Жилищата в страната нараснаха с 386 хил.

Данни на Националния статистически институт за период от 10 години

София е на първо място по ръст на съществуващите къщи и апартаменти

4,3 млн. са домовете в страната

Общият брой на жилищата в страната за последните 10 години нараства с близо 386 хил., или с 9,9%, и достига 4,3 млн., показват данни на Националния статистически институт към края на миналата година. В тези данни са включени и резултатите от последното преброяване на населението и жилищните сгради.

Има голяма разлика между градовете и селата. Жилищата в градовете се увеличават с 13,4% до 2,94 млн., а в селата нарастват само с 2,9% и достигат 1,36 млн. Причината за това е по-активното строителство в големите градове в резултат на голямото търсене на нови жилища. През последните години се повиши интересът и към селата. Много хора купуват селски къщи, но се насочват предимно към годни за обитаване имоти или нуждаещи се от малък ремонт.

Най-активно е строителството в София, показват данните на НСИ. За 10 години жилищата в столицата са нараснали със 158,8 хил., или с 26%, до 768 хил. Жилищата в София са близо два пъти повече отколкото са апартаментите и къщите в областите Пловдив, Бургас и Варна.

На второ място е област Бургас, където съществуващите жилища за 10 години са се увеличили с 53,2 хил., или с над 19 на сто, и вече са над 331 хил. Това е повече отколкото са жилищата в област Варна, където увеличението за период от 10 години е с 36,6 хил., или с 14,6% до 286,8 хил. жилища. Областите Варна и Бургас се развиват добре заради морето. През последните години все повече българи искат да имат дом близо до морето. Много имоти купуват и чужденци. Всички това води до ръст на строителството.

Варна е на четвърто място по увеличение на жилищата за период от 10 години. На трето място по ръст на строителството на нови къщи и апартаменти е област Пловдив. В областта жилищата са нараснали с над 40 хил., или с 12,5% през последните 10 години и вече надминават 360 хил., показват данните на НСИ.

Челната петица се допълва от област Благоевград, където къщите и апартаментите се увеличават с 24,8 хил., или със 17,7%, и надминават 164 хил.

В градовете на редица други области също има стабилен ръст на жилищата, като например в областите Кърджали (+24%), Стара Загора (+7,6%), Враца (+7,5%), Пазарджик (+7,2%) и Кюстендил (+6,8%). В повечето села в тези области има по-малък ръст на обитаемите къщи и в резултат общият ръст на жилищата в областта е по-малък. Спад на броя на жилищата за период от 10 години има в селата в редица области, като например в Ямбол (-7,3%), Плевен (-5,1%), Велико Търново (-4,3%), Ловеч (-2,6%), Русе (-4,2%), Търговище (-4,2%), Шумен (-3,8%), Разград (-3,1%) и Габрово (-2,4%).

По отношение на районите в страната най-голямо увеличение на жилищата има в София и край морето, докато в северната част на страната новото строителство е значително по-малко. В Северния централен район за период от 10 години има минимален ръст на жилищата. А в Северозападния район жилищата в градовете се увеличават само с 2,9% за 10 години, а в селата нарастват с 1,2 на сто. В останалата част от страната строят повече нови домове. Причината за това е, че повечето инвестиции са насочени в София, Южна България и край морето, което кара много хора да се местят към тези райони и в резултат нараства търсенето на имоти.

Нараства интересът към селските къщи.

През последните години се възражда и интересът към селските къщи. Много хора с финансови възможности освен градския дом искат да имат и къща, където да бъдат на спокойствие със семейството си.

Общият брой на къщите и апартаментите с шест и повече стаи за последните 10 години е нараснал с над 41,3 хил., или с 23,9%, показват данните на НСИ. Големите къщи в селата са се увеличили с 20,8 хил. В градовете увеличението на големите жилища е почти същото - с близо 20,5 хил. Явно много от тези просторни жилища не са къщи, а апартаменти. Само в София големите къщи и апартаменти с шест и повече стаи са над 15,9 хил.

Тристайните са най-много

Площта се увеличи с 45,9 млн. кв. м

Четиристайните с 25% повишение

На второ място по площ на наличните апартаменти и къщи е област Пловдив с 21,3 млн. кв. м.

Общата полезна площ на жилищата в страната е нараснала с над 45,9 млн. кв. м, или с 23,9% за последните 10 години и надминава 237,9 млн. кв. м, показват данните на НСИ. Увеличението на площта е по-голямо от ръста на общия броя на жилищата. Явно хората търсят все по-големи апартаменти, където да се чувстват комфортно.

Увеличават се жилищата с две или с повече стаи, докато при едностайните има спад. Най-голям е ръстът на тристайните - с над 196 хил. броя за период от 10 години, или с 15,1%. Четиристайните се увеличават с повече от 157 хил. броя, или с 25,6%. А ръстът при двустайните е с 18,8 хил. Тристайните жилища (1,5 млн.) са много повече от двустайните (1,299 млн.).

В София общата полезна площ на наличните жилища за последните 10 години се увеличава със 17,2 млн. кв. м и достига 59,4 млн. кв. м.

На второ място по площ на наличните апартаменти и къщи е област Пловдив с 21,3 млн. кв. м. На следващите места с много близки резултати са областите Бургас (19,4 млн. кв. м) и Варна (18,7 млн. кв. м). Челната петица се допълва от област Стара Загора с 9,7 млн. кв. м обща полезната площ на наличните жилища.

В област Бургас, която е на второ място по активно строителство, за период от 10 години полезната площ на жилищата е нараснала с 4,7 млн. кв. м. В област Пловдив, която е на трето място по строителство, за същия период полезната площ на жилищата се е увеличила с 4,2 млн. кв. м. На четвърто място по ръст на площта на домовете е Варна с допълнителни 3,98 млн. кв. м. Челната петица се допълва от област Благоевград с увеличение на полезната площ на къщите и апартаментите с 2,3 млн. кв. м.

Площта на наличните домове нараства с над 500 хил. кв. м за последните 10 години и в областите София-област, Стара Загора, Плевен, Велико Търново, Добрич, Сливен, Кюстендил, Кърджали, Пазарджик, Смолян и Хасково.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Стефан Кючуков

Този уебсайт използва "бисквитки"