Поредните предсрочни избори стават все по-неизбежни, смятат политически експерти
Без шеф на НС няма как да започнат консултации
Върху два сценария за правителство се упражняват политиците в последните дни, но оптимизмът на самите участници в заверите вече е стигнал до точка на замръзване, смятат политолози, които отблизо следят процесите.
Първият и теоретично най-възможен сценарий бе за кабинет на ГЕРБ и ППДБ, които заедно имат 106 депутати. Идеята на ГЕРБ бе да се подпише коалиционно споразумение за управление с ППДБ и да се търси трети партньор. “Лидерът на ГЕРБ трябва да е премиер, предложихме председател на парламента от ППДБ - Атанас Атанасов. Това е нашето предложение като първа политическа сила”, подчерта Росен Желязков, който бе посочен от Бойко Борисов като част от излъчения преговорен екип.
“За нас Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение. Заявяваме, че няма да участваме в търговия за постове”, отговориха от ППДБ. От коалицията продължават да настояват за равноотдалечен премиер, но отказват да посочат възможни имена на кандидати.
На свой ред лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че се отказва да е премиер, че не желае да се занимава “с тая разбита държава” и ще върне първия мандат. Така първият вариант за съставяне на правителство пропада без ГЕРБ и ППДБ да са седнали на масата на преговори.
Политически експерти посочват няколко причини за разнобоя. Първата е очакването на ППДБ да върнат поне част от загубеното доверие на избирателите си с абсурдната идея за санитарен кордон около Делян Пеевски и с категоричното противопостявяне на предложението Бойко Борисов да е премиер, без да посочат имена на възможни кандитати за поста.
Втората причина е промяната на позицията на самия Борисов, който в предизборната кампания уверяваше, че ако няма поне 80 депутати, той няма да е кандидат за премиер. А след изборите бе обявено, че партията иска единствено и само него за премиер. Всичко това, според политическите експерти предварително е минирало несъстоялите се преговори между ГЕРБ и ППДБ.
За втората възможна завера за кабинет пръв заговори лидерът на МЕЧ Радостин Василев, а в края на миналата седмица БСП се опита с писмо покана до всички партии, без ГЕРБ и “ДПС-Ново начало” да сондира почвата за формиране на мнозинство. На поканата се отзоваха само две формации - “Възраждане” и МЕЧ. ППДБ оправдаха отсъствието си с партийни сбирки, а ИТН отказаха категорично подобна среща. АПС дадоха витиеват отговор, около това, че дават подкрепа на почти всички кандидати за председател на парламента. Математиката показва, че партиите без ГЕРБ и “ДПС-Ново начало” общо имат 134 депутати, но ППДБ не гласуват единно. Двайсетина депутати от ДБ плюс Явор Божанков от ПП са твърдо против общи действия с “Възраждане” и гласуват против. Така че и това мнозинство се оказва по-скоро теоретично и неосъществимо.
Поредното, шесто гласуване за председател на НС ще бъде индикатор дали чрез задкулисни договорки не е постигнато някакво съгласие между партиите, но според депутати и лидери на партии и този път до правителство едва ли ще се стигне. Слуховете, че новият председател на НС е бъдещият служебен министър-председател правят избора още по-труден.
Политически експерти смятат, че предсрочните избори стават все по-неизбежни, но за да се стигне до тях, Народното събрание трябва да бъде отблокирано чрез избор на председател. Докато не бъде избран такъв, президентът няма да започне консултации с парламентарните групи. Защото дори и да бъдат формирани групи по някакви правила, те няма как да бъдат регистрирани без да има шеф на парламента.
Необходимо е да се удължи и правилникът на предишния парламент
Всички 8 формации, които влязоха в 51-вото Народно събрание, са подали уведомления за образуване на парламентарни групи. Това показа проверка на “Труд news”, след като от “ДПС - Ново начало” обявиха, че са внесли такъв документ в деловодството на парламента на 11 ноември, когато депутатите положиха клетва.
Днес в 11 ч. продължава първото заседание на НС с шести опит за избор на председател. Образуването на парламентарни групи традиционно се случва след този избор.
Според някои конституционалисти можело да стане факт и чрез изчитане на уведомленията от доайена Силви Кирилов или от председателите на групи.
Други експерти обаче напомнят, че за целта е необходимо най-малкото Кирилов да обяви удължаване действието на правилника за организацията и дейността на предходното 50-то НС. Причината е, че правилата за образуване и работа на ПГ са разписани там. В правилника е и основната разпоредба - че група могат да образуват най-малко 10 народни представители.
Президентът Румен Радев обаче вече обяви, че няма да започне консултации за връчване на мандати за съставяне на правителство без парламентът да има избран председател.
След последните избори се оказахме в ситуация, в която няма вариант за друго възможно мнозинство, освен такова между ППДБ и ГЕРБ.
Евроатлантизмът и подкрепата за Украйна вече не са достатъчни условия за коалиция между двете водещи формации, какъвто беше случаят по време на “сглобката”.
Ако се реши спорът между тях, което не очаквам да стане много скоро, двете страни ще могат по-лесно да сформират мнозинство и правителство. В момента се намираме в много начална точка на преговорен процес, ако такъв изобщо започне.
Всеки ден ще имаме “цакане” и “надцакване” между ППДБ и ГЕРБ и всеки ден ще има по нещо ново, прогнозира политологът.
Ако двете формации проведат конструктивни разговори за съставянето на правителство, тези разговори няма да бъдат пред медиите, а - образно казано - в някой друг “манастир”.
Няма значение какво правят и какви разговори водят останалите партии в парламента, ако не бъде постигнато разбирателство между първите две политически сили.
Има една единствена възможна управленска коалиция в този парламент, но точно формациите, които биха могли да я съставят, не говорят помежду си. Едно от нещата, които ние знаем от теорията на преговорите, е, че е хубаво основните параметри и разговорите по самата сделка да не се водят публично. За да има все пак възможност за отстъпление, ако нещо се счупи.
Фактът, че разговорът между ППДБ и ГЕРБ от самото начало е публичен, е показателен, че не цели постигане на споразумение, а опит за надмощие над противника.
И “ДПС - Ново начало”, и ГЕРБ се държат доста прилично, имайки предвид какви са техните цели. Целите им очевидно са да продължат да бъдат незаобиколим фактор в българската политика. Поведението им вероятно обслужва този разказ.
Големият въпрос е, че това не води до дългосрочна перспектива - нито за тях, нито за българското управление и за възможността да нормализираме политическия процес. Т. е., фокусирани върху политическото си оцеляване, залог на това става държавата.
Поради липсата на доверие между политическите партии, политическата криза може да се преодолее само с външни за партиите лица.
Най-лошият вариант, който взривява всяка възможност за разговор, е партиен лидер да бъде предлаган или да се самопредлага за премиер.
Могат да се посочат много имена като варианти за надпартиен премиер, но нямам намерение да казвам такива, защото всяко едно предизвиква необоснован интерес и реакция. Има деполизитизирани финансови институции, български банки, международни институции, където има български граждани на много високи позиции, академични институции, дипломатическа служба.
В този случай ГЕРБ нямат основание да твърдят, че се прави подмяна на вота на хората.
Демократично е всичко, което е свързано с правилата в държавата. ГЕРБ нямат мнозинство и трябва да направят отстъпки. Ако не ги направят, отиваме на избори.
Защото не може да се направи алтернативно мнозинство. Движим се към избори още преди да се е конституирало Народното събрание.
Кризата има такива размери, че трябва да се появи партия, която да размести пластовете.
Новото мнозинство на ППДБ ще е с “Възраждане”
“Ако дойде при нас мандатът, връщаме го веднага. Те в момента казват, че може да им изгори къщата, но е важно да изгори и плевнята на Борисов”, съобщи председателят на ГЕРБ.
“От отговора, който ни върнаха (ППДБ), разбираме, че проевропейско правителство може да бъде създадено, и с “Възраждане”, и с МЕЧ, и с ИТН, и с всички останали. Категорично се отказвам да се занимавам с всички проблеми, които от “Промяната” ни насадиха за 4 години - милиардите дългове, хаосът в държавата, разбитите институции, неуправляемите и неконтролирани процеси, които текат.” Това обяви на пресконференция лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Той припомни, че от ППДБ продължават да твърдят, че стоят на позицията си за равноотаделечен премиер. “Кой е този човек? Кой е този извънземен и можещ човек? Искам да се съревновавам с него. Кажете го кой е, изплюйте камъчето”, обърна се лидерът на ГЕРБ към ППДБ.
“С голямо облекчение казвам, че не съм вече кандидат за премиер и не желая да се занимавам с тази разбита държава”, заяви Борисов.
Той обяви, че с избора на ген. Атанасов за председател на парламента и с гласуването на правителство може да се реши политическата криза.
Борисов подчерта, че новото мнозинство на ППДБ ще е с “Възраждане”, а премиерът ще е Силви Кирилов. “Сигурно той ще се справи по-добре от мен в Брюксел”, каза той.
“Ако дойде при нас мандатът, връщаме го веднага. Те в момента казват, че може да им изгори къщата, но е важно да изгори и плевнята на Борисов”, каза още председателят на ГЕРБ.
“Днес най-малката партия с 12 депутати казала, че трябвало да има санитарен кордон срещу най-голямата партия с 69 депутати. Представяте ли си докъде е стигнала наглостта в тази държава. И този лидер иска да е вътрешен министър. Защо не стане социален? За да ползва МВР за бухалка. Аз съм бил жертва на бухалката на ПП”, припомни лидерът на ГЕРБ.
“Дефиниция на думата зависимост: Ограниченост на действията от чужда воля, власт, влияние; несамостоятелност. Тъжно ми беше колеги от ГЕРБ днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски!”
Това написа съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков в профила си във фейсбук минути след края на пресконференцията на ГЕРБ.
“Оправдавахте и неговите бухалки: ох как г-н Сарафов, бухалката на Пеевски трябва да си остане. Зависимостта в политиката се оказа най-големия порок! Да съм рамо до рамо със свободни хора е привилегия. Ние продължаваме да работим към мечтата за правова държава!”, написа още Петков.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш