Акведуктът на Адриан, инженерно постижение от римската епоха, се пуска отново в действие в опит за борба с недостига на вода в Атина, според EYDAP, градската водоснабдителна компания.
Простирайки се от подножието на планината Парнита в северното предградие на Варибоби до централния квартал „Колонаки”, акведуктът от втори век някога е бил жизненоважен източник на вода за древна Атина, пише електронното издание на в. Kathimerini.
Той се активира отново, за да осигури вода за напояване, запазване на питейна вода и насърчаване на „култура на опазване на водата“, каза директорът на EYDAP Катерина Димитриу пред държавната телевизия ERT в четвъртък.
Пилотното използване започна в северното предградие Халандри, доставяйки напояване на паркове, училища и общински пространства. В ход са планове за разширяване в райони като Maroussi и Neo Psychiko, създаване на зелени зони и охлаждане на града.
Финансиран от европейска програма от 2018 г., възраждането на акведукта е едновременно практичен и символичен отговор на съвременните водни предизвикателства.
„Атиняните трябва да започнат да гледат на питейната вода като на ценен ресурс“, отбеляза Димитриу.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш