След 6 години "Локо" (София) отново би в елита

След продължително и мъчително чакане "Локомотив" (София) отново записа победа в родния елит. "Железничарите" буквално излъгаха с 1:0 "Локомотив" (Пд) в дербито от 2 кръг на Първа лига. Единственият гол на "Арена Царско село" реализира Раел Лолала още в 5-ата минута. Това са и първи 3 точки за "червено-черните" след 0:1 на старта от "Берое". На свой ред сребърният медалист от последния сезон остава с нулев актив, подобно на "Левски" и ЦСКА 1948, след 1:3 от "Лудогорец" преди седмица. По ирония на съдбата последният успех на "червено-черните" на ниво Първа лига отново бе срещу тим от Пловдив. На 31 май 2015 година тогавашният отбор на Димитър Васев ликува на "Коматево" - 2:0 срещу "Ботев" (Пд).

Александър Тунчев, наставникът на гостите, направи редица промени в стартовия състав предвид тежкия двубой в Чехия срещу „Словачко“ и задаващия се сблъсък с „Копенхаген“ в четвъртък. Дебют под рамката записа германският страж Лукас Редер. В отбрана си партнираха Олексий Биков, Мартин Паскалев и единствен Артур Крачун запази титулярното си място от двубоя в Лигата на Конференциите. В средата стартира и Емил Янчев, както и новото попълнение Венсан Марсел. Сред стартовите 11 бяха още Парвиз Умарбаев, Бирсент Карагарен, Георги Минчев и Конър Руан. Почивка пък получиха Илко Пиргов, Кристиан Гомис, Милош Петрович, Петър Витанов, Лукас Салинас и капитанът Димитър Илиев.

Наставникът на „железничарите“ Иван Колев върна Селсо Рапосо на титулярната му позиция десен бек, а Марио Петков остана резерва. В отбрана си партнираха Пламен Крачунов и Георгиос Катсикас, а като ляв бек се изявяваше Мики Орачев. Александър Александров започна на дясното крило именно за сметка на Петков. Останалата част от състава бе непроменена – Александър Любенов под рамката, а в халфовата линия си партнираха Владислав Семерджиев, Божидар Кацаров и капитанът Кристиян Милошев. Вляво действаше Раел Лолала, а на върха на атаката бе Мохамед Бухимиди.

Двубоят започна отлично за символичните домикини, които ликуваха още в 5-ата минута. Първият гол след завръщането в елита заби Раел Лолала, възползвал се от отличен пас на Бухмиди на втора греда. Въпреки попадението, „железничарите“ постепенно отстъпиха инициативата, но на свой ред „смърфовете“ страдаха от ясна идея в атака. Позитивно първо впечатление направи новото попълнение Марсел, който показа добра игра с топка, както и линейна скорост. Ротациите в състава на Тунчев обаче сякаш повлияха на играта на гостите и те така и не създаваха положения пред Любенов. В същото време домакините отправиха само още един изстрел преди почивката, но Редер нямаше проблеми с изпълнението на Александров.

На полувремето Тунчев реагира, извършвайки четворна сняма. В игра се появиха Гомис, Салинас, Витанов и Илиев, а терена напуснаха Биков, Янчев, Марсел и Паскалев. Смениха дадоха импулс на „черно-белите“, които все по-осезаемо се настаниха в половината на съперника, но така и липсваше последният пас и завършващият удар. Едва в 80-ата минута започна да се пече изравнителното попадение. Тогава не друг, а самият Димитър Илиев, пробва задна ножица, но на голлинията капитанът Милошев изби. В същото време дебют за домакините направи Християн Чипев, привлечен през лятото от „Царско село“. В минутите преди края на редовното време и Салинас стреля след продължителна атака, но твърде слабо. До края "Локо" (София) всячески пазеше резултата, а липсата на креативност у гостите остави резултата непроменен.

Съставите:

„Локомотив“ (София): 24. Александър Любенов, 13. Селсо Рапосо (61' 3. Марио Петков), 5. Георгиос Катсикас, 6. Пламен Крачунов, 4. Мики Орачев, 26. Красимир Милошев (к), 22. Владимир Семерджиев, 44. Божидар Кацаров, 11. Раел Лолала (75' 14. Християн Чипев), 9. Карим Бухмиди (61' 10. Валентин Николов), 7. Александър Александров|Треньор: Иван Колев

"Локомотив" (Пловдив): 71. Лукас Рейдър, 2. Олексий Биков (46' 4. Кристиан Гомис), 25. Артур Крачун, 5. Мартин Паскалев (46' 34. Петър Витанов), 39. Парвиз Умарбаев, 6. Емил Янчев (46. 16. Лукас Салинас), 20. Милош Петрович, 11. Конър Руан, 61. Венсан Марсел (46' 14. Димитър Илиев), 9. Бирсент Карагарен -к, 19. Георги Минчев