Нов подвиг на Мъри - 2:2 с „Бенфика“

„Астана“ с треньор Станимир Стоилов записа трети исторически мач в групите на Шампионската лига - 2:2 срещу „Бенфика“ на свой терен. Казахстанският тим събра 3 точки, след като заслужи равенство и при третото си последно домакинство.

„Астана“ остана на четвъртото място в групата, поне засега. В другия мач в квартета късно снощи „Атлетико“ (Мадрид) прие „Галатасарай“, който имаше 4 т. Но шансът на „Астана“ за трето място и класиране за Лига Европа стана мизерен - минава през загуба на турците в Испания и победа на казахстанците в Истанбул на 8 декември.

Но въпреки разминаването с победата над двукратния европървенец „Бенфика“ най-скромният клуб в Шампионската лига отново обра овации. „Астана“ стана първият казахстански отбор в групите на мегатурнира, първият със заработена точка, а нататък всичко вече се приемаше за подвиг и чудо. Особено при очевидната разлика в класите с далеч по-богатите и с по-качествени футболисти съперници.

„Астана“ започна гордо и смело мача, налиташе в атаки от първата минута. Тактиката на Стоилов предвиждаше - никакво затваряне в защита, целта е победа, а не равенство. И казахстанският отбор рядко се прибираше плътно пред своята врата - само когато се огъваше пред натиска на славния португалски отбор.

В 11-ата минута ганаецът Патрик Твумаси от „Астана“ пропусна от чиста позиция сам срещу вратаря Жулио Сезар, бразилски национал. В 12-ата Жуниор Кабананга от домакините центрира и този път Твумаси заби с глава. А в 31-вата минута след пряк свободен удар босненският защитник Марин Аничич отклони топката във вратата за 2:0.

„Астана“ поведе сензационно, но не спря, а „Бенфика“ продължи да напира и стана атрактивен мач.

В 40-ата минута бразилецът Жонас, бивш футболист на „Валенсия“, подаде на мексиканския нападател Раул Гонсалес, който намали резултата. В 72-рата мин „Бенфика“ стигна до 2:2. Отново вкара игралият миналия сезон в „Атлетико“ (Мадрид) латиноамериканец.

По-рано отборът на Мъри сензационно не се даде на свой терен и на „Галатасарай“ (2:2), и на „Атлетико“ (0:0).