Израелските военновъздушни сили нанесоха удар по инфраструктурата на силите на коалицията Ansurullah в Йемен, като вдигнаха своите изтребители F-15 с голям обсег за полет от 1800 километра с подкрепата на средства за зареждане с гориво във въздуха. Според израелските отбранителни сили целите включват електроцентрали и морско пристанище, използвано за внос на петрол, пише Military Watch.
Ударът беше нанесен след изстрелване на йеменска балистична ракета, насочено към израелското летище Бен Гурион на 28 септември, което съвпадна точно с пристигането на израелския премиер Бенджмайн Нетаняху в страната, въпреки че израелските отбранителни сили твърдяха, че са прихванали тази атака.
Ударите от Йемен доведоха до разтягане на израелските сили между фронтовете в Ивицата Газа и Южен Ливан.
Ръководителят на коалицията Ansuruallah Абдул-Малик ал-Хути обеща да „ ескалация и развитие на нашето военно представяне“, в конфронтация с израелските сили, като военните действия се очаква да се засилят след израелските атаки срещу ръководството на Хизбула и планирането от Израел нахлуване в Ливан.
Израелската атака срещу Йемен не е безпрецедентна. На 20 юли израелските военновъздушни сили разположиха F-15 за нападение от голям обсег на петролно депо в град Ал Худейда в западен Йемен, причинявайки над 90 цивилни жертви. Това беше направено „в отговор на стотиците атаки, извършени срещу Държавата Израел през последните месеци“ и се случи ден след като силите на Йеменската коалиция Ansuruallh предприеха успешен удар с дрон в центъра на Тел Авив, засягайки сгради близо до американското консулство, убивайки няколко човека. Атаките от Йемен бяха постоянни, като удар с балистична ракета на 15 септември, потвърден от двете страни, е избегнал няколко израелски опита за прихващане, и се твърди от йеменски източници, че е ударил електроцентрала в централен Израел.
Съединените щати и Обединеното кралство поеха основната отговорност за съвместните западни и израелски усилия за нанасяне на удари по силите на коалицията Ansurullah, като целят да потиснат нейната бойна сила, въпреки почти цяла година операции и над един милиард долара разходи. Йеменските части свалиха осем американски дрона MQ-9 Reaper, наред с други успехи в кампанията си, а наскоро започнаха големи атаки с балистични ракети срещу американски военни кораби в региона - успехът на които е оспорван.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш