Няма как металургията да спре работата заради високите цени на тока, заявиха от браншовата асоциация

Няма как металургията да спре работата заради високите цени на тока, заявиха от браншовата асоциация

Няма как в настоящата ситуация българската металургия да спре работата заради високите цени на тока за бизнеса, защото технологично това е сложно и води до още по-големи разходи. А за ликвидация и спиране не мисля, че до там ще се стигне, коментира БТА Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ), пред БТА. За да се стигне до ликвидация, тя трябва да е провокирана от предишни проблеми – липса на пазари, на конкурентоспособност, едва ли би могло това да се случи от временно увеличение на цената на тока, посочи още експертът.

Паунова изтъкна, че един топилен агрегат много трудно може да бъде изведен от експлоатация, защото това ще доведе до много големи разходи при повторното му пускане и затова металургичните фирми могат да намалят производството си, за да свият потреблението на електроенергия с произтичащите от това финансови загуби. Тя напомни, че през 2022 г. в период на скокообразно увеличение на цената на тока е имало временно спиране на производство.

Старозагорският завод за производство на технически отливки от сив и сферографитен чугун "Прогрес" не е започнал работа след Нова година и работниците са в платен отпуск, каза по-рано днес пред БТА Славин Янакиев, изпълнителен директор на предприятието. "Към момента е спряно производството на отливки за машиностроенето и за автомобилната промишленост. Не сме освободили хора от работа и се надяваме, че няма да се стигне до тази крайна мярка, защото разчитаме на нашия персонал", допълни той.

По този повод Паунова посочи, че леярските фирми работят обикновено с повече електропещи и е възможно определени мощности да бъдат спрени за известно време. Но не мисля, че става въпрос за ликвидация на цялото производството само поради сегашната ситуация, коментира експертът. Разбира се това са загуби и е наложително да се намери решение на въпроса с компенсациите за тока във възможно най-кратък срок, посочи експертът.

Паунова изтъкна, че в България цената на тока за енергоинтензивните индустрии е по-висока от тази за индустрията в другите страни и напомни и че липсват дългосрочни договори с диференцирани цени,  което в дългосрочен план ще се отрази върху конкурентоспособността на индустрията.

В металургията потреблението на газ и електроенергия е разделено почти поравно, като при производството на черни метали по-голямо е потреблението на природен газ, а в цветната металургия - на електроенергия заради рафинирането на цинка и медта, посочи експертът.

Тя съобщи, че представител на БАМИ е участвал в работна група, която е провела срещи на високо ниво с представители на Министерския съвет, основно с министъра на енергетиката и с представените в парламента политически сили, техните ръководства и експерти. Политими Паунова допълни, че всички те са дали гаранция и са поели ангажимент въпросът с компенсациите за бизнеса да бъде решен с приемане на бюджета и допълнителните текстове, в които сегашната държавна помощ за високата цена на електроенергия да бъде продължена през тази година.