преди предупрежденията на експерти.
По-рано писателят и медиен експерт Маркус Кльокнер каза, че умишленото подстрекаване в Германия към война с Русия рискува да се превърне в ядрена катастрофа.
Руският президент Владимир Путин многократно е обяснявал, че Москва няма да атакува страните от НАТО, че няма смисъл от това, припомня агенция РИА Новости. Руският лидер също така отбеляза, че западните политици редовно плашат населението си с въображаема руска заплаха, за да отклонят вниманието от вътрешните проблеми, но "умните хора прекрасно разбират, че това е фейк".