Красимир Балъков: Хървати, не подценявайте българите!

От дома си в Германия Красимир Балъков предупреди хърватите да не подценяват нашите национали. Легендата от четвъртите в света даде интервю пред вестник „24 сата“ за предстоящата квалификация за Евро 2016, но първо се поинтересува от бившия си тим „Хайдук“. Бала дори останал приятно изненадан, че отборът върви отлично и е само на точка след „Динамо“, пише вестникът. Българинът признал, че вече не следи отблизо хърватското първенство.

„Аз винаги ще бъда фен на „Хайдук“ - каза Балъков. - Имам пристрастия към всички отбори, в които съм играл или тренирал. „Хайдук“ остава много специален спомен за мен.“

След това интервюто се насочва изцяло към евроквалификацията на стадион „Максимир“. „Нашият треньор Ивайло Петев значително е подмладил отбора - коментира Бала. - Очевидно е, че се търсят точните играчи за следващите квалификации. Хърватия има страхотен отбор. Няма значение, че напоследък изигра няколко по-слаби мача. С такива футболисти може да се победи всеки в Европа. Но трябва да бъдат особено внимателни с България. Отборът ни няма какво да губи и това е най-голямата опасност за Хърватия.“

Според Балъков за „трикольорите“ е добре, че мачът ще се играе при закрити врати. Хърватските фенове традиционно са изключително горещи и могат да създават неописуема атмосфера. Домакините бяха наказани, след като изрисуваха огромен пречупен кръст в нощта преди двубоя срещу Италия в Сплит, заради което имаше опасност дори за изваждане на Хърватия от евроквалификациите.

„24 сата“ припомня, че Балъков бе капитан на България при единствената победа - 2:0 през 2002 година с голове на Стилиян Петров и Димитър Бербатов.
„Тогава беше много различно - твърди Бала. - Ние бяхме много по-силен отбор от сега. Тогава можехме да сме конкурентни на Хърватия. Сега историята е друга.“

Втори дуел Чачич - Петев

За втори път Анте Чачич и Ивайло Петев ще се срещнат като съперници. През 2012-а двамата водиха съответно „Динамо“ (Загреб) и „Лудогорец“ в квалификациите на Шампионска лига. В драматични двубои с гол в 8-ата минута на добавеното време на реванша на „Максимир“ спечели хърватският първенец - 3:2. Първият двубой в Разград завърши 2:2 с изравнително попадение на „Динамо“ в третата минута на добавеното време.