Сагата с активите на „Петрол“ – 150 бензиностанции и дялове от Петролна база Варна, днес навлезе в нова фаза, този път с активното лобистко „съдействие“ на Софийски градски съд.
От партидата на „Прима Консулт Индъстри“ ЕООД в Търговския регистър е видно, че на 15.01.2016г. е вписано прехвърляне на дружествените дялове в това дружество от досегашния собственик Чавдар Йорданов на офшорно дружество от Обединени арабски емирства. Независимо от стойността на бензиностанциите, които струват милиони, дяловете са прехвърлени за 1000 лв., и то на разсрочено плащане.
Разрешението за това вписване е дадено от съдия Жаклин Комитова от Софийски градски съд, въпреки че Национална агенция по приходите е наложила два запора върху дружествените дялове, за дългове от над 4.5 млн. лв.
В „Прима Консулт Индъстри“, учредено през 2014г. с капитал от 1000 лв. и собственост на Чавдар Йорданов - подставено лице на Гриша Ганчев, попаднаха най-атрактивните бензиностанции от групата „Петрол“. В опит да си върне контрола върху тях, през есента на 2015г. „Корпоративна търговска банка“ заведе и дело пред Софийски градски съд.
От решението на съдия Комитова, което е налично по партидата на дружеството е видно, че същата е отменила отказ на длъжностното лице да впише прехвърляне на дяловете, като отказът на Агенцията е бил мотивиран, както с нередовност на документите, така и с наличен запор върху дяловете от НАП. Въпреки че към датата на постановяване на решението на Жаклин Комитова е бил налице и втори наложен запор, пак от НАП, за сумата от 4.5 млн. лв., съдийката не го е коментирала изобщо, а е указала на длъжностното лице да впише прехвърлянето на дяловете.
Юристи коментираха, че това решение е изключително странно и смущаващо. Първо, защото отказът е бил законосъобразен, предвид допуснатите нарушения и с оглед вече наложения, преди постановяването му, първи по ред запор на дяловете от НАП, който се явява пречка за каквото и да било прехвърляне. И второ, тъй като съдът е бил длъжен, независимо от мотивите си за отмяна на отказа, да изследва партидата на дружеството по търговския регистър, и ако установи, че са налице пречки за вписване на заявеното обстоятелство, да не задължава длъжностното лице да извършва подобно вписване. След като на 05.01.2016г. е бил редовно вписан и втори запор от НАП, съдът е бил длъжен да отчете това обстоятелство при произнасянето си, тъй като прехвърлянето на дружествените дялове има сила едва от вписването в Търговския регистър и наложен преди това запор е валиден и законосъобразен. Решението на Софийски градски съд обаче не подлежи на обжалване.
Подобен откровено лобистки по своите последици съдебен акт едва ли е случаен, предвид обстоятелството, че интересът на Гриша Ганчев да скъса връзката между активите на „Петрол“ и претенциите на КТБ, се измерва с милиони. Още повече, че Жаклин Комитова е съдия с десетилетен опит именно в сферата на търговското право.
Изключително смущаващ и твърде показателен обаче е и факта, че на подобни случаи, които очевидно са в интерес на определени олигарси, нито Лозан Панов, председател на ВКС, нито Калоян Топалов – шеф на СГС, реагират по какъвто и да било начин. Така думите им, че искат „реформа“ не съдържат никакъв смисъл, нещо повече, мълчанието им ясно показва, че зависимостите им от същите тези задкулисни кръгове, вече дават своите резултати.