"Алфа рисърч": Най-сериозните проблеми в българското образование са свързани с лошата дисциплина

"Алфа рисърч": Най-сериозните проблеми в българското образование са свързани с лошата дисциплина

Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията", а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други. 

Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни жители в цялата страна, проведено по поръчка на фондация "Глас".

Усилията на организацията и агенцията са свързани с неколкогодишно проследяване на отношението на българските гражданите към тази общност (приемане, разбиране на техните нужди и проблеми), както и във връзка с конюнктурни фактори (идеи за промени в закони, например), поясни пред БНР-Радио София Геновева Петрова от "Алфа рисърч".

Според нейното тълкувание на резултатите, гласуваните от парламента промени в Закона за училищното образование пораждат поляризация сред населението.

Още данни от проучването:

Преди всичко, огромното мнозинство от жителите на страната смятат, че трябва да бъдат гарантирани правата на хората с различна сексуална ориентация по отношение на достъпа до здравеопазване (86%), равенство пред закона (67%), право на собственост (66%).

Известно разколебаване, но все пак с подкрепа от почти всеки втори е тезата, че на ЛГБТИ хората трябва да им бъде гарантирано зачитане и уважение на личността в образователните институции (49%).

За поредна година се потвърждава наблюдението, че колкото повече личен опит имат българите в пряк контакт с ЛГБТИ хора, толкова по-приемащо се отнасят.

"Проучването провеждаме за трета година. Тенденцията, която се забелязва е за неутрално към положително отношение към ЛГБТИ общността. Голямата промяна е свързана с по-голямата откритост на самите гей хора към колегите си, в личния си кръг и семействата си. Но пътят още е много дълъг", допълни Симеон Василев от "Глас".

Според него социалните медии допринасят за засилване на търсенето на разделение сред хората. Зад съобщения, подбуждащи към разединение, стои добре организирана мрежа от евангелистки формации, финансирана от Русия. Целта им е да променят обществения дискурс - да се наложи убеждението, че правата на жените и защитата от домашно насилие нямат значение, че ЛГБТ хората прекаляват в своята публичност и изявяване. Хората обаче усещат, че може би има нещо невярно. И това се улавя и в социологическото проучване в България.

"Политическите атаки, целящи да разединят обществото ни по тази тема, всъщност, не намират почва. Промяната на нагласите е бавен процес, но той е започнал и е необратим", обобщи активистът.