Международният олимпийски комитет (МОК) постави под въпрос версията за навлизането на забраненото лекарство в тялото на руската фигуристка Камила Валиева, съобщена от представителя на организацията Денис Осуалд, съобщава ТАСС.
Както отбелязва пресслужбата на комисията, Осуалд не е имал надеждна информация преди срещата с журналисти. Той не присъства на заседанието на Спортния арбитражен съд (CAS) и беше принуден да оперира с данни, събрани от пресата. Служителят на МОК Осуалд каза, че триметазидин е попаднал в тялото на 15-годишната Валиева чрез продукт, който е използвал нейният дядо. Както той отбеляза, този аргумент изиграва важна роля в полза на изслушването по допинг делото на Валиева в CAS.
На 14 февруари Спортният арбитражен съд (CAS) разреши на Валиева да участва в индивидуалния турнир на Олимпиадата в Пекин, а днес тя зае първо място в кратката програма. Състезанията от волната са на 17 февруари.
МОК отказа да награди победителите в отборния турнир по фигурно пързаляне, в който руснаците станаха шампиони. Освен това организаторите на Игрите няма да правят церемония по награждаване, ако Валиева е сред победителите в индивидуалния турнир.
Адвокатът Анна Козменко, представляваща интересите на руската фигуристка, оцени думите на члена на Международния олимпийски комитет (МОК) Денис Осуалд за източника на допинг.
„Въпреки статута на Камила като защитено лице, някои международни спортни служители се заеха да правят изявления в пресата по този случай, по-специално изопачавайки фактите и самата позиция на Камила“, каза Козменко, цитирана от РИА Новости. Тя смята, че това е несправедливо спрямо спортистката и противоречи на действащите правила.
Клиничният фармаколог Едигер призова да не се изключва саботаж при разследването на случая на Валиева. Според него забраненото вещество триметазидин може да влезе в тялото на руската фигуристка по три начина. „Първата версия е, че заподозреният е изял вещество Х нарочно, някой му го е предписал, принудил го е или го е убедил. Втора версия – заподозреният е изял веществото Х неволно, тоест случайно. Това е ситуация, при която той не е знаел, че това е лекарство X. Третата версия е, че никой не е знаел за това лекарство X. Така наречената случайна ситуация, когато лекарството X е било под формата на примеси в състава на някакъв хранителен продукт или някакъв вид лекарство, което заподозреният използва“, сподели той, като отбеляза, че разследването трябва да вземе предвид вероятността и за злонамерен умисъл и саботаж.
Едигер смята, че Валиева почти не е вкусвала хапчетата на дядо си или е яла с него от едно и също ястие, в което по някакъв начин се е озовал триметазидинът. „Това е лекарство, което се произвежда на таблетки с покритие, никой не го смачква, не съществува под формата на прах, в течна или друга форма“, обясни клиничният фармаколог.