Срещата на върха на оглавяваната от Русия Организация на Договора за колективна сигурност (ОДКС) в Беларус се проведе днес без лидера на една от страните ѝ членки - Армения, предаде Асошиейтед прес и отбеляза, че Армения очевидно е подразнена от това, че не е усетила руската подкрепа в конфликта в Карабах. В речта си на срещата руският президент Владимир Путин приветства ролята на организацията в осигуряването на мира и стабилността в региона.
В израз на задълбочаващите се противоречия между Русия и Армения арменският министър-председател Никол Пашинян пренебрегна форума, чийто домакин е беларуската столица Минск, като посочи разочарованието на правителството си от организацията. Пашинян и представителите на кабинета му подчертаха, че Армения не планира да се откаже напълно от членството си в нея, съобщи БТА.
Преди това Ереван отмени съвместни военни учения и е пропусна срещи на министерско равнище на Организацията на Договора за колективна сигурност, в която освен Русия влизат и бившите съветски републики в Централна Азия Казахстан, Киргизстан и Таджикистан.
Арменските власти обвиниха руските мироподдържащи сили, които бяха разположени в Карабах след войната от 2020 г., че не са успели да спрат Азерзбайджан през септември. Тогава с 24-часова военна операция Азербайджан си върна контрола върху международно признатия за нейна територия анклав, населен с етнически арменци.
Москва отхвърли обвиненията на Ереван, твърдейки, че военните ѝ части са нямали правомощията да се намесят, и посочвайки, че за случилото се е отговорен самият Пашинян, който на практика е разчистил пътя за рухването на сепатаратистката власт в Карабах с признаването на правото на Азербайджан над тази територия.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков изрази съжалението си от отсъствието на Пашинян от днешната среща на върха в Минск, като изрази надеждата на Москва, че "Армения не променя курса на външната си политика и остава неин съюзник и стратегически партньор".
Домакинът на срещата - беларуският президент Александър Лукашенко бе по-остър в критиките си по адрес на Армения, отбелязва АП. Той каза, без да назовава поименно Пашинян, че "някои от нашите партньори предприеха стъпки и направиха изявления, които са провокативни". "Ако имате някакви оплаквания, трябва да ги изкажете в разговор очи в очи, вместо да осигурявате храна за медиите", заяви той.