Враждуващите членове на най-опасния в света картел за трафик на фентанил, който е разтърсен от вътрешна война и правителствени репресии от страна на Мексико и САЩ, сключиха отчаян съюз с конкурентна банда, заплашвайки да променят престъпния свят в десетки държави, пише The New York Times.
Картелът „Синалоа” от години управлява глобална империя, изградена чрез съюзи с престъпни групировки и филиали от Северна и Южна Америка до Нова Зеландия - жъне милиони долари от контрабанда на наркотици като фентанил с опустошителни загуби, особено в Съединените щати.
Но от месеци картелът е разкъсван от насилие между две основни фракции, тъй като Мексико, под натиска на администрацията на Тръмп, предприе агресивни действия срещу него.
Според четирима души, запознати с въпроса, в тези сътресения фракция на картела, ръководена от синовете на наркобарона, известен като Ел Чапо, се е съюзила със стар и могъщ противник - картела „Ново поколение“ в Халиско. Рискованият ход на синовете на Ел Чапо може в крайна сметка да превърне картела от Халиско в най-големия наркотрафикант в света - промяна, която потенциално може да преначертае съюзите и структурите на властта на международните пазари на наркотици, твърдят анализатори.
Но това разместване на криминалната карта на Мексико вероятно ще разпали няколко големи регионални войни между конкуриращи се групи, добавя той.
Изчерпвайки ресурсите си и понасяйки загуби, синовете на Ел Чапо, наричани Лос Чапитос, потърсиха помощ от картела в Халиско през последните месеци, като предадоха територия в замяна на пари и оръжия.
Съюзът, описан от двама високопоставени оперативни работници на картела Синалоа и двама души в Съединените щати, запознати с въпроса, сам по себе си е голяма промяна. Картелите „Синалоа“ и „Халиско“ водеха кървава война за териториите си в Мексико в продължение на години, като по този начин тероризираха милиони хора.
Обратът в нарковойната подчерта не само задкулисния характер на търговията на картелите, но и как трафикантите се адаптират към агресивния натиск на администрацията на Тръмп срещу тях. Съединените щати оказват силен натиск върху Мексико за ограничаване на потока от фентанил и тези усилия, съчетани с борбите между картелите, сближиха двата престъпни противника.
През последните месеци Мексико предприе агресивни действия срещу трафика на фентанил, като изпрати хиляди войници в родния щат на картела Синалоа. Администрацията на Тръмп похвали собствените си усилия, като заяви, че конфискациите на американско-мексиканската граница са намалели с 30%.
Един от високопоставените членове на картела Синалоа, пожелал анонимост, заяви, че „Лос Чапитос“ отчаяно се нуждаят от средства, тъй като се размотават от финансовите загуби, причинени от прекъсването на производството на фентанил, и зашеметяващите смъртни случаи в редиците им.
Войната в рамките на картела Синалоа е резултат от разрива между две основни групи. Тези, които следват синовете на Хоакин Гусман Лоера, лидерът на Синалоа, известен като Ел Чапо, често се наричат Лос Чапитос (Los Chapitos), подобно на своите лидери. Техните съперници следват Исмаел Замбада Гарсия, друг основател на картела Синалоа, който е известен като Ел Майо.
Основен признак за слабата позиция на Лос Чапитос е, че те биха се отказали от територия в замяна на подкрепа от страна на картела Халиско. Подобна размяна би отслабила сериозно картела Синалоа, тъй като територията е от решаващо значение за осигуряването на маршрути за трафик.
Съюзът се реализира в продължение на месеци, тъй като и двете страни работиха за уточняване на подробностите - понякога се срещаха в неутрални зони извън спорните си територии и дори извън страната, според двамата дейци на картела.
Упадъкът на картела „Синалоа“ бе ускорен и от неотдавнашните целенасочени усилия на мексиканското правителство да се справи с него, особено в щата Синалоа. Там бяха изпратени стотици допълнителни мексикански войници, а лабораторните обиски, арестите и конфискациите на наркотици се появяват на първите страници на вестниците всяка седмица.
Сегашните борби започнаха, когато Хоакин Гусман Лопес, Чапито, предаде дългогодишния партньор на баща си, Замбада. По-младият Гусман отвлече Замбада и го прехвърли през границата, за да бъде задържан от федералните агенти на САЩ миналото лято.
В резултат на последвалата борба за власт в щата Синалоа са загинали над 1300 души, а повече от 1500 са изчезнали, според официалните данни и местните групи за издирване, а насилието не е намаляло.