Newsweek: Има ли живот на Марс – НАСА е готова да донесе проби, които могат да променят всичко, което знаем досега

Newsweek: Има ли живот на Марс – НАСА е готова да донесе проби, които могат да променят всичко, което знаем досега

Има ли живот на Марс? НАСА обявява две нови стратегии за пренасяне на проби, събрани от Марс от марсохода Perseverance, на Земята. Те може да съдържат доказателства за живот на Червената планета, пише Newsweek.

НАСА наскоро разкри два алтернативни плана за връщане на проби, събрани от Марс, инициатива, която може да отговори на един от най-големите въпроси на човечеството: Имало ли е живот на Червената планета?

Двете предложения имат за цел да намалят разходите и да рационализират процеса, след като първоначалната  програма за връщане на проби от Марс беше счетена за твърде сложна и скъпа, с прогнозен бюджет от 11 милиарда долара и забавяне до 2040 г.

„Забавянето на завършването и огромните разходи бяха неприемливи“, каза администраторът на НАСА Бил Нелсън, пред CNN.

Окончателното решение относно стратегията, която ще бъде приета, се очаква до втората половина на 2026 г.

След кацането през февруари 2021 г. марсоходът Perseverance е събрал проби от скали и прах от кратера Jezero, бивша делта на езеро и река, считан за много обещаващ за откриване на доказателства за живот в миналото на планетата. Тези проби, донесени на Земята, може да са единствените, които могат да потвърдят съществуването на извънземен живот.

Връщането на проби включва изключително сложен технологичен процес, изискващ международно сътрудничество и използването на множество космически кораби.

д-р Ники Фокс, асоцииран администратор на дирекция "Научна мисия" на НАСА, обясни двата варианта, предложени за мисията.

Първият вариант се основава на използването на технологията Sky Crane, която вече е тествана за успешното кацане на марсоходите Perseverance и Curiosity.

Вторият вариант включва използването на тежки спускаеми апарати, разработени от търговски компании, като SpaceX или Blue Origin, за пренасяне на пробите на Земята.

Тези стратегии осигуряват гъвкавост и ефективност, целящи намаляване на бюджета и времето, необходими за изпълнение на мисията.

Връщането на проби от Марс се счита за съществено за отговор на фундаментални въпроси за възможността за живот извън Земята. Проектът представлява безпрецедентно международно сътрудничество и голям технологичен скок, който може да отбележи исторически момент в изследването на космоса.