Д-р Росица Кръстева, началник на Онкологичния център в МБАЛ „Уни Хоспитал“ – Панагюрище:
Д-р Росица Кръстева, дм, е завършила МУ-София през 1994 г. Има специалности "Вътрешни болести" (2001 г.) и “Онкология" (2005 г.) Специализирала е в университетски болници в Торино (Италия), Атина (Гърция), Мюнхен (Германия), Базел (Швейцария) и др. От 1995 до 2012 г. работи в Клиниката по медицинска онкология към УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ". От 2013 до 2014 г. работи в Отделението по медицинска онкология в МБАЛ “Сердика” - София. От ноември 2015 г. оглавява Отделението по медицинска онкология в Онкологичния център към МБАЛ „Уни Хоспитал" в Панагюрище, а от септември 2019 г. тя е и началник на Онкологичния център в болницата.
- Д-р Кръстева, предстои волейболният турнир “Ти си” в подкрепа на хората с онкозаболявания. С каква цел го организирате с вашия екип вече 6-а година?
- Турнирът е част от нашата инициатива „Победителите“. Нарекли сме я така, защото всеки човек със злокачествено заболяване, който се лекува, носи желанието за победа и побеждава, живеейки с тази диагноза. Целта е да покажем, че с нея може да се живее, да се твори и да се прави всичко, както е при останалите хора. Искаме да популяризираме съвременното разбиране за рака и да разбием мита, че е нелечим. За 6-а година ще проведем турнира, а в инициативата имаме и други събития. Отново ще връчим наградата „Петьо Петков“ в памет на наш приятел, който помогна турнирът да се реализира на високо ниво. Наши съмишленици са хора от професионалния и любителския волейбол, от шоу средите, млади хора, които участват. Спортът обединява за каузи, включително и за правото на всеки от нас да живее по-добре.
- Вашият център е структура с национално значение в онкологичната помощ. Какви са предимствата за пациента тук?
- Предлагаме мултидисциплинарна грижа. Пациентът с рак се нуждае и от хирург, гастроентеролог, реанимация и др. и наличието на всички медицински структури в една болница е предимство. Цялостната качествена грижа се базира на медицинските стандарти, които следват приетите в Европа и по света научнообосновани препоръки в терапията. Прилагането им гарантира, че пациентът с рак получава такова лечение в България, каквото и във водещите центрове в Германия, Франция, САЩ и др. Нивото на компетентност на лекарите е най-важната предпоставка за това, пациентите го виждат и избират нашия център.
- Какво е необходимо, за да се увеличават годините живот при рак?
- Скрининговите програми спасяват живот – доказват го в страните, които са ги въвели. Периодично се правят прегледи и изследвания на групи от населението по критерии с цел да се открият злокачествени заболявания в начален стадий, когато лечението е с най-големи възможности. Скрининг програми са необходими и у нас. При заболяване в първи стадий лечението може да осигури преживяемост, сравнима с тази без рак. В четвърти стадий, без лечение, прогнозата е между 6 месеца и 1 г. Подходящата терапия – химиотерапия, лъчелечение, таргетна терапия, имунотерапия или комбинация от тях - може да удължи живота, превръщайки тази 1 г. в 2, 3, а може и над 5. След диагнозата следва цялостна диагностика – и молекулярна, за да се определят точният тип и стадий на заболяването. Това позволява прилагането на най-ефективното лечение, съобразено индивидуално с пациента.
- Как бихте окуражили хората, които се страхуват да ходят на профилактични прегледи?
- Диагнозата рак не означава, че лекарите не знаем какво да правим. В нормален разговор лекарят трябва да обясни на какъв етап е болестта и как да се избере най-подходящата терапия. В България достъпът до съвременно лечение е напълно адекватен. През последните 10 г. у нас има съществен напредък - преживяемостта след 5 г. при рак на гърдата например е увеличена от около 70% преди 20 г. до над 85% днес. Това е благодарение на усъвършенстваните диагностични методи, иновациите в терапията и все по-широкото приложение на мултидисциплинарния подход.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура