Защо младите специалисти избират Елаците-Мед, част от Група ГЕОТЕХМИН

Защо младите специалисти избират Елаците-Мед, част от Група ГЕОТЕХМИН

Елаците-Мед АД е високотехнологична и социална отговорна компания, една от водещите в индустрията на страната. В дружеството работят над 2000 служители. Компанията е най-големият работодател в община Етрополе и общините от Средногорието. Предприятието е структуроопределящо за българската икономика и, според изданието „Водещи работодатели в България“ на ICAP CRIF, е на 1-во място в сектор „Добивна промишленост“ и на 32-ро място в общото класиране Топ 500 „Водещи работодатели“. 

Какво привлича младите хора да започнат работа в Елаците-Мед? Как може да се започне стаж или работа? Какви са заплатите и социалните придобивки? Има ли възможности за развитие? Какви дейности извършват като специалисти и с какво допринасят за развитието на дружеството?

На тези въпроси отговарят двама служители на дружеството – геологът Богомил Георгиев и маркшайдерът Марин Недялков.

БОГОМИЛ ГЕОРГИЕВ, минен геолог в отдел „Геоложки“ в рудник „Елаците“:

Върнах се от Великобритания и се реализирам в минната индустрия

Здравей, Богомил, разкажи ни как реши да се ориентираш към тази професия?

Още като бях малък ми беше интересна геологията, как се образуват минералите, скалите, вулканите ми бяха другата страст. Точно заради този интерес реших да запиша да уча геология, като отидох в Лийдс - Великобритания, в университета за рудите, и реших да се насоча в сферата на минната индустрия. След като завърших, започнах да търся място, където да започна работа. Исках да се върна в България и тук да се реализирам в минната индустрия. Предварително в интернет бях проучил и знаех, че Елаците-Мед е една от най-добрите компании в бранша за добив на медна руда. Видях, че има обявен стаж и изборът да дойда тук беше очевиден. Преди 3 г. кандидатствах и ме приеха. Първо бях на стаж, след това - на постоянна работа. Сега живея в Етрополе. Почти всяка седмица се прибирам в Благоевград, но тук е доста спокойно - малък град, добро място за живот. Особено природата – в сърцето на Стара планина.

Как избра да учиш във Великобритания?

Университетът е от типа на Софийския университет. Отидох от любопитство и желание да видя какво е образованието в друга държава и да поживея там. Спрях се на Великобритания и още докато учех, бях решен да се върна в България, и след като завърших, буквално две седмици след това, бях на стаж в Елаците-Мед.

Да живееш в друга държава не е за всеки. Хората си мислят, че, едва ли не, червен килим ти постилат, обаче не е така. На мен България ми харесва като държава, природата е много хубава, хората са по-топли в отношенията си от англичаните и затова исках да се върна.

Основното, което ме тласна да уча висшето си образование в чужбина е, че там може би е малко по-качествено, има доста повече практика по време на обучението. Имали сме практики на различни места във Великобритания, в България, в с. Петрич също имахме практика за 6 седмици. Там провеждахме геоложко картиране. Това беше единствената опция за България. Имаше възможност този проект да се съчетае и с такъв за орудяване, защото има няколко рудни проявления в района. Аз исках да се концентрирам към рудната част на геологията и затова избрах точно тази локация за картиране.

Посещавал ли си други рудници?

Не. Във Великобритания минната индустрия е много слабо развита. Но съм посещавал компании, които се занимават с други дейности, например геотехнически дейности, инженерна геология и екология, както и за добив на инертни материали.  

Докато бях във Великобритания, бях в Управителния съвет на Клуба на икономическите геолози. Той се занимава с икономическа геология, с посещаване на рудници. Докато бях част от този клуб, ходихме на няколко полеви екскурзии, за да видим различните скали.

Обичам си професията, не бих я сменил с друга. Ако се върна години назад, пак бих избрал същото. Аз съм избрал тази професия, защото ми харесва, а не защото има много пари или поради друга причина.

Какво означава професията минен геолог?

Геологът отговаря за качеството на  рудата в рудника. Всяка сутрин се влиза в рудника и се отива на забоите, където са работили багерите, за да се огледат скалите, минерализацията, промените на скалите, след това се вземат проби от сондажите, за да може чрез тях да се оцени съдържанието на мед в рудата.  След това, се прави оперативка, която е съвместно с други отдели, на която се прави ежедневен, 24-часов план за добив. Определя се къде да работят багерите, с какви съдържания, какви количества.

Използваме софтуерите за друга част от нашите задължения – изчисляване на запаси – така се знае колко руда има в рудника за в бъдеще и как той може да се използва за по-нататъшната експлоатация.

Как дигитализацията променя минната индустрия?

Определено е по-лесно. Идеологията на геологията не се е променила, просто инструментите са различни. В началото са използвали по-примитивни методи. Например за измерване на разстояние са използвали крачки или са се използвали метри. Докато сега всичко е с GPS-и, със софтуери за съдържание. Преди всичко се е смятало на ръка. Сега изчисленията се правят от софтуер. Това доста подобрява и улеснява процеса. По-бързо и по-точно е. Избягват се грешките на хората.

Във вашата професия колко важно е умението за работа в екип?

Много важно в нашата работа е умението за работа с компютър. Тъй като има много различни софтуери, просто един човек трябва да има възможността бързо да научи как да работи с нов софтуер. Имаме обучение за новите софтуери и винаги с колегите си помагаме.

Как компанията се грижи за служителите? Доволен ли сте от възнагражденията, възможностите за обучение и т.н.?

Наскоро имаше обучение за един от софтуерите, с които работим. Курсът беше около три седмици и беше доста полезен, за да научим как най-точно да го използваме. Това е само един пример. В Елаците-Мед се обръща специално внимание на персонала за професионалното и личностно израстване. Що се касае до възнагражденията, според мен заплащането е добро за тази индустрия. Сравнени със заплатите в другите големи минни компании, мисля, че те са приблизително еднакви, просто всяка фирма си има различни механизми за допълнителни бонуси и придобивки.

Какво правиш през свободното си време?

Любител планинар съм. Обичам да ходя на преходи. Също така съм любител фотограф. Обичам да снимам природата - светкавиците и гръмотевичните бури са ми страст.

Ако един бъдещ млад специалист те попита защо да дойде да работи в Елаците-Мед, какво ще му кажеш?

Бих посъветвал колегите, които още са в университета, да дойдат първо на стаж. Да се запознаят с работния процес и чак след това да преценят дали това е наистина за тях. Ако вече са завършили, искам да им кажа, че компанията е на едно много високо ниво, една от водещите в България. Заплащането е добро, колегите са приятелски настроени и има добра работна среда.

Инж. МАРИН НЕДЯЛКОВ - зам.-ръководител, отдел в промишлеността „Маркшайдерски“

Пътувам по 100 км на ден, за да работя в Елаците-Мед

 Здравей Марин, как реши да се ориентираш към тази професия?

Завърших „Маркшайдерство и геодезия“ в Минно-геоложкия университет „Св. Ив. Рилски“. Първоначално се бях насочил по-скоро към геодезията. Записах тази специалност, защото съм завършил математическа гимназия и това беше едно логично продължение и надграждане в тази посока. Впоследствие, по стечение на обстоятелствата, станах маркшайдер.

В Елаците-Мед постъпих на работа през лятото на 2014 г. Преди това съм бил на стаж в предприятието през 2012 г. Като видях постиженията в рудника бях много впечатлен и респектиран, дори донякъде притеснен дали ще мога да работя тук. Но впоследствие, 2 г. по-късно, вниквайки в естеството на маркшайдерската професия, оцених предимствата и се запалих по работата.  Живея в с. Черни Вит, Тетевенско, в посока е 50 километра. Но мен ме устройва. Привързан съм към родния си край и най-вече към планината и природата, затова искам да живея и работя близо до дома. Още докато учех, работих 3 - 4 месеца като геодезист в една фирма за изграждане на пътища под формата на стаж. Там на практика се понаучих на някои неща, но тук, вече в рудник „Елаците“, усвоих основните неща като работа със софтуер и навлязох повече в маркшайдерската професия.

Каква беше първата ти длъжност тук?

Започнах като техник-маркшайдер. Тази позиция беше свободна, иначе бях завършил инженер, имах и магистратура. Много съм доволен, защото 5 г. учих тази специалност. Исках да се реализирам в това, което съм учил. Въпреки че когато започвах да уча, не бях проучил в дълбочина какво е естеството на работата, после, по време на обучението ми, видях, че това е една от най-интересните професии.

 Какво прави маркшайдерът?

Професията маркшайдер е подобна на тази на геодезиста, но има по-специфични неща. На територията на рудника маркшайдерът е човекът, който определя мястото в пространството на абсолютно всичко и контролира как трябва да се случват процесите. Участва в изграждането на проектите, следи за изпълнението им. Абсолютно във всяка една дейност, извършвана на територията на рудника, е намесен маркшайдерът. Той е в основата на всичко.

Как се промени представата ти за професията, а и за компанията през годините?

Предприятието винаги е отделяло и внимание и средства за модерна техника и това е един от големите плюсове, защото съм видял на други места как е. В началото, когато дойдох, пак се работеше с модерна техника. За тези 10 г. супер много се промениха и технологиите и софтуерите – появиха се нови. И до голяма степен, ние имаме едни от най-модерните и технологии, и средства за събиране на информация. Тук се развиваме в крак с иновациите на световно ниво.

  Кой е най-хубавият Ви спомен от тази година, свързан с работата?

Тази година безпилотният летателен апарат Wingtra Gen II, с който работя, е черешката на тортата. Най-хубавият спомен е може би първият полет с него. Всичко протече нормално. При кацането на самия самолет имаше един момент, в който трябваше да се намеся, за да го приземя добре. Всичко протече гладко и затова е запомнящо се, защото, казват, че всичко е добре, когато завършва добре. След обработката на информацията, когато видях и какъв модел се получи - завършения вид на цялата задача, може би това беше кулминацията.

Безпилотната летателна система е нещо ново. Апаратът до голяма степен намали работата ни на терен за сметка, разбира се, на обработка на получените от него данни. Малко повече е обработката на компютър в сравнение с предишните методи. Но наистина е несравнимо, в пъти по-малко е работата на терен. Получават се много точни и много подробни модели, което реално е нашият стремеж, да поддържаме много точен и актуален 3D модел на рудника и заобикалящата го инфраструктура.

Преди, заснеманията се правеха първо на много по-малки площи, много по-малки части от рудника и с GPS приемници, с тотални станции, с комбинирани методи. Измерват с точки и след това пак се обработват през софтуери, докато с безпилотния апарат нещата се случват доста автоматизирано и много по-бързо и се събира в пъти по-голям обем информация.

 Какви умения и качества се изискват, за да си добър маркшайдер?

За да си добър маркшайдер, трябва да имаш отношение към детайла, да си педантичен в измерванията, дали ще е с GPS приемник или с тотална станция, дали ще е със самолета - винаги трябва да си възможно най-точен, да обръщаш внимание и на малките детайли. След това, при обработката също трябва да се обръща внимание на всичко това. Логическото мислене, то си върви по презумпция, тъй като нашата професия е вързана пряко с математиката, в частност геометрията, съответно и логиката тук се намесва – те вървят ръка за ръка. Няма как да се случат нещата, ако човек няма логическо мислене. Така са навързани процесите, че следват някаква логика на изпълнение. Смелост – не прекалена, разбира се. Трябва да я има, но трябва да е в някакви граници. Човек трябва да е комуникативен, трябва да е свикнал да работи в динамична среда и да може да се справя с всякакви ситуации.

Как компанията се грижи за кадрите? Доволен ли сте от възнагражденията, възможностите за обучение и т.н.?

Елаците-Мед е водеща компания в минната индустрия на България и не отстъпва по нищо на европейско и световно ниво. По мое мнение много добре се грижи за служителите. Първо, вече споменах, от гледна точка на техниката, въвежда се най-модерната техника, най-модерните софтуери. Не се жалят средства за това. Осигурени сме добре, заплатите са нормални за тези видове дейности, които се изпълняват. Допълнителните бонуси, осигуровки и социалния пакет също допринасят за комфорта на служителите. Така че, в това отношение нивото в Елаците-Мед е много високо. Не знам да има местен работодател, който да плаща пълните осигуровки върху заплатите, имаме и допълнително здравно осигуряване, във всяко едно отношение грижата е на висота.

 Как оценяваш твоето израстване в компанията?

Със сигурност се обръща внимание на качествата на служителите. Фирмата се стреми да запази и развива качествените кадри и според мен отношението към тях е правилно.

Какво правиш в свободното си време?

Везните се накланят повече към работата. Но това по-скоро е някакъв период, защото много нови неща се появиха тази година. Иначе, гледам всяка свободна минута да бъда сред природата. Аз съм и турист – правя дълги и тежки преходи, и ловец. Имам колеги, с които споделям това хоби, обменяме информация и заедно ходим на лов и попълваме запасите. Сплотяваме се. Това много допринася за постигането на баланс между работата и почивката.

Най-четени