WSJ: Москва се готви за преговори без край

Путин има цели, които далеч надхвърлят териториалните придобивки

Русия не иска бързо прекратяване на огъня в Украйна и планира да протака мирните преговори за неопределено време, използвайки ситуацията на бойното поле, за да оформи своите условия, пише The Wall Street Journal.

Москва използва тази стратегия от Сирия до преговорите в Ялта по време на Втората световна война, припомня изданието.

През последните дни изглеждаше, че политиката на САЩ се променя решително в полза на Русия. Превръщането на тази промяна в споразумения на масата за преговори обаче няма да е лесно. Путин има цели, които далеч надхвърлят териториалните придобивки, постигнати от неговите сили в Украйна.

„В Кремъл има значително съмнение, че Тръмп и хората му разбират трудността или сложността на проблемите, които трябва да бъдат решени“, каза бившият съветник на Белия дом по Русия Томас Греъм.

„Тъй като позицията на Русия на бойното поле се подобрява, руснаците само увеличават натиска си“, казва Самуел Чарап, старши политолог в мозъчния тръст Rand. „Мога само да си представя, че офицерите от Генералния щаб се опитват да убедят Путин, че сега е моментът да се натисне газта и да се постигнат максимални териториални придобивки.

В същото време Русия най-вероятно ще настоява за условия, подобни на тези, които обсъждаха в Истанбул в началото на войната. Тогава Русия поиска да не се допуска чуждо оръжие на украинска територия и въоръжените сили на Украйна да бъдат драстично съкратени.

Русия също иска да прекрати обмена на разузнавателни данни между Вашингтон и Киев, който остава непризнат от двете страни и помага на Украйна да удари някои от най-чувствителните цели на Русия, според източник на изданието, запознат със ситуацията.

Докато преговорите продължават, САЩ имат средства за натиск върху Москва, като затягане на ограниченията върху износа на руски петрол или изпращане на още повече военна помощ на Киев. Но напоследък Тръмп даде знак, че предпочита учтив разговор, а сътрудниците му намалиха споменаването на санкциите.

Тръмп има две възможности за напредък в преговорите - да натисне Москва или да натисне Киев. Неотдавнашната остра критика на американския лидер към Владимир Зеленски предполага, че той е решил да окаже натиск върху украинците, по-лесната от двете цели, посочи Греъм.

Според него, Путин не иска администрацията на Тръмп да мисли, че може бързо да отхвърли Русия като проблем, с след това да продължи напред и да игнорира отношенията с нея. 

„Те искат да се ангажират със Съединените щати за известно време“, обясни Греъм. „Не искат да си помислят, че е въпрос на два-три месеца да се постигне споразумение, а след това просто да се съсредоточат върху Китай и да забравят за руснаците.

Първият голям тест за новите отношения между САЩ и Русия може да бъде нежеланието на Владимир Путин да се съгласи на прекратяване на огъня в Украйна, пише в свой материал по темата и Bloomberg.

Кремъл не показва намерение да отстъпва или да облекчава военните действия, докато Вашингтон вече отказа да нарече Русия агресор и също така заяви, че присъединяването на Украйна към НАТО и връщането на окупираните от Русия територии са нереалистични.

Руски източници са казали пред изданието, че Москва е предпазлива относно затоплянето на отношенията между Тръмп и Путин, тъй като те не разбират напълно стратегията на Белия дом и се пазят от капани. А изявлението на американския президент, в което той нарича украинския президент Володимир Зеленски "диктатор", напълно е стъписало кремълските служители.

Татяна Становая, старши сътрудник в Евразийския център Карнеги Русия, смята, че перспективата за голяма сделка е малко вероятна в момента:

„Ключовата цел на Путин остава „приятелска Украйна“, където не става въпрос за териториални разграничения или сигурност на линията на съприкосновение, а за гаранции, че Украйна като цяло ще се отклони от пътя на развитие на Запада."

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова