Късното лягане се отразява на психиката

Късното лягане се отразява на психиката

Ново проучване сочи, че лягането за сън след 1 часа през нощта може да има отрицателно въздействие върху психичното здраве. Това е свързано с факта, че в такива случаи се наблюдава по-малко от REM съня, при който мозъкът си почива оптимално. Изследването е дело на британски учени и е публикувано в "Psychiatry Research".

Според наблюденията на учените хората, които си лягат преди 1 часа през нощта, обикновено са по-здрави психически и при тях по-рядко се наблюдават умствени, поведенчески и неврологични разстройства, както и депресия или друго тревожно разстройство.

Известно е, че има хора, които са по-активни вечер и такива, които стават рано. Неочаквано за учените е откритието, че тези, които заспиват след 1 часа показват по-лошо състояние на психичното здраве, докато тези, които си лягат по-рано - съответно по-добро.

За целта на проучването са анализирани данните на хора от Биобанката на Великобритания. Включени са 73 888 души, от които 56% са жени. Тези хора са отделяли за сън средно по седем часа на ден. Средната възраст е била около 63 години.

Една от предполагаемите причини за тези резултати е, че през нощта мозъкът работи по различен начин и това може да се отрази и на психичното здраве. Обикновено попадаме във фазата на REM съня през втората половина на нощта. Този тип сън има връзка с регулиране на настроението. Ако имаме по-малко от него, сме в по-лошо настроение. Затова промените в REM съня се разглеждат като рисков фактор за някои невропсихиатрични разстройства, посочват учените. Когато REM съня липсва, може да се появи когнитивна дисфункция или да се натрупат "отпадъци" в мозъка, като информация и преживявания.

Това, което изненадва учените е, че те са очаквали да се отрази благоприятно съответствието на собствения ритъм с времето за сън при т.нар. чучулиги - които са по-активни сутрин, и сови - по-активни вечер. Неочаквано за тях обаче, късното заспиване се отразява негативно на психичното здраве на совите.

Затова, независимо от това кога сте склонни да заспивате, учените препоръчват това да се случва преди 1 часа през нощта. Така ще избегнете натрупването на негативи в мозъка, които биха се отразили на психиката и начина ви на живот.