Меси с рекорд в най-лошия си мач, целта на бойците на Скалони е изпълнена, Полша е "щастливият губещ" в групата на смъртта

Лионел Меси надмина броя мачове на Диего Марадона за Аржентина на Световните първенства, след като влезе на терена в мача срещу Полша на стадион 974 от последния кръг от група C на Световното първенство в Катар. Аржентинският номер 10 достигна 22 участия за националния отбор на Аржентина на Световни първенства. Марадона изигра своите 21 мача на Световни първенства от 1982 до 1994 г. Първият път, когато Меси влезе на терена на Световно първенство, беше през 2006 г. В Катар до момента той изигра три мача, в Южна Африка носеше фланелката на Аржентина пет пъти през 2010 г. На световното първенство, проведено в Бразилия, Меси влезе на терена още седем пъти. През 2018 г. в Русия номер 10 изигра само четири мача до ранното отпадане на аржентинския национален отбор на осминафиналите.

Само рекорда обаче е впечатляващ за Меси тази нощ. Героят, спасил Аржентина на мача с Мексико с духа си и с първия гол (0:2), днес липсваше. На терена имаше само тяло, но не и душа. Лео беше разсеян, вероятно заради психологическото си разстройство от неуспешните опити за гол при над десетте атаки на Аржентина срещу Полша в ключовия мач от група C. Още в 7-ата минута Меси се пробва да стреля, но най-големият му кошмар днес Войшчех Счесни улови топката. Същото се повтори и 3 минути по-късно. В 28-ата минута удар на Хулиан Алварес бе блокиран, а след него и Маркос Акуня пробва късмета си, но топката прелетя в аут. В 32-ата минута Ди Мария пробва да вкара директно от корнер, но стражът на Полша спаси. 5 минути по-късно бе отсъдена дузпа за Аржентина. Съдията Дани Макели прегледа положението с ВАР и потвърди, че е имало нарушение на Шчесни срещу Меси, който беше играл с топката, а връхлитащият вратар го натисна по главата и наруши баланса му в наказателното поле. Меси застана зад бялата точка, но Шчесни спаси удара му.

В последните 5 минути на първата част Шчесни спаси и положение на Алварес, както и добавката на Родриго де Пол, а Ди Мария беше поредният неутрализиран аржентински стрелец от вратаря на Полша.

Втората част бе още по-интензивна, а Аржентина беше още по-агресивен тим. В 46-ата минута Алекс Макалистър вкара гол за тима.

В 68-ата минута новата перла в тима на Пеп Гуардиола Манчестър Сити Хуалиан Алварес отигра една топка, все едно бе на тренировка и с лекота вкара за 2:0. В 70-ата минута Меси отново се опита отблизо да направи резултата класически, но топката отново не влезе във вратата. В 86-ата минута и Лаутаро Мартинес искаше да се разпише, но изкара топката в аут.

Аржентина се класира на осминафиналите на световното първенство като лидер в групата с 6 точки.

В другия мач от групата Мексико записа Пирова победа с 2:1 над Саудитска Арабия, но отпада от турнира. Мексиканците имаха равен брой точки и голова разлика с поляците, но имаха с 2 жълти картона повече и това беше показателят, важен за класирането до 95-ата минута на двубоя им с арабите. В 47-ата минута Хенри Мартин откри резултата в 47-ата минута, а Луис Чавес удвои 5 минути по-късно. Драмата за мексиканците стана пълна и след отменен гол в продълженията, а в 95-ата минута Саудитска Арабия вкара чрез Салем Ау-Даусари, което окончателно класира Полша напред.

В класирането Аржентина е лидер с 6 точки, втори остана Полша с 4, следвана от Мексико със същия актив. Саудитска Арабия напусна турнира само със спечелените 3 точки от победата над лидера.

Аржентина ще играе срещу Австралия на 1/8-финалите, а Полша се изправя срещу Франция.