Д-р Георги Лазаров, уролог-андролог: Стресът при младите мъже е причина за стерилитет

Д-р Георги Лазаров въвежда първи в България цветната Доплерова ехография като метод за изследване на органите на мъжката полова система през 1993 г.

Свалянето на всеки 5 кг от теглото покачва с 2 единици нивото на тестостерона

Употребата на стероиди нарушава сперматогенезата

За стерилитет в двойката започва да се говори, когато се правят опити шест и повече месеца и не се стига до бременност. Не е необходимо партньорите да бъдат притеснени при неуспех още от първия или втория месец. Според всички световни и европейски препоръки не е необходимо да се предприемат профилактични изследвания предварително, успокоява д-р Георги Лазаров, уролог-андролог в ПСАГБАЛ „Св. София“, чиито научни интереси са в областта на мъжкия стерилитет, еректилната дисфункция, нарушенията в производството на тестостерон и останалите полови хормони, вродените заболявания на мъжката полова система.

Причините за стерилитет при мъжа могат да бъдат от вродени аномалии до редица придобити състояния и заболявания (на черния дроб и бъбреците, метаболитен синдром, свързан с прекомерно увеличаване на телесното тегло, високо кръвно налягане, повишаване на кръвната захар и вторично довеждащ до намалено количество на тестостерон в кръвта и повишено ниво на естрогени и пролактин). Нарушения на сперматогенезата (образуването на мъжки полови клетки) могат да бъдат свързани с условията на труд – повишена температура на работната среда, работа с бои и лакове на ацетонова основа, радиация или радиовълни). До мъжки стерилитет могат да доведат предхождащи операции – най-често хернии или други аномалии в детска възраст, прекарано торзио (усукване на семенната връв) на тестиса, употреба на стероиди при тренировки във фитнес залите.

На фона на множеството причини за стерилитет при мъжете сравнително рядко се говори за нарушенията в секрецията на тестостерон. Повечето симптоми за по-ниското ниво на този хормон са неспецифични: обща слабост, безсъние, лесна уморяемост, трудна концентрация, повишена нервна възбудимост, загуба на либидо, по-слаба ерекция или загубата й. В последно време се доказаха и смущения в уринирането, изброява д-р Лазаров.

Причините за трайно ниското ниво на тестостерон най-често са наднорменото тегло и затлъстяването и свързаните с него метаболитни нарушения: повишен холестерол, повишено ниво на кръвна захар и триглицериди. Ниско ниво на тестостерон се открива обаче и при мъже с нормален индекс на телесна маса, което означава, че съществуват и други фактори от начина на живот, като тютюнопушене, ежедневна употреба на алкохол, наркотици.

„За мен една от основните причини е стресът при младите мъже – казва д-р Лазаров. - Те са в тази възраст, в която искат да се докажат и работят много над 8 часа на ден, включително събота и неделя.“

За да се установи дали има проблем с нивото на тестостерона, на първо място се прави преглед при уролог-андролог, който извършва цветна Доплерова ехография на тестисите, след което се назначават хормонални изследвания. Еднократно заниженото ниво на тестостерон не е показателно за някакъв проблем. Така нареченото трайно ниско ниво на хормона означава три последователни проби в рамките на поне 3 месеца да са с нисък резултат, уточнява урологът.

„Мъжете под 50 години не бива да бъдат хормонално замествани, освен ако не са с вродени аномалии за липса на тестостерон – препоръчва урологът. - За тях най-често се изгражда хигиенно-диетичен режим и се прилага терапия с фитопрепарати или антиестрогени. При тях употребата на тестостерон води до блокиране на сперматогенезата и не се препоръчва. Дават се препарати, повлияващи показателите на метаболизма, докато се редуцират определени килограми. Важно е да се знае, че свалянето на всеки 5 кг покачва с 2 единици нивото на тестостерона.“

При мъжете над 50 години заместителната терапия с тестостерон е при много строги показания и под непрекъснат контрол на уролог-андролог. Нивото на тестостерона трябва да е трайно под долната граница на нормата и самите пациенти да имат сериозни оплаквания. В тази възраст рисковете са от злокачествено израждане на простатната жлеза. По принцип ракът на простатата е хормонално чувствителен към тестостерон и ако се поддържа по-високо ниво на този хормон, рискът от по-бързо развитие е много по-голям. Поради тези причини д-р Лазаров винаги съветва мъжете преди да предприемат лечение, да се консултират с тесен специалист в тази област.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве