DW: Това е основното геополитическо оръжие на Путин, не нефт и газ: Шефът на Кремъл заплаши да забрани износа на уран и титан

Владимир Путин

Западът вече не внася руски ресурси? Е, всъщност не. Тя внася тези, които не може да намери другаде, като уран и титан

Дойче веле (DW) пише, че руският президент Владимир Путин заплашва да забрани износа, което ще удари тежко както Запада, така и Русия.

„Доставката на редица стоки до нас е ограничена, така че може да помислим и за определени ограничения, да речем за уран, титан и никел“, каза Путин миналия месец.

Той нареди на руското правителство да преразгледа възможните ограничения за износ.

Още през 2022 г. Кремъл се опита да притисне Европа с доставки на газ. Целта беше да се подкопае западната помощ за Украйна, която се защитава от руската инвазия.

Новите заплахи не са напразни, защото САЩ и Европа масово внасят споменатите суровини от Русия.

Каква е ролята на руския уран?

Путин неслучайно спомена първо урана. Държавният концерн "Росатом" има дял от 40 процента на световния пазар в търговията с обогатен уран. Никой не предлага такъв качествен продукт за реактори от ново поколение.

Американската компания "Sentrus Energy" започна обогатяването на уран едва в края на миналата година, но количествата ще останат скромни още дълго време. Основният бизнес на компанията е доставката на уран, който придобива от Росатом.

В общото количество уран, доставен за САЩ, "Росатом" участва с над 20 процента, а в Европа този дял е 30 процента.

Експортният бизнес на Росатом за САЩ е два милиарда долара годишно. Това е приблизително половината от общия износ на руския концерн. Експортният бизнес за Европейския съюз възлиза на около 500 милиона долара.

Освен това "Росатом" изнася вече готово гориво за реактори съветско и руско производство и предлага съпътстващи услуги.

По собствени данни концернът е имал оборот от над четири милиарда долара миналата година в западните страни. В света общият оборот е на стойност 16,4 милиарда щатски долара.

Как се заобикалят санкциите?

Прекратяването на бизнес отношенията би било болезнено и за двете страни. Ето защо "Росатом" доскоро беше една от малкото руски компании, които не бяха под санкции.

В същото време за Запада е ясно, че трябва да намали зависимостта си от вноса от Русия. Единствено унгарският премиер Виктор Орбан го вижда по различен начин.

Освен "Росатом", големи количества уран обогатяват и две европейски компании - "Уренко" и "Орано Уран". И двете разширяват капацитета си за увеличаване на износа за САЩ.

Дмитрий Горчаков, експерт по атомна енергия във фондация Белона, казва, че ако успеят, САЩ могат да се откажат от вноса от Русия след пет години, докато на Европа ще е необходимо малко повече време.

Напоследък американските компании внасят все повече уран от Китай. Това вероятно е препродажба на руски уран, тъй като руските доставки за Китай са се увеличили значително от 2022 г.

То показва, че въпреки санкциите руските суровини могат да намерят път към американския пазар.

Какво ще кажете за титан?

Почти цялата експлоатация на титан в Русия се контролира от компанията "ВСМПО-Ависма", базирана в уралския град Верхная Салда. Делът му в световното производство на титанова гъба е 15 процента.

И повече от половината от общото налично количество титаниева гъба в света се произвежда в Китай. Малко по-малко от една четвърт се произвежда в Япония. Казахстан представлява десет процента.

"ВСМПО-Ависма" е под американски санкции, но не и под санкции на Европейския съюз. Преди войната основните клиенти са американският концерн "Боинг", както и европейският производител на самолети "Еърбъс".

Американците обявиха прекратяването на сътрудничеството веднага след началото на руската инвазия в Украйна, а европейците през декември същата година.

Преди това шефът на Airbus Гийом Фури се обяви против санкциите, тъй като според него това ще са санкции, които европейците сами ще си наложат. Сложните производствени процеси и мрежите от зависимости на доставчиците в индустрията не оставят възможността за смяна на доставчици за една нощ.

И американците, и канадците са предвидили изключения в санкциите си срещу руската компания "ВСМПО-Ависма". От това печелят компании като самолетостроителите "Бомбардие" и "Еърбъс", както и множество доставчици за "Боинг", като френската "Сафран" или британската "Ролс-Ройс".

Всички те продължават да добиват титан в Русия. Износът за Европа на "ВСМПО-Ависма" през миналата година възлиза на 345 милиона долара, докато предходната година беше 370 милиона долара.

Експертът по метали Анди Хом казва, че САЩ са по-малко зависими от Русия за титан, тъй като развиват капацитета си по-бързо, но ЕС все повече гледа към САЩ в тази област. А това противоречи на закона на Европейския съюз за критичните суровини, който беше приет тази година. В момента ЕС няма избор.

Кой се нуждае от руски никел?

Един от най-големите производители на никел в света е руската компания "Норилск никел". Тя отдавна не е под санкции, но САЩ и Великобритания въведоха ограничения преди месец, докато Европейският съюз все още не го е направил.

Въпреки това войната променя структурата на износа. Преди войната повече от половината от износа на тази компания е за Европа, а 16 процента за Северна и Южна Америка. 27% от продукцията отива в Азия.

Миналата година износът за Европа е намалял до 24 процента, а износът за Северна и Южна Америка - до десет процента. Делът на Азия нараства до 54 процента.

Това пренасочване на износа от запад на изток не е единственото предизвикателство за руската компания. Имаше колебания в цената, но днес тя е по-ниска, отколкото преди руската инвазия в Украйна.

Причината е неочакваната поява на пазара на никел на Индонезия, която има много по-големи запаси от този метал от Русия.

Анди Хом, който също пише за Reuters, казва, че поради всичко това съдбата на руската компания в тази област е несигурна.

Путин предупреди правителството си да не прави нищо, което би навредило на руските компании, когато преразглежда възможните ограничения върху износа на руски суровини.

Колкото до никела, поне тази суровина няма да може да се използва от Русия като геополитическо оръжие.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия