Американската армия публикува актуализация относно заплахата от ракетни сили на Китай

Все по-способният ракетен флот на китайските ракетни сили представлява нарастваща заплаха за американските бази и партньорите по сигурността в Азиатско-тихоокеанския регион, заявиха висши служители на Пентагона пред законодателите, съобщава Newsweek.

„Нюзуик“ се свърза с китайското външно министерство по имейл за коментар извън работно време.
Ракетните сили на Народноосвободителната армия (ННААР) са отговорни за ракетния и ядрен арсенал на Китай и са ключов компонент в усилията на Пекин да надмине Вашингтон като водеща военна сила в региона.

В някои области възможностите на Ракетните сили вече надминават тези на Съединените щати, като например с така наречените хиперзвукови ракети „убийци на самолетоносачи“. Въпреки че тези оръжия все още не са тествани в бой, те потенциално биха могли да държат американските сили настрана във военен сценарий.

„Ракетните сили на НОАК (PLARF) напредват в своите дългосрочни планове за модернизация, за да подобрят стратегическите си възможности за възпиране“, се казва в писмени показания на ръководството на ВВС и Космическите сили на САЩ, подготвени за изслушване по бюджета в Комисията по бюджетни кредити на Сената.

Смята се, че ракетният арсенал на Китай включва 400 крилати ракети, изстрелвани от земята, способни да достигнат до всяка точка в рамките на така наречената Първа островна верига - ивица острови от Япония до Индонезия, която Вашингтон счита за ключова за сдържане на китайския флот в случай на конфликт, като например този за Тайван, претендиран от Пекин.

Смята се също, че Китай разполага с 1300 балистични ракети със среден обсег, които могат да поразяват цели дори на по-далеч, заплашвайки Втората островна верига, която включва американски военни бази в Гуам.

Други 500 ракети със среден обсег поставиха части от Аляска и съюзническата със САЩ Австралия в обсега на атаките, докато 900 балистични ракети с малък обсег биха могли лесно да преминат тесния Тайвански проток, за да ударят самоуправляващата се демокрация.

Арсеналът на Ракетните сили включва и 400 междуконтинентални балистични ракети, способни да доставят ядрени бойни глави навсякъде по света.

Напредъкът на Китай в технологията за хиперзвукови ракети – трудни за прихващане ракети, които се движат с над пет пъти по-висока скорост от тази на звука – остава основен проблем за Пентагона.

По-специално, хиперзвуковата ракета Dong Feng-17 може все повече да замества по-старите ракетни системи и би могла да бъде насочена към чуждестранни бази и военноморски активи в Западната част на Тихия океан, заявиха официални лица.

Въпреки че Китай все още изостава значително от САЩ и Русия по брой бойни глави, страната бързо разшири ядрените си сили през последните години, което анализаторите отдават на акцента на президента Си Дзинпин върху ядреното възпиране на САЩ.

Министерството на отбраната изчислява, че Китай е надминал границата от 600 бойни глави миналата година и е на път да разположи над 1000 оперативни бойни глави през следващите години, според изявлението.

Освен ракетните системи, официалните лица обсъдиха и „мрежи за убиване“ или мрежи от сензори, сателити и оръжия, които откриват заплахи, споделят данни и координират военните реакции във въздуха, на сушата, морето и космоса.

Най-четени