Изборът на Тръмп започна да влияе върху европейските политици, дори преди той е встъпил в длъжност
Проблем е липсата на реакция спрямо случилото се в Румъния
Важен процес през 2024 г. е развитието на технологиите
Новата година настъпи и това е повод за равносметка на случилото се през миналата в областта на икономиката, финансите и политиката, тъй като последната определя голяма част от решенията в останалите две. Такъв пример е т.нар. зелен преход, който има за цел да направи Европейския съюз лидер, който пръв да постигне нулеви нетни емисии на въглероден диоксид в световен мащаб. Приложението на тази политика при липсата на необходимите технологии допринася за негативни икономически и финансови ефекти, а политическите субекти, които я подкрепят, все повече губят доверието на избирателите.
Едно от най-важните събития на 2024 г. е стабилизирането на темпа на инфлация в две от най-големите световни икономики – Европейския съюз и Съединените щати.
След високата инфлация, стартирала в ЕС през август 2021 г., ускорението продължи до октомври 2022 г., когато достигна 11,5% на годишна база и далеч надвиши поставената цел за 2% средногодишно в средносрочен период. В САЩ високите стойности започнаха да се реализират през април 2021 г. и достигнаха своя връх 9,1% през юни 2022 г. Тези развития бяха резултат както от шока заради COVID-19 и мерките за предотвратяване на разпространението му, така и от твърде експанзивните парична и фискална политика, които бяха приложени за компенсиране на забавянето на икономическата активност.
Бързият растеж на цените обаче означаваше загуба на покупателна способност не само в тези развити икономики, тъй като той изпревари този на заплатите и това породи недоволство и принуди централните банки да реагират като започнат да повишават лихвените проценти, а Европейската централна банка едва през 2023 г. преустанови политиката на количествени улеснения (тоест изкупуване на активи). През 20024 г. темпът на инфлация се установи трайно под 3% в еврозоната, а през септември спадна под 2% на годишна база за пръв път след юни 2021 г. Това заедно с недостатъчния стопански растеж и проблемите в Германия подтикна ЕЦБ да започне цикъл на понижение на основните си лихви през юни и след това през октомври и декември.
Федералният резерв на САЩ реализира 7 последователни повишения на целевия лихвен процент на междубанковия пазар през 2022 г. и по този начин го увеличи с 4,25 процентни пункта. Тази политика беше продължена през 2023 г. чрез още 4 повишения с допълнителни общо 1 п.п. Цикълът беше обърнат през 2024 г. с 3 понижения съответно през септември, ноември и декември с общо 1 п.п. Така темпът на инфлация се понижи до 2,4% през септември, но след това отново започна да се покачва. По този начин от юни нататък стойностите се запазиха около и под 3% на годишна база.
Същевременно през същата година бяха отбелязвани рекордни стойности на капиталовите пазари, които не бяха подкрепени от икономически основи. През последното тримесечие индексът S&P постигна най-високата си стойност от създаването си досега. Същото се отнася до цената на биткойн. Прави впечатление, че връзката между състоянието на икономиката и това на капиталовите пазари не е еднозначно определена. Тоест покачването на цените на акциите и регистрирането на рекордни стойности не е непременно предопределено от здрава икономика, а от голяма ликвидност, търсене на начини за предпазване от инфлацията, твърде оптимистични очаквания и др.
Освен това не намери потвърждение хипотезата, че биткойн може би се явява новото убежище при кризисни ситуации и особено спрямо покачваща се инфлация и по този начин измества златото от тази му функция. От друга страна вече е тенденция за централните банки и особено тези от организацията БРИКС да намаляват дела на активите, деноминирани в щатски долари, за сметка на увеличаване на дела на тези в злато. Този стремеж е повлиян и от санкциите срещу Русия, при които активи са замразени, а възможните приходи от тях или дори самите активи се отнемат. Тези действия убедително демонстрираха, че по-голяма част от валутните резерви трябва да бъде на разположение и да не е зависима от възможността на други държави да се разпореждат с тях. (В противен случай те на практика не са валутни резерви.).
Друго следствие от развитието на капиталовите пазари е, че размерът на богатството на Илон Мъск надхвърли 400 млрд. долара и по този начин той убедително оглавява класацията за най-богат човек в света.
Няколко факта могат да бъдат посочени в подкрепа на твърдението за деградирането на ЕС и отдалечаването му от първоначалната идея за изграждане на мощен икономически съюз от равноправни държави, които се управляват при спазване на върховенството на правото и осигуряване на равно третиране. Неадекватната политика относно незаконната миграция в ЕС доведе до това да не се спазва едно от основните правила – за свободното движение на хора и стоки като няколко вътрешни граници бяха възстановени.
Друго противоречиво действие през 2024 г. беше създаването на комитет, наречен „Европейски демократичен щит“, който ще разполага с правомощия фактически да задушава алтернативни на наложените в ЕС възгледи и на практика да упражнява цензура върху медиите заради обявеното основание да се ограничава разпространението на фалшиви новини. Наред с това беше прието законодателство, което е силно рестриктивно спрямо развитието на изкуствения интелект и вероятно ще допринесе за допълнителното изоставане на Съюза в тази област.
Липсата на промени в политиката относно т.нар. зелен преход и отказът от използването на руски енергийни ресурси допринесоха за високи цени на електрическата енергия, което в допълнение към тежките регулации върху пазара на труда влошават конкурентоспособността в промишлеността и водят до деиндустриализацията на ЕС. Предприятията от ЕС губят дял на международните пазари и постепенно се изместват в посока САЩ. Множество автомобилни производители са в криза и съкращават работници в опит да оптимизират разходите си. ЕС и САЩ налагат мита върху китайските електрически автомобили, от което обаче ефикасността и ефективността им не се подобряват, докато същевременно на потребителите не се позволява да се възползват от по-голямата конкуренция и от натиска върху цените да се понижават.
Друг проблем, който засяга устоите на демокрацията в ЕС, е липсата на реакция спрямо случилото се в Румъния. След намесата на службите за сигурност, които твърдяха, че Русия е платила кампанията в социалните медии на спечелилия в първия тур кандидат Джорджеску, Конституционният съд на Румъния отмени тези избори. В резултат от това не беше проведен вторият тур, където да бъде избран нов президент и поради това досегашният такъв продължава мандата си.
Малко по-късно според информация от данъчната служба, предоставена на румънските медии, оповестена и от изданието „Политико“, стана ясно, че всъщност една от местните политически партии е платила кампанията. По този начин основанието за отмяна отпада - няма намеса на друга държава. Подобен прийом - да се пречи на демократичния избор от тайните служби – се прилага предимно при авторитарни режими, но е налице и поне един случай за такава практика в САЩ. Той не съответства на законодателството и трябва остро да бъдат осъден на ниво ЕС, но това не се случи. Последствията не само за Румъния, но и за целия ЕС от това биха могли да са сериозни.
Друго събитие с глобален отглас са действията на Израел в ивицата Газа. Заедно с продължаващата война между Русия и Украйна те увеличават глобалната несигурност, отнемането на човешки животи, причиняването на страдания на хора, унищожаването на имущество и т.н. Изборът на Тръмп за президент на САЩ поражда надежди за по-бързо разрешаване и на двата конфликта по пътя на преговорите като спре добавянето на нови жертви в списъците.
Бяха отбелязвани рекордни стойности на капиталовите пазари, които не бяха подкрепени от икономически основи.
Изборът на Тръмп започна да влияе върху европейските политици, дори преди той е встъпил в длъжност. Обявените намерения за налагане на мита при търговията с всички партньори на САЩ, с които е налице значим търговски дефицит (внесените в САЩ стоки са с по-висока стойност от изнесените за съответната страна) и налагането на изисквания към членовете на НАТО от ЕС за по-високи бюджетни разходи за отбрана поставят под натиск техните лидери. Нещо повече - публичните финанси в ЕС не са в особено добро състояние и допълнителни разходи вероятно ще означават по-високи дефицити и натрупването на дългове, което допълнително ще влоши ситуацията.
Създаването на общ европейски бюджет, който да финансира обща армия за момента изглежда твърде амбициозна задача. Призивът за по-високи разходи за отбрана има чисто практичен елемент – голяма част от новото въоръжение би било поръчано на американски производители т.е. би им създало допълнителен бизнес и би увеличило търсенето на труд и запазването на работни места в САЩ, което би поставило Тръмп в изключително изгодна позиция.
Друг важен процес през 2024 г. е развитието на технологиите – откриване на нови варианти за батерии, масово навлизане на изкуствения интелект в бизнеса и при домакинствата и по този начин увеличаване на производителността, възможности за оптимизиране на разходите включително и чрез съкращаване на персонал. Разпространението на центровете за данни също се случва с висок темп в глобален мащаб, но този процес не е толкова интензивен в България, тъй като изисква достъп до сигурни енергийни доставки при цени, които не правят центъра неконкурентоспособен.
За захранването на такива центрове с електрическа енергия даже стартират строежи на ядрени електроцентрали или се възстановява производството от отдавна затворени такива. Това показва, че строежът на нови мощности би могъл да намери допълнителни пазари и по този начин да отговори на най-честата и логична критика, че необходимите големи инвестиционни разходи за производството на по-слабо вариращи количества не биха могли да бъдат изплатени.
За 2024 г. беше характерно провеждането на множество политически избори и разширяване мащаба на политическите кризи, особено в рамките на ЕС. Понастоящем обаче е трудно да се предвиди резултатът от новите избори, но остава надеждата, че победата на Тръмп ще насърчи промяната в политическия пейзаж.