TikTok заяви, че възстановява достъпа до видео приложението, след като новоизбраният президент Доналд Тръмп обеща, че компаниите, които разпространяват и хостват платформата, няма да носят отговорност за нарушаване на забраната в САЩ, която влезе в сила в неделя, пише Financial Times.
„Съгласувано с нашите доставчици на услуги, TikTok е в процес на възстановяване на услугата“, заяви компанията по-късно в неделя. „Благодарим на президента Тръмп за това, че предостави необходимата яснота и уверение на нашите доставчици на услуги, че няма да бъдат подложени на санкции, предоставяйки TikTok.“
TikTok, собственост на китайската компания ByteDance, заяви, че ще работи с Тръмп „по дългосрочно решение, което да запази TikTok в САЩ“. Уеб версията на TikTok изглежда работеше в САЩ до неделя следобед, докато приложението функционираше няколко часа по-късно. Въпреки това TikTok все още не се появяваше в магазините за приложения на Apple и Google. Apple съобщи на посетителите на своя магазин за приложения, че не могат да изтеглят TikTok. Тя също така съобщи на съществуващите потребители, че вече няма да могат да актуализират приложението.
Тръмп заяви, че в понеделник ще издаде указ, с който ще гарантира, че компаниите, които са позволили на TikTok да остане в експлоатация, няма да бъдат подведени под отговорност за нарушаване на забраната, приета от Конгреса.
TikTok спря услугата този уикенд преди крайния срок в неделя, произтичащ от закона, който изискваше ByteDance да продаде видео приложението, за да избегне забраната на магазините за приложения, позволяващи изтеглянето му. От полунощ в събота на компании като Apple, Google, Akamai и Oracle беше забранено да предоставят услуги за разпространение или хостване на приложението и рискуваха да бъдат глобени с 5000 долара на потребител. Akamai и Oracle, които предоставят облачни услуги на TikTok, не отговориха на молбите за коментар.
„Моля компаниите да не позволяват на TikTok да остане на тъмно!“, заяви Тръмп в своята платформа Truth Social в неделя. „В понеделник ще издам указ за удължаване на периода от време, преди забраните на закона да влязат в сила, за да можем да сключим сделка за защита на националната ни сигурност.”
Майк Уолц, депутат от Флорида, който ще стане съветник по националната сигурност при встъпването в длъжност на Тръмп в понеделник, заяви пред CNN, че новоизбраният президент ще обмисли възможността да разреши продължаването на китайската собственост, но със „защитни стени“, които да гарантират, че данните на приложението са „защитени тук, на американска земя“.
Тръмп заяви в своя пост в социалната мрежа, че би искал САЩ „да имат 50-процентна позиция на собственост в съвместното предприятие“. „Без одобрението на САЩ няма да има TikTok. С нашето одобрение тя струва стотици милиарди долари - може би трилиони. Първоначалната ми мисъл е за съвместно предприятие между настоящите и/или новите собственици, при което САЩ да получат 50 % собственост в съвместно предприятие, създадено между САЩ и която и да е покупка, която ние изберем.“
Законодателите и служителите по сигурността на САЩ смятат, че китайското правителство може да използва TikTok, за да получи лична информация за американците, което може да улесни шпионажа.
TikTok отрича Китай да има какъвто и да било контрол върху приложението. В петък Върховният съд потвърди забраната. В събота Тръмп заяви, че „най-вероятно“ ще удължи с 90 дни срока за продажба на TikTok, което е свалено от 170 млн. американци. Но някои републикански законодатели, включително Том Котън, който председателства сенатската комисия по разузнаването, и сенаторът от Небраска Пийт Рикетс, заявиха в изявление, че няма „никакво правно основание за каквото и да е „удължаване“.
„Всяка компания, която хоства, разпространява, обслужва или по друг начин улеснява контролирания от комунистите TikTok, може да бъде изправена пред стотици милиарди долари съкрушителна отговорност по закон, не само от Министерството на правосъдието, но и по закона за ценните книжа, съдебни дела на акционери и щатски прокурори“, каза Котън в публикация в социалната мрежа X. „Помислете върху това“.
През първия си мандат Тръмп издаде заповед за спиране на дейността на TikTok в САЩ, но тя беше блокирана от съдилищата. Той също така се опита да изготви сделка, която да гарантира, че Китай няма да може да получи достъп до данните. Китайското законодателство изисква от китайските компании да предават данни, когато това е разпоредено от правителството.