"Първо искам успокоя хората в региона и самата Варна, защото това е екологична бомба, която, ако не се вземат мерките, които взехме, ще причини огромни екологични последствия", каза премиерът Бойко Борисов в завода "Полимери" - Девня.
"Обръщам се и към "зелените", освен всичко останало, което правят, да наблюдават и такива процеси", призова Борисов. "Защото приватизацията, освен че е разбойническа, решението, което е дадено при следващите разпродажби, е много интересно - активите отиват за частниците, а вредният отпадък и утилизацията остават за данъкоплатците. Звучи като виц, но е факт", обясни премиерът.
"В момента държавата в лицето на областния управител плаща водата, тока, охраната. Виждате в какво положение са резервоарите, но в следващите дни започваме да ги разкарваме по цяла Европа", разказа Борисов.
"Няколко пъти съм говорил с главния прокурор, дори преди няколко минути му звъннах да го питам може ли това, което казвам, да се огласи. Той е направил необходимите проверки с варненския окръжен прокурор и делата са доста напред в момента", обясни министър-председателят.
Десетки, да не кажа стотици предприятия, са разграбвани като "Полимери". Вследствие на тази разбойническа приватизация държавата е загубила милиарди, посочи Борисов.
МС излезе наскоро с решение да даде 15 млн. лева за извозването и обезопасяването на 2600 тона трихлоретан, които цъкат като екобомба в предприятието, за Франция.
Във Варна, Девня и Провадия 15 млн. лева биха могли да се похарчат за доста по-стойностни неща, обясни Борисов. Според него не е честно да се събират пари и да се плаща за стари бакии в държавата.
"В Полимери е купена инсталация за утилизация на отровните вещества и с цялото си нахалство собственикът я продал в Румъния. Убеден съм, че главния прокурор ще направи така че не срещу неизвестен, а срещу известен извършител, виновен за ограбването на цял завод, гордост на Балканите, да се води делото", каза Борисов.
Предния ден във Варна той посочи, че заводът е пример за грабежа, извършен през годините на българския преход. "Надявам се, че с приемане на антикорупционния закон и създаването на новия орган да се започне с "Полимери", с подобни минали сделки и се стигне до НДК", каза Борисов.
Той посочи, че докато уникалното на Балканите предприятие тъне в разруха собствениците "имат "Мерцедеси-Майбах" и ни дават оценка".
Думите му бяха по адрес на доскорошния собственик Николай Банев. Фалиралото "Полимери" не работи от 2010 г. и преди два месеца беше купено от пловдивската фирма за търговия с метали "Хъс" за 14.5 млн. лв.
"Ще ги разделим в МС на две зали", каза Борисов за утрешната среща за "Комлекс Калиакра" по повод отказа на протестиращите да седнат на една маса със "зелените". "Всички сме българи и всички имаме желание да решим този проблем. Колкото и да не ни е приятно на един или друг, в края на краищата е хубаво да седнем и да го решим заедно въпроса за България", призова премиерът.
Той съобщи, че утре най-вероятно ще има разговор по телефона с еврокомисаря за околната среда Кармену Вела. "Уговорили сме се днес да провери цялото досие", обясни Борисов.