България обмисля да предяви претенции към „Газпром“

България подготвя юридически анализи, за да заведе иск срещу „Газпром“ за спрените доставки на газ през 2022 г.

Имаме шанс да спечелим подобно дело, твърди енергийният министър Росен Христов

Малък е шансът на газовата компания да спечели арбитраж срещу страната ни

„Лукойл“ вече плаща данъци у нас 

България обмисля да заведе арбитражно дело срещу „Газпром“ по повод спрените доставки от руската страна през 2022 г., съобщи служебният министър на енергетиката Роден Христов. В момента се изготвят анализи и внимателно се следи какво се случва в другите държави по казуса и се прави подготовка именно за движение в това направление, обясни той. 

До есента на тази година България може да разполага с юридическа оценка за шансовете при арбитраж срещу руския енергиен монополист "Газпром". По думите му трябва да се направят много анализи и да се изгради силна позиция, за да имаме шанс да спечелим. Работи се планово с международни юридически компании с много опит в областта, които в момента наблюдават и ни подготвят позиция. Вярвам, че до месец-два ще имаме изготвена позиция, за да можем да стартираме арбитраж, обясни министърът. След изготвяне на подобен анализ ще стане ясно и на каква стойност могат да са претенциите на българската страна. 

Според Христов вероятността руският енергиен гигант да поиска и да спечели дело срещу страната ни е минимизирана. Той намекна, че за това заслуги имат служебните кабинети, но не уточни какви мерки са предприели, за да защитят интереса на страната ни. 

Служебният министър на енергетиката заяви пред БНТ, че при последното редовно правителство се стигнало до умишлена криза с газа. Като увери, че към момента страната ни има подписани изгодни договори за доставка и на втечнен газ с условие той да не е руски. Спомена и за важността на сътрудничеството с турската държавна компания "Боташ", въпреки че не уточни как при доставки през южната ни съседка ще се избегне руския газ най-малкото предвид разпространената практика договорени количества да заменят с налични при равностойни условия.

Според Христов при първото служебно правителство фокусът е бил да бъде извадена държавата от енергийната криза и да бъде отстранена зависимостта от Русия, а при второто - дълбока евроатлантическа интеграция с лидерска роля. Христов отчете като заслуга на служебното правителство свалянето на цените на горивата на "Лукойл" с 30 на сто.

Министърът подчерта, че не се притеснява от евентуална ревизия в Министерството на енергетиката от страна на следващия редовен кабинет. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес