Китайската ядрена експанзия привлече вниманието към остаряването на ядрения арсенал на САЩ, което от своя страна наложи преразглеждане на ядрената стратегия на САЩ в лицето на възможно понижаване на прага за използване на тези оръжия, особено над Тайван, пише Asia Times.
Този месец Центърът за нова американска сигурност (CNAS) публикува доклад, в който се констатира, че бързата ядрена модернизация на Китай в Индо-тихоокеанския регион увеличава вероятността от използване на нестратегически ядрени оръжия в потенциален конфликт.
Докладът подчертава, че продължаващата ядрена ескалация може да доведе до размяна на тактически ядрени удари, което не означава непременно началото на тотална ядрена война. Това се различава значително от принципите на възпиране от Студената война.
Резултатите от проучването показват, че Съединените щати не са готови да управляват новата ядрена реалност в лицето на променената доктрина, способности и стратегически концепции. Докладът подчертава стратегическото значение и уязвимостта на съюзниците на Америка в региона, като Япония и Австралия, и предполага, че Китай може да атакува тези съюзи, за да подкопае разширеното възпиране на САЩ.
Докладът също така подчертава необходимостта САЩ да адаптират стратегическото си мислене и способности, за да се справят с предизвикателствата, породени от ядрената експанзия на Китай в индо-тихоокеанския театър.
САЩ поддържат втория по големина ядрен арсенал в света с 5044 бойни глави и са подложени на цялостна програма за модернизация въпреки значителното съкращаване и надхвърляне на разходите.
В статия от май 2024 г. за Бюлетин на атомните учени Ханс Кристенсен и други автори споменават, че в момента САЩ разполагат с около 3708 ядрени бойни глави, като приблизително 1770 са разположени и 1938 са в резерв. 1336 пенсионирани бойни глави очакват разглобяване, докато е в ход програма за модернизация за надграждане на всички системи за доставка на ядрени заряди, пише още изданието.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш