Китай и Русия подписаха споразумение за изграждане на атомна електроцентрала на Луната, проект, който ще осигури енергия за съвместно разработената Международна лунна изследователска станция (ILRS), чиято цел е да заработи до 2036 г., пише South China Morning Post.
China and Russia sign nuclear reactor deal to fuel lunar research station https://t.co/RtlRaTlEpw
— South China Morning Post (@SCMPNews) May 14, 2025
Меморандум за сътрудничество, подписан от двете страни миналата седмица, положи основите за изграждането на лунен реактор, ключов елемент за поддържане на човешкото присъствие на Луната - цел, която както Китай, така и Съединените щати се надяват да постигнат поотделно.
Китайската национална космическа администрация и руската космическа агенция Роскосмос подписаха споразумението по време на посещение в Москва на китайския президент Си Дзинпин.
„Руската електроцентрала ще бъде важен принос към проекта за Международната лунна изследователска станция“, заяви Роскосмос в изявление миналия четвъртък.
С проекта ILRS Китай и Русия целят да създадат постоянна изследователска база на южния полюс на Луната до средата на 30-те години на миналия век, за да провеждат фундаментални космически изследвания и да тестват технологии за установяване на дългосрочно човешко присъствие на Луната, съобщи Роскосмос, добавяйки, че 13 държави са се присъединили към проекта.
Китай си е поставил за цел да изпрати свои астронавти на Луната до 2030 г., за да помогне за изграждането на изследователската станция.
Съединените щати също имат планове да изградят лунна база с атомна електроцентрала.
НАСА и Министерството на енергетиката на САЩ работят по проекта за повърхностна енергия, базирана на делене, който според американската космическа агенция ще проправи пътя за устойчиви базови лагери на Луната и Марс.
Настоящите космически мисии, включително пилотирани изстрелвания и орбитални космически станции, разчитат на слънчеви панели за захранване.
Всеки лунен ден и нощ трае около 14 земни дни, а някои области на Луната са обгърнати от постоянни сенки, което прави стабилните и постоянни енергийни доставки необходимост за бъдещите лунни бази.
Очаква се атомните електроцентрали, проектирани от Китай и САЩ, да произвеждат около 40 киловата електроенергия в продължение на десетилетие, което според НАСА е еквивалентно на мощността, използвана от 33 американски домакинства.
Проучване на ядрени инженери от Китайската национална ядрена корпорация установи, че дизайнът на реактора на НАСА може да е имал критичен проблем с неефективността , което би могло да доведе до по-ниска горивна ефективност от китайския реактор. Реакторът може също да има по-кратък живот поради „подуване“ на горивото.
Изследователите заявиха, че откритията са помогнали за разработването на китайския лунен реактор, който също е заимствал идеи от съветски дизайн, добавяйки, че целта е била да се конкурира с реактора на НАСА.