Някога разговорите на Путин с Тръмп бяха описвани като "приятни", но сега бъдещият президент първи ще трябва да потърси Кремъл

Докато Доналд Тръмп полага клетва за втория си мандат като президент на САЩ, Кремъл следи отблизо какво ще означава завръщането му за отношенията между САЩ и Русия и амбициите на Москва в Украйна.

Но докато Кремъл приветства първото президентство на Тръмп с ентусиазъм, сега отношенията са забележимо по-хладни. С непредсказуемия Тръмп, който встъпва в длъжност на фона на война, на която руският президент Владимир Путин е заложил всичко, и която Тръмп настоява, че ще разреши бързо - Meduza анализира как комуникационният екип на Кремъл описва разговорите на двамата лидери по време на първия мандат на Тръмп и как техният тон се промени след преизбирането му.

„Доналд Тръмп поиска да предаде неговите пожелания за щастие и просперитет на руския народ, като каза, че американският народ има топли чувства към Русия и нейните граждани“, пише Кремъл в резюмето си след телефонен разговор от 28 януари 2017 г. между Тръмп и неговият руски колега. Тръмп току-що беше встъпил в длъжност като президент на САЩ за първи път и според прессъобщението на Москва той и Путин са си поговорили добре.

„Владимир Путин на свой ред подчерта, че чувството е взаимно, като добави, че повече от два века Русия е подкрепяла Съединените щати, била е техен съюзник по време на двете световни войни и сега вижда САЩ като основен партньор в борбата с международния тероризъм . Двамата лидери се договориха да поддържат редовни лични контакти. Разговорът премина в позитивна и конструктивна атмосфера.“

Кремъл редовно публикува резюмета на разговорите между Путин и други световни лидери, подчертавайки гледната точка на Русия относно разговорите. Но това, което може би е по-интригуващо от темите на дискусията, е как говорителите на Москва описват настроението на разговора. И въпреки че няма начин да разберем какво е било настроението, когато Тръмп и Путин са разговаряли по телефона през януари 2017 г., Кремъл все пак рисува разговорите им през първия мандат на Тръмп като приятелски и сътрудничещи.

От 17-те лични разговора между Тръмп и Путин, споменати на уебсайта на Кремъл, шест, в допълнение към този първи поздравителен разговор, бяха официално описани като „конструктивни“:

„Разговорът беше делови и конструктивен“, каза Кремъл за разговор от май 2017 г., според съобщенията фокусиран върху „сътрудничеството на международната арена“.

„Като цяло разговорът беше конструктивен и делови, с акцент върху преодоляването на натрупаните проблеми в руско-американските отношения“, коментира Кремъл комуникация от март 2018 г. за „практическо сътрудничество в различни области“.

„Двамата държавни глави изразиха задоволство от деловия и конструктивен характер на разговора“, пише Кремъл относно разгоор от май 2019 г. за „икономическо сътрудничество“.

 „Те изразиха задоволство от техния конструктивен и съдържателен разговор“, каза Кремъл за разговор през май 2020 г., по време на който двамата лидери според съобщенията „размениха поздрави“ преди 75-ата годишнина от поражението на нацистка Германия във Втората световна война и обсъдиха COVID- 19 пандемия.

„Разговорът беше конструктивен, делови и съдържателен“, описаха от Кремъл разговор през юни 2020 г. по време на пандемията от COVID-19.

„Разговорът беше конструктивен и по същество“, повтори Кремъл отново през юли 2020 г. относно призива за двустранни усилия „за поддържане на международния мир и сигурност“.

Твърдението, че и двете страни са „изразили задоволство“ от разговора си, беше споменато три пъти, включително в резюме на разговор от ноември 2017 г., основно съсредоточен върху ситуацията в Сирия по това време, както и общи „съвместни антитерористични усилия“.

Кремъл също подчерта благодарността на Путин към Тръмп и САЩ за различни форми на подкрепа, варираща от „информация, изпратена чрез специалните служби, която е помогнала за предотвратяване на терористични актове в Русия“ до „доставката на американски вентилатори“ по време на COVID-19 пандемия. В резюме на обаждане през 2019 г. се казва, че когато Тръмп е предложил помощ за потушаването на горските пожари в Сибир, Путин е „изразил искрена благодарност за вниманието и за любезното предложението за помощ и съдействие“ (въпреки че според съобщенията той е отказал помощта като ненужна). "Президентът на Русия разглежда предложението на президента на САЩ като знак, че е възможно двустранните отношения в пълен мащаб да бъдат възстановени в бъдеще", добави Кремъл.

„Сигналите ще дойдат от Вашингтон“

Дали бъдещето на отношенията Тръмп-Путин ще бъде толкова розово, колкото изглеждаше преди, далеч не е сигурно. Първо, първият мандат на Тръмп не отговаря точно на очакванията на Русия. Докато той наложи санкции с по-бавни темпове, отколкото направи администрацията на Обама след анексирането на Крим от Русия през 2014 г., той все пак продължи да затяга винтовете, а това  едва ли бе облекчението, на което Москва може би се надяваше.

Освен това много неща се промениха оттогава, най-вече пълномащабната война на Кремъл срещу Украйна, която Тръмп обяви, че ще разреши, като принуди Москва и Киев да се съгласят на мирно споразумение.

„Причината за оптимизъм не е много ясна. Тръмп е импулсивен човек – той иска да постигне своето“, каза източник, близък до правителството, пред Meduza веднага след победата на Тръмп на изборите в САЩ през 2024 г. „Може би той ще има някакво влияние върху Украйна, но сделката означава да се направят отстъпки, включително от Русия. И засега не изглежда, че президентът Путин е готов на каквито и да било отстъпки."

Ден след изборите в САЩ говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че не знае за планове Путин да се обади и да поздрави Тръмп за победата, тъй като САЩ са „недружелюбна страна“.

По-малко от седмица по-късно, на 11 ноември, той отрече информацията, че двамата лидери са разговаряли по телефона. Вместо това (поне официално) Путин използва въпросите и отговорите след речта си на 7 ноември в дискусионния клуб „Валдай“, за да отправи косвени поздравления към Тръмп (което по-късно Песков изясни, че трябва да „се счита за официално“).

Путин също намекна, че няма да е този, който ще направи първия ход. „В един момент лидерите на западните държави ми се обаждаха почти всяка седмица и след това изведнъж спряха“, каза той във Валдай. „Ако не искат да говорят, няма нужда. Както виждате, ние сме живи и здрави - развиваме се, вървим напред. Ако някой от тях иска да възобнови контакта, винаги съм казвал и искам да го кажа отново: нямаме нищо против."

На 13 януари номинираният от Тръмп за съветник по националната сигурност Майк Уолц каза пред ABC News, че се очаква бъдещият президент на САЩ да проведе телефонен разговор с Путин „през следващите дни и седмици“.

На въпрос три дни по-късно кой от лидерите трябва пръв да вдигне телефона, Юрий Ушаков, един от помощниците на Путин, даде да се разбере, че Тръмп ще трябва да поеме инициативата.

„Обикновено бъдещият президент или ръководител на правителството презприема първия разговор“, обясни Ушаков. „Не бих искал да оставя впечатлението, че просто седим и чакаме. Ние спокойно разбираме цялата ситуация и знаем, че рано или късно някои сигнали ще дойдат от Вашингтон."

Дали Кремъл все пак ще побърза да опише бъдещите разговори между Путин и Тръмп като „конструктивни“, „съществени“ или „задоволителни“, остава да видим.