Бойко Борисов пред Националното съвещание на ГЕРБ: Даваме последен шанс за вкарване на ред в хаоса (обзор)

Снимка: Пламен Стоименов

Към Мария Габриел: Министри като Тагарев, Василев, Богданов за няколко месеца ще те провалят

Важните функции на държавата са 100% узурпирани от ПП, дори ДБ ги няма

“Като отговорна партия трябва да дадем един последен шанс да вкараме ред в хаоса. Да изпратим преговорния екип с този проект за споразумение и да направим едно цялостно управление. Или правим нещо истинско - брак, или повече не става така. Повече в сглобки не ми се участва. Да помислим как без избори да съставим кабинет”.

Това каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред делегатите на Националното съвещание на партията вчера. Той поясни, че са подготвили един проект, за да не поставят колегите от ПП и ДБ в ултиматум. Проектът трябваше да бъде предаден на лидерите на ППДБ вчера в 14 часа, а на преговорният екип на ГЕРБ начело е Мария Габриел и включва Рая Назарян, Теменужка Петкова и Деница Сачева. (по-важните моменти от документа - виж по-долу).

“Усещам настроенията ви и ако ви накарам да вдигнете ръце дали да ходим на избори, ясно ми е какъв ще е резултатът. Партията ми е мила, но държавата ми е още по-мила”, каза Борисов. Според него на 3-ти март на Шипка държавата и народът са показали едно чудовищно голямо разделение. Борисов припомни, че ГЕРБ са спасили 3-ти март като национален празник, но председателят на НС Росен Желязков е бил освиркан на Шипка, а от ПП-ДБ никой не се появил.”Там се появиха проруските партии и националистическите партии и си пролича разделението по тази ос. А от другата страна на оста, останахме ние, ПП-ДБ и ДПС”, заяви лидерът на ГЕРБ. Той предупреди, че отивайки на избори, трябва да сме наясно, че това разделение ще се разтрои, защото ще сме разбити по между си, а поотделно ще сме по-слаби в битката за геополитическата ориентация на България.

 “Не знам, ако отидем на избори, как ще водим предизборната кампания. Не мога да се сбия с Кирил Петков в ефир. Изкарахме 9 месеца заедно и направихме доста неща заедно. И тук, когато говорят за ДПС, Кирил Петков е човек, който си държи на думата, ще каже как се развиха нещата, особено за подкрепата за оръжие за Украйна, за съдебната система, реформите в Конституцията, бюджета за общините”, припомни Бойко Борисов.

“За Шенген стъпката, колкото и да е малка, е важна, защото ще ни държи на масата. Дотам се докарахме, да се надяваме да стоим на масата”, каза той и прогнозира, че ако покажем някаква стабилност, след евроизборите ще може да настояваме да бъдем приети и по суша.

Борисов сподели, че за да види какво е настроението на партията е пообиколил доста кметове и организации. “Исках да ги чуя какво мислят, особено след като видяха, че Асен Василев не си държи на думата за проектите за общините. Това беше компромисът, за да му гласуваме бюджета”, обясни Борисов.

Той предупреди, че ПП са узурпирали цялата власт. “Когато притежаваш Митницата и НАП, еднолично на ПП, това регулатори ли са, правни органи ли са. Защо го правят? Поне да бяха съгласували назначенията. Готвят се за избори. Иначе много красивите думи за регулатори, за съдебна система, важните функции на държавата са 100% узурпирани от ПП. Дори ДБ няма”, каза Борисов и апелира Христо Иванов и Атанас Атанасов като отговорни хора, докато се задоволяват с правосъдното министерство, здравното и туризма, да видят какво става на другите места в държавата.

Борисов предупреди бъдещия премиер след ротацията Мария Габриел, че министри в кабинета като Асен Василев, Тодор Тагарев, Богдан Богданов, Димитър Илиев и Зарица Динкова, ще я провалят за няколко месеца. А хората от актива на ГЕРБ, които сега я гледат и вярват в нея, първи ще се обърнат срещу нея и ще считат, че ги е предала. “Провалиш ли се ти, ние ще се сгромолясаме”, заяви лидерът на ГЕРБ.

Из „Механизъм за вземане на решения“

- Отговорността за управлението на правителството е равно споделена между коалицията ГЕРБ-СДС и коалицията ПП-ДБ. В случаите, в които едната коалиция има министър на съответното министерство, то другата коалиция има задължително заместник-министри.

- Определянето на поименния състав на правителството, свързан с предложенията за съответното министерство, се обсъждат и одобряват на ниво лидери на двете коалиции и съответно лицата, заемащи позицията министър-председател и заместник министър-председател.

- Страните по Коалиционното споразумение имат право на вето върху предложенията за назначения на съответните кандидати. В случай на наложено вето, двете страни полагат необходимите усилия за неговото преодоляване или постигане на консенсус чрез преговори и консултации.

- При неизпълнение или незадоволително изпълнение на Управленската програма, всеки един от министрите в кабинета може да бъде сменен по предложение на коалицията, която го е номинирала.

- За всеки един от регулаторните и/или контролни органи двете коалиции излъчват по трима представители от парламентарна група, по свой избор, които анализират и обсъждат предложените кандидатури за съответния регулаторен и/или контролен орган, както и преценяват съответствието им с изискванията на приложимото законодателство.

- В случай, че има разногласия между тях, не се дава ход на процедурата по избор и въпросът се поставя на вниманието на лидерите на коалициите или оправомощени от тях лица за решаване на политическо ниво чрез преговори и консултации.

- Страните по Коалиционното споразумение имат право на вето върху предложенията за назначения на съответните кандидати. В случай на наложено вето, двете страни полагат необходимите усилия за неговото преодоляване или постигане на консенсус чрез преговори и консултации.

Из Споразумението за съвместно управление в рамките на мандата на 49-ото НС между ГЕРБ-СДС и ППДБ

- Партиите, отчитайки изпълнението на подписаната управленска програма от юни 2023 г., пристъпват към уговаряне на следващия 9-месечен период само в условията на пълен мандат на 49-ото Народно събрание (НС), като след декември 2024 г., ротационните мандати се приемат за два, а именно - по 15 месеца.

- Страните се обединяват около следните основни приоритети:

- Устойчиви публични финанси, с оглед постигане на един от основните ни приоритети, а именно членството на България в Еврозоната;
- Продължаване на усилията и предприемане на мерки за борба срещу корупцията;
- България да отключи потенциала си за ускорено икономическо и социално развитие;
- Провеждане на политики за модернизация на страната, в това число развитие на инфраструктурата, енергийна ефективност и др.;
- Поставяне на образованието, включително професионалното образование, както и качеството на човешкия капитал като първостепенен приоритет;
- Финализиране на процеса по приемане на България в Шенген по сухопътни граници;
- Гарантиране на националната сигурност;
- Безусловно следване на европейски и евроатлантически път на развитие на страната.
- Като свой висш приоритет, страните приемат продължаване на усилията по протичащата реформа в съдебната власт.

- Запазва се досегашната структура на Министерски съвет - 1 министър-председател, 1 заместник министър-председател. В 3-месечен период се публикува на интернет страницата на МС отчет за всяко министерство. Гаранцията за изпълнение на управленската програма е носенето на равно споделена политическа отговорност от Страните и включва министерствата, изпълнителните агенции към министерствата и държавните агенции.

- С квалифицирано мнозинство от 2/3 са общо 25 позиции: 25 кандидати за тях следва да бъдат избрани с мнозинство от 2/3. Това мнозинство предполага търсене и получаване на подкрепа от останалите политически формации, с ясно изразена евроатлантическа ориентация и ценности.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика