Русия и Китай планират да построят лунна електроцентрала до 2036 г.

Снимка: South China Morning Post

Китай и Русия подписаха споразумение за изграждане на атомна електроцентрала на Луната, проект, който ще осигури енергия за съвместно разработената Международна лунна изследователска станция (ILRS), чиято цел е да заработи до 2036 г., пише South China Morning Post

Меморандум за сътрудничество, подписан от двете страни миналата седмица, положи основите за изграждането на лунен реактор, ключов елемент за поддържане на човешкото присъствие на Луната - цел, която както Китай, така и Съединените щати се надяват да постигнат поотделно.

Китайската национална космическа администрация и руската космическа агенция Роскосмос подписаха споразумението по време на посещение в Москва на китайския президент Си Дзинпин.

„Руската електроцентрала ще бъде важен принос към проекта за Международната лунна изследователска станция“, заяви Роскосмос в изявление миналия четвъртък.

С проекта ILRS Китай и Русия целят да създадат постоянна изследователска база на южния полюс на Луната до средата на 30-те години на миналия век, за да провеждат фундаментални космически изследвания и да тестват технологии за установяване на дългосрочно човешко присъствие на Луната, съобщи Роскосмос, добавяйки, че 13 държави са се присъединили към проекта.

Китай си е поставил за цел да изпрати свои астронавти на Луната до 2030 г., за да помогне за изграждането на изследователската станция.

Съединените щати също имат планове да изградят лунна база с атомна електроцентрала.
НАСА и Министерството на енергетиката на САЩ работят по проекта за повърхностна енергия, базирана на делене, който според американската космическа агенция ще проправи пътя за устойчиви базови лагери на Луната и Марс.

Настоящите космически мисии, включително пилотирани изстрелвания и орбитални космически станции, разчитат на слънчеви панели за захранване.

Всеки лунен ден и нощ трае около 14 земни дни, а някои области на Луната са обгърнати от постоянни сенки, което прави стабилните и постоянни енергийни доставки необходимост за бъдещите лунни бази.
Очаква се атомните електроцентрали, проектирани от Китай и САЩ, да произвеждат около 40 киловата електроенергия в продължение на десетилетие, което според НАСА е еквивалентно на мощността, използвана от 33 американски домакинства.

Проучване на ядрени инженери от Китайската национална ядрена корпорация установи, че дизайнът на реактора на НАСА може да е имал критичен проблем с неефективността , което би могло да доведе до по-ниска горивна ефективност от китайския реактор. Реакторът може също да има по-кратък живот поради „подуване“ на горивото.

Изследователите заявиха, че откритията са помогнали за разработването на китайския лунен реактор, който също е заимствал идеи от съветски дизайн, добавяйки, че целта е била да се конкурира с реактора на НАСА.

Най-четени