Хакери с връзки с Иран заплашват да разкрият имейли, откраднати от вътрешния кръг на американския президент Доналд Тръмп.
Хакерите, които използват псевдонима "Робърт", са заявили пред Ройтерс в онлайн чат, че разполагат със 100 гигабайта откраднати имейли от Сузи Уайлс, началник на кабинета на Белия дом, Линдзи Халиган, адвокат на Тръмп, Роджър Стоун, съветник на Тръмп, и Сторми Даниелс, порнозвездата в центъра на съдебната битка с Тръмп относно сума, която й е била платена, за да запази мълчание.
Групата "Робърт" е казала на изданието, че може да продаде материала, но не е предоставила на Ройтерс никакви подробности за плановете си, нито описа какво се съдържа в имейлите.
Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата на САЩ (CISA) написа в X, че плановете на "Робърт "за кибератака са „нищо друго освен дигитална пропаганда, пресметната кампания за очерняне, насочена към нараняване на президента Тръмп и очерняне на почтени държавни служители“.
Заплахата идва няколко седмици след като САЩ бомбардираха урановия завод Фордоу в Иран като част от продължаващото напрежение между близкоизточната страна и Израел относно програмите за ядрени оръжия.
На 30 юни CISA написа в изявление, че иранските киберактори може да са насочени към „уязвими“ американски мрежи и обекти от интерес, отбелязвайки, че отбранителните компании, свързани с Израел, може да са изложени на повишен риск.
Досега е имало някои опити за американски банки, отбранителни контрагенти и военновъздушните сили от подкрепяни от Иран групи.
Предишна атака за получаване на имейлите на кампанията на Тръмп
Заплахата на "Робърт", видяна от Ройтерс, идва година след като подкрепяната от Иран група заяви, че е извлякла подобни имейли от администрацията на Тръмп в това, което правителството определи като опит за намеса в изборите през 2024 г.
Федералното бюро за разследвания (ФБР) заяви, че ирански киберактори са изпращали „непоискани имейли“ до лицата, участващи в кампанията на бившия президент Джо Байдън, с откраднати материали от кампанията на Тръмп. Същата информация е била изпратена и до представители на медиите.
По това време ФБР нарече това „най-новия пример за многостранния подход на Иран за разпалване на раздори и подкопаване на доверието в нашия избирателен процес“.
Месец по-късно ФБР заяви, че е повдигнало обвинения срещу три лица от Иран, свързани с Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC), военните на страната, във връзка с кибератаките.
Департаментът за национално разузнаване на САЩ (DNI) счита кибероперациите на Иран за „основна заплаха за сигурността на американските мрежи и данни“, според доклад, публикуван през март тази година.
Спонсорирани от държавата ирански групи и хакери-активисти редовно атакуват „слабо защитени американски мрежи и свързани с интернет устройства за разрушителни кибератаки“, според доклада на DHS.
САЩ, наред с други страни, определиха Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) като чуждестранна терористична организация от 2019 г.