Огромен срам в Белфаст за България!

България записа първа загуба под ръководството на Илиан Илиев, но тя бе катастрофална - 0:5 от Северна Ирландия в Белфаст. Серията на селекционера от 9 срещи без поражение рухна на Острова, а с нея и надеждите ни за първо място в група 3 на Дивизия С от Лигата на нациите. Пред пълни трибуни на "Уиндзор Парк" героят на вечерта бе Айзък Прайс. Нападателят на "Стандарт" (Лиеж) заби хеттрик, веднъж се разписа Джос Магенис, а Димитър Митов си вкара нелеп автогол, за който нямаше вина.

Цифрите в Белфаст са особено болезнени, след като Северна Ирландия вкара 3 за едно полувреме отново след 2008 година. Тогава бе победена Грузия у дома. След 17 години национал на "зелено-бялата" армия реализира 3 попадения в един мач след този на Дейвид Хели срещу Лихтенщайн от 2007-а. А последният път, когато островитяните реализираха 5 в рамките на 90 минути бе през миналия век - 1995-а.

Двубоят започна динамично с опити и на двата тима да търсят опасни ситуации пред противниковата врата. Първата такава дойде още в 3-ата минута, когато Живко Атанасов извърши ненужно нарушение на границата на наказателното поле в близост до самата аутлиния. След последвалото центриране обаче Димитър Митов уверено излезе и улови.

В 15-ата минута "Уиндзор Парк" избухна в аплодисменти, след като видя първия гол в българската врата в турнира. Дион Чарлс успя да надхитри умело Живко Атанасов на тъча, след което проби навътре и хвърли перфектен пас на Айзък Прайс, който останал очи в очи с Митов не сгреши - 1:0 за Северна Ирландия.

Осезаемо началните минути бяха за домакините, които умело успяваха да пробият на няколко пъти през централния защитник на "Черно море" в търсене на попадението.

В 30-ата минута Северна Ирландия удари за втори път и отново по сходен начин - пробив отдясно на отбраната, след което Броуди Спенсър продължи към Айзък Прайс и нападателят на "Стандарт" (Лиеж) вкара, като ударът му срещна и крака на Симеон Петров.

Далеч по-болезнено обаче бе в 33-ата минута, когато Броуди Спенсър премина като на парад вляво по атаката, навлезе навътре и необезпокоявано нанесе удар, който срещна гредата, а след това и гърба на Митов, за да се върне обратно, но вече в мрежата на България - 3:0.

Пет минути преди почивката България стигна до дузпа, след като Мартин Минчев бе ударен в главата при центриране от ъглов удар. При единоборството с Еоин Тоал, бранителят на домакините се контузи и напусна за сметка на Киарон Браун.

Зад топката застана Кирил Десподов, чието изпълнение бе в унисон със случващото се на терена, а изстрелът му срещна напречната греда.

На почивката Илиан Илиев извърши двойна смяна, заменяйки Серкан Юсеин и Радослав Кирилов с Валентин Антов и Здравко Димитров. Това доведе и до промяна на схемата на игра, а България заигра с трима централни защитници.

След подновяването на играта родната отбрана отново бе поставена под напрежение, след като разбъркване в наказателното поле доведе до удар на Дион Чарлз, но за наш късмет топката мина встрани от целта.

Кошмарите за трикольорите продължиха да придобиват все по-сериозен мащаб, след като в 68-ата минута вратарят Пиърс Чарлс хвърли 40-метро пас към Конър Брадли, който излезе сам срещу Митов и го прехвърли, Валентин Антов изби пред голлинията, а отблизо Дион Чарлз вкара за 4:0. Оказа се обаче, че има засада и тимът ни се измъкна от четвъртото попадение... поне засега.

Видимо целта на нашия тим през втората част бе да ограничи до минимум положения като тези, за да избегне по-болезнен резултат. Четвърт час преди края Живко Атанасов се контузи и бе сменен от Ивайло Чочев. И все пак четвъртият гол във вратата на Митов бе факт 7 минути преди края. Тогава току-що появилият се халф на "Лудогорец" направи грешен пас, топката отиде в героя на вечерта Айзък Прайс, който с удар от 25 метра не остави никакъв шанс на вратаря на "Абърдийн", оформяйки своя хеттрик. Веднага след това нападателят бе сменен под бурните аплосидменмти на "Уиндзор парк". В игра за България пък се появиха Илиан Илиев-младши и Георги Минчев.

В края кошмарът бе пълен, след като изстрел на Джос Магенис разтресе напречната греда, след което влетя в мрежата на България - 0:5 и тежко крушение за родните национали, загубили през 2022 година от Грузия с 2:5 в Разград.

Северна Ирландия - България 5:0
1:0 Айзък Прайс (15)
2:0 Айзък Прайс (30)
3:0 Димитър Митов (33-авт)
4:0 Айзък Прайс (83)
5:0

Северна Ирландия: 12. Пиърс Чарлс, 5. Трай Хюм, 17. Пади Макнеър, 4. Еоин Тоал, 2. Конър Брадли (К), 19. Шей Чарлс, 16. Алистър Маккен, 20. Броуди Спенсър, 14. Айзък Прайс, 10. Дион Чарлс, 8. Калъм Маршал

Резерви: 1. Люк Саутууд, 23. Кристи Пим, 3. Джамал Люис, 6.Джордж Савил, 7. Лий Бонис, 9. Джейми Рийд, 11. Пол Смит, 13. Брад Лайънс, 15. Джордан Томпсън, 18. Каолан Бойд-Мунс, 21. Джош Магенис, 22. Киарон Браун

Селекционер: Майкъл О’Нийл

България: 1. Димитър Митов, 2. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 15. Симеон Петров, 5. Християн Петров, 7. Георги Костадинов, 14. Филип Кръстев, 20. Серкан Юсеин, 8. Радослав Кирилов, 17. Мартин Минчев, 11. Кирил Десподов (К)

Резерви: 21. Светослав Вуцов, 23. Иван Дюлгеров, 4. Иван Минчев, 6. Валентин Антов, 9. Здравко Димитров, 10. Георги Минчев, 12. Станислав Иванов, 13. Ангел Лясков, 16. Васил Панайотов, 18. Ивайло Чочев, 19. Иван Турицов, 22. Илиан Илиев-младши