През 1970 г. бразилският национален отбор печели специален трофей, който се дава само на първия отбор, станал 3 пъти световен шампион.
Трофеят, кръстен на Жул Риме, най-дълго управлявалият президент на ФИФА и създател на Световната купа, е проектиран от французина Абел Лафльор. Представлява крилата победа, вдъхновена от Нике, гръцката богиня на победата. Статуетката е с размери 30 сантиметра, мраморна основа и тежи четири килограма, от които 1,8 са чисто злато.
Бразилия запази трофея в сградата на Бразилската футболна конфедерация (CBF) в Рио де Жанейро в урна, защитена от бронирано стъкло, но прикрепена към стена, която не предлага голяма сигурност.
Крадци обаче влизат в централата, заблуждават охраната, скриват се в баните и когато целият персонал на офиса си отива, те взимат урната от стената, към която е прикрепена, вдигат бронираното стъкло и взимат купата. Това се случва в нощта на 19 декември 1983 г.
По-късно се разбира, че инициаторът на обира е аржентинец на име Хуан Карлос Ернандес, който се е занимавал с трафик на крадено злато. Извършителите са двама бразилци, Хосе Луис Виейра да Сила и Франсиско Хосе Роча Ривера, който е бил полицай.
Четвъртият от операцията е банков служител, Антонио Перейра Алвес, който често посещава централата на CBF и забелязва, че урната, в която се съхранява купата, е лесна за изваждане.Трофеят е нарязан и предаден на черния пазар.
На разпита в полицията аржентинецът отрича фактите, но детективът по случая Мигел Мурильо е по-проницателен.„Разпитвах го няколко часа. Може да се каже, че той беше много проницателен, много опитен в този тип процедури: преструваше се, че нищо не знае”, казва той години по-късно, цитиран от испанския вестник "Спорт".
„Казах му, че за бразилците е шамар, че един аржентинец е превърнал купата в златни кюлчета. Тогава видях усмивка да се разлива на лицето му. В този момент имах доказателство, че той го е направил. Ернандес и тримата му приближени бяха осъдени на девет години затвор. Бразилската федерация нямаше друг избор, освен да поръча реплика на купата, която продължава да блести във витрините и си днес", казва още полицаят.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш