След изненадваща офанзива по-рано тази година, украинските сили загубиха около половината територия, превзета в района на Курск на Русия и може да загубят останалата част след няколко месеца, според американски служители, потенциално лишавайки Киев от важен лост за преговори за прекратяване на огъня с Русия, пише Bloomberg.
Украинската армия вече се бори с липсата на жива сила и несигурността относно бъдещия поток от доставки от САЩ и други съюзници, дори когато се бори да отблъсне руския напредък на изток. В Курск, регионът в западна Русия, където украинските сили превзеха част от земя, украинските войски също се изправят срещу около 12 000 севернокорейски войници, подсилващи руснаците.
С по-съгласувани усилия на Москва да изтласка украинските войски от Курск, вероятно още следващия месец, силите на Киев може да успеят да задържат земята само до пролетта, преди да бъдат принудени да се оттеглят - или рискуват да бъдат обкръжени - казаха американски служители , говорейки при условие за анонимност, за да обсъдим техните поверителни оценки.
Моментът е важен, защото украинските официални лица казаха, че се надяват да използват територията, завзета в Курск, като разменна монета при всякакви преговори. Въпреки че новоизбраният президент Доналд Тръмп , който встъпва в длъжност на 20 януари, заяви, че иска бързо да сложи край на войната, може да отнеме месеци, докато двете страни се споразумеят за прекратяване на огъня, като се има предвид сложността както на Украйна, така и на Русия изисквания.
Руският президент Владимир Путин каза в четвъртък, че не е запознат с предложението на бъдещата администрация на Тръмп за замразяване на войната, ако Русия получи гаранции, че Украйна няма да се присъедини към военния съюз на НАТО през следващите десетилетие или две. Такава сделка определено няма да работи за Русия, каза Путин.
Тъй като Русия в момента се радва на надмощие на бойното поле, тя може да има стимул да спре преговорите, тъй като се стреми да изтръгне възможно най-много терени от Украйна, преди преговорите и възможното примирие да замразят фронтовите линии, пише още изданието.
Въпреки възможното украинско отстъпление, нахлуването вече наложи тежка цена както на руските, така и на севернокорейските сили.
Джон Кърби, говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ, каза пред репортери в петък, че севернокорейците, подкрепящи Русия, провеждат „масирани нападения срещу украински позиции в Курск“, което води до повече от 1000 убити или ранени само през изминалата седмица.
Винаги е било ясно, че Русия може да си върне Курск, ако реши, каза Джордж Барос, който ръководи екипите за Русия и геопространственото разузнаване в Института за изучаване на войната. Но нахлуването в Курск показа, че международната граница на Русия не е напълно защитена и може да бъде пробита отново в други точки, каза той, и че използването на произведено в САЩ оборудване в Русия не е довело до катастрофална ескалация.
„С преследването на Курск украинците показаха, че войната не е безнадеждно в застой, а наистина е доста динамична“, каза Барос, което показа на съюзниците, че все още си струва подкрепата за по-нататъшно подкопаване на руските военни и икономически ресурси.
Ако руските сили започнат ефективна контраофанзива в Курск, те вероятно ще се насочат към ключови пътища и градове, за да принудят украинците да отстъпят и биха могли да изпратят допълнителни севернокорейски войски.
На фона на несигурността около Курск, руските сили продължават да напредват в източната част на Украйна, към град Покровск, важен логистичен център, от който Киев премества войски към и от фронта, пише още Bloomberg.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш