The New York Times: Тръмп възнамерява да създаде буферна зона в Украйна с 40 хиляди войници от ЕС

Доналд Тръмп

Буферната зона от 800 мили между Украйна и Русия няма да се случи

Преизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп възнамерява да създаде буферна зона в Украйна. Според плана той ще трябва да бъде патрулиран от 40 хиляди войници от европейски страни, съобщава The New York Times, позовавайки се на свои източници.

Както отбелязва изданието, желанието на Тръмп да създаде буферна зона стана известно сравнително наскоро. Неговите помощници обаче вече са започнали да разработват подходящ план. Засега се знае само, че в буферната зона между войските на Руската федерация и Украйна ще има около 40 хиляди европейски войници.

Когато президентът на Украйна Володимир Зеленски се срещна с европейски лидери за вечеря в Брюксел в сряда, сянката на новоизбрания президент Доналд Тръмп надвисна над събранието. Но не само завръщането на Тръмп в Белия дом повлия на отговора на Европа на войната в Украйна.

Това е и политическият безпорядък в целия континент – вълна от нестабилност, която лишава Европа от стабилно лидерство точно в момента, в който Тръмп предизвиква нейната дълбоко чувствана подкрепа за Украйна и нейната упорита съпротива срещу руската агресия.

Макрон, въпреки всичките си трудности, изглежда решен да продължи да играе енергична роля в оформянето на отговора на Европа на войната. Наскоро той предложи идеята за изпращане на европейски мироопазващи сили в Украйна, въпреки че тя не намери незабавна подкрепа от други европейски служители.

Все пак той и други лидери са заети с други въпроси, от икономически проблеми до бум на крайнодесни популистки партии. Това ги оставя в лоша позиция да отговорят по какъвто и да било съгласуван начин на това, което може да се окаже политически неприятно предложение на Тръмп за това как да се сложи край на войната.

От Германия, където правителството на канцлера Олаф Шолц току-що се срина , до Франция, където президентът Еманюел Макрон е сериозно отслабен от месеци на вътрешни политически сътресения, големите сили в Европа са на заден план, когато се изправят срещу възраждащия се Тръмп.

„Не сме добре оборудвани, това е сигурно“, каза Волфганг Ишингер, който е служил като посланик на Германия в Съединените щати по време на войната в Ирак. „Ужасно лош момент е за моята собствена страна да се намирам в разгара на предизборна кампания с доста поляризиращ политически дебат.“

Точно тази седмица се появиха съобщения, че помощниците на Тръмп обсъждат план за създаване на буферна зона между украинските и руските войски, която ще бъде патрулирана от 40 000 европейски войници. Подобно предложение би предизвикало недоволство в Берлин и Лондон, където отказът да се изпратят войски е символ на вяра от първите дни на войната, пише NYT.

„Буферната зона от 800 мили между Украйна и Русия няма да се случи“, каза Джеръми Шапиро, изследователски директор на Европейския съвет за външни отношения, мозъчен тръст, базиран в Берлин. „Европа не би могла да направи това без подкрепата на САЩ.”

След почти три години тежка война обаче политиката на Украйна се променя и в Европа по начини, които биха могли да намалят разликата с Тръмп. Въпреки че Мерц и Шолц обещават да поддържат военна подкрепа за Украйна, ако бъдат избрани, те обещаха на все по-предпазливата германска общественост, че те също ще настояват за приключване на конфликта, пише още NYT.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят