63 безпилотни летателни апарата около оградата с Турция, засечени през 2024 г.
3400 дрона регистрирани у нас
Служителите на “Гранична полиция” ще се борят с незаконно прелитащите дронове като блокират електронните сигнали в райони около браздата. Това предвиждат част от промените в Закона за МВР, предложени за обществено обсъждане до средата на февруари.
И в момента в Закона за електронните съобщения и в Закона за МВР има текстове, които позволяват на служби като Национална полиция, ГДБОП и Спецотряда за борбата с тероризма при непосредствена заплаха за националната сигурност да блокират сигнала. Те имат това право и когато провеждат акции по откриване, идентифициране и обезвреждане на взривни устройства и взривни вещества, при освобождаване на заложници, при задържане на особено опасни престъпници.
В мотивите си от МВР сочат, че в последните 2-3 години зачестяват случаите на нерегламентирано използване на безпилотни летателни апарати, прелитащи през държавната граница или изпълняващи полети в наши или съдени гранични зони.
За нарушение се счита всеки полет на дрон, който влиза или излиза без разрешение във въздушното пространство на България или е без държавен регистрационен отличителен знак, не се подчинява на указанията на компетентните органи, които ръководят и контролират полетите, или има достатъчно основания да се предполага, че се използва за незаконни цели - контрабанда на акцизни стоки, стоки с висок фискален риск или наркотични вещества. Такива цели могат да бъдат също - заснемане или наблюдение на гранични съоръжения, засичане на разговори, свързани със структурата и организацията на дейностите по границите и т. н.
Почти всички нарушения с дронове са засечени на българо-турската граница в районите, за които отговарят граничните управления в Свиленград, Елхово, Малко Търново и Средец. Летателните апарати са забелязвани не само от граничари и военни, а и от местни жители, включително и много навътре в наша територия. Не е изключено с дронове трафикантите да наблюдават състоянието на оградата, като и да търсят маршрути, по които да минат без да се натъкнат на патрули. През 2021 г. са били установени 8 случая на нерегламентирани полети на дронове, през следващата 2022 г. - 18, а през 2023 г. - 64. За 2024 г. нерегламентираните полети са 63. От “Гранична полиция” обещават, че ако имат правото да блокират сигналите, няма да го използват в зони на летища или други места, в които действат специфични изисквания за сигурност.
В България към 2024 г. има официално регистрирани над 3400 дрона. Отделно се води и списък със собствениците и оператори на безпилотни летателни апарати. Не подлежат на регистрация дронове с тегло под 250 грама, като и такива, които отговарят на изискванията за детски играчки. За полети с нерегистриран дрон глобата е от 3000 до 10 000 лв.