Започнете да четете редовно: съвети как да изградите здравословен навик за четене

Снимка: PEXELS

Всички знаем за страстта към четенето, но не всеки я носи в себе си. Всъщност четенето не само обогатява речника, но и подпомага паметта и концентрацията. Как обаче да развием истинско усещане за него? Как да станем редовни читатели, за които книгите са удоволствие?

"Ще чета повече!" - едно от най-честите новогодишни обещания. Обикновено обаче ентусиазмът трае само няколко дни или седмици. Често посягаме към книга само по време на почивка, а през останалото време дори не я отваряме. Една от най-честите извинения е липсата на време. Но и това може да се промени - има няколко изпитани трика, които ще ви помогнат да изградите навик за редовно четене. Ето някои от тях.

Поставете си цели

Много хора се чувстват по-мотивирани, когато имат ясно определени цели. Ако и вие обичате планирането, създайте си цели, свързани с четенето. Решете сами колко книги, вестници или списания искате да прочетете за определен период от време. В началото не е задължително да започвате с цели книги - може просто да си поставите цел за брой страници. Дори и само това, че ще отделяте повече време на книгите, отколкото на телефона, е добър старт.

Съставете си списък

Помислете какви книги бихте искали да прочетете според собствения си вкус или какъв нов жанр бихте искали да откриете. Може би ще се сетите за произведения, за които често сте чували, но никога не сте имали възможност да прочетете. Направете си списък - така ще знаете точно с кои книги да започнете. Ако не ви хрумва нищо конкретно или се колебаете в избора, вдъхновете се от годишните списъци с бестселъри или потърсете идеи онлайн, където изобилства от препоръки за добри книги. Полезни могат да бъдат и рецензиите или книжните инфлуенсъри, които често споделят заглавия на новоиздадени творби.

Планирайте времето си

Ако искате наистина да се придържате към плана си, предварително отделете време за четене. Изберете момент от деня, който ви е удобен - може да е сутрин, преди да станете от леглото, или пет минути, докато се свари кафето. Можете да четете и по време на обедната почивка. За много хора четенето преди сън също работи добре. Имайте предвид, че мозъкът и тялото обичат рутината. Когато свържете четенето с конкретен час и дейност, само след няколко седмици ще изградите навик. За да не забравяте, настройте си напомняне на телефона. Щом отбелязвате в календара си срещи и тренировки, няма нищо лошо да ви напомня и кога е време за книга.

Създайте уютно място за четене

Идеалното място за четене е нещо много индивидуално. Най-важното е то да е спокойно и без разсейващи фактори. Някои предпочитат пейка в парка, други - удобен диван, фотьойл у дома или уютно кътче в градината. Независимо от избора, обърнете внимание на доброто осветление - то е от съществено значение.

Присъединете се към читателски общности

По света има много запалени читатели. Хора, които обичат книгите, често се свързват помежду си и обменят препоръки. В социалните мрежи например съществува така нареченият “букстаграм” - общности от читатели, които онлайн споделят впечатления и мнения за книги. В профили в Instagram или други платформи се публикуват снимки на книги, кратки рецензии и други полезни четивни съвети. Съществуват и различни читателски предизвикателства, които насърчават редовното четене.

Бъдете активен читател

Преди да започнете да четете, отстранете всички възможни разсейващи фактори. Не четете с включен телевизор и не хвърляйте по едно око на телефона. Бъдете напълно ангажирани с текста - мислете над това, което четете. Обърнете внимание на изразите и избора на думи, подчертайте си пасажите, които са ви впечатлили, а ако искате - записвайте си и бележки.

Избягвайте натиска

Помнете, че не четете по задължение, а за удоволствие. Не си създавайте излишен натиск и не се чувствайте длъжни да довършите всяка започната книга. Ако дадено произведение не ви грабне, спокойно започнете друго. Дайте му шанс още 50 страници, и ако все още не ви допада - затворете книгата без угризения.

Създайте читателски дневник

Читателските дневници са често срещана част от учебните програми, които повечето от нас сигурно си спомнят. Създайте си и вие такъв, но този път не по задължение. За да създадете по-дълбока връзка с прочетените книги, записвайте малки бележки за тях в дневника - може да бъде снимка или любим цитат. Така ще можете да следите как се развива вашият навик за четене.

Най-четени