В ложата на Лорда: Барок и Барток - има ли разлика?

В ложата на Лорда: Барок и Барток - има ли разлика?

Колебанието дали Гогол не е печатна грешка на Гугъл е вече абсурдно и жалко

И не е така оскърбително първичното невежество, колкото натикването му в лицето

Много се смея на онзи кратък виц за блондинки, в който еднатa попитала другата как е по-правилно да се каже - Иран или Ирак. И как да не е смешно, като все още се бърка хипотеза с хипотенуза, да не говоря за Москва и Лондон, които според родните моделки са столици на държави, нямащи нищо общо с реалността.

Не се изисква от съсловието на красотата да познава колосите в музиката или архитектурните стилове, но онзи ден ме уверяваха колко Барок бил уникален унгарски композитор. Попитах не с насмешка - ама, този който е роден в Надсенмиклош ли или за някой друг става дума. Изгледаха ме като пълен невежа, като пържена тиквичка с конфитюр от къпини, обърнаха си главата към тяхната собствена текила и ме оставиха сам в неосведомеността си.

Та, истината е, че няма композитор Барок, но има Барток, Бела Барток. Някои силиконови джуки, попитани дали са чували името Кокошка, се смеят неистово и твърдят, че една приятелка на село имала много от тях. Колко много, не вярвам на ушите си, да имаш няколко Кокошка си е истинско състояние.

И иди разправяй на филанкишията, че Кокошка е Оскар и не снася яйца, а е нанасял бои с огромна художествена стойност. Изобщо да се спори днес с мравуняците от Тик-Ток и родените с дистанционно в ръце е губи-време. Но бъдещето поставя пред нас изисквания, с които не може да се съобразим и колебанието дали Гогол не е печатна грешка на Гугъл е вече исторически неправдоподобно, абсурдно и жалко.

И не е така оскърбително първичното невежество, колкото натикването му в лицето, с нахалство и позорна несъобразителност. Българската поговорка „Три пъти мери, веднъж режи“ може да бъде в полза, но кой ти гледа премъдрости в храма на социалните мрежи.

Иде ми вече да вдигна ръце от подобни непукисти, но бих вдигнал ръце към небесата за да изпрося още знание и милост за тях.

Fashion idol

София Лорен

Великолепна София Лорен с черти изискани, призрачни, насечени, като рисувани от Марк Пулие. Класическата прическа осигурява преминаване през годините с равновесие и почти никакъв риск. Облеченото обтича снагата, а огромно цвете от същия плат постига баланс в пространството. Джорджо Армани - също без възраст, е в почтително облекло, с което няма сбъркване. Класиката винаги е на мода, сякаш казва този властелин на елегантността. Двамата без усилие се крепят един другиму, като последни генерали на едно отминаващо си спокойствие.

Актьорски срещи

Торосян гледа на кафе на Грозев

В края на едно много симпатично представление, актьорът Ованес Торосян направи кафе на колегата си Георги Грозев. Всъщност, кафетата бяха няколко, арабски и част от спектакъла „Бягащи от войната“. Грозев, чиято звезда изгря в сериала „Софи вкъщи“, призна, че Ованес му е познал всичко, дори две загадъчни фигури с шапки се появиха в края на гледането. Спектакълът - оригинално поднесен и отразяващ живота на група сирийски бежанци, бе аплодиран щедро от присъстващите. Интерактивното представление в театрална къща Грозарде включваше освен кафе и арабска леща. Част от атракцията на една от героините бе нанизването на мъниста, а друга пък четеше рими от Руми.

Кралски лукс

Братя Мосимън празнуват юбилей

Наследниците на империята Mosimann’s братята Филип и Марк, станаха домакини на поредица от гурме вечери в едноименния частен клуб. Открит преди 35 години в стара шотландска катедрала в Белгрейвия Лондон, този клуб е посрещал най-влиятелните хора в света. Тук често идва настоящият крал Чарлз Трети, а синовете му избраха именно този клуб за организацията на сватбите си. Притежателят Антон Мосимън е носител на Ордена на Британската империя, както и на звезди Мишелин за други ресторанти, в които е работил. Говори се, че в една от елегантните зали на клуба, своето ергенско парти е правил принц Филип. Многобройните членове на клуба бяха поканени в поредица от различни партита за приятни гурме вечери.

Най-четени