Един от създателите на Алманаха във “Фермата” Иван Кънчев: Убеден съм, че фермерите си тръгват по-знаещи

Третият сезон на популярното риалити предаване “Фермата” бе под наслов “Ново начало” и тази година от екипа акцентираха върху ключови моменти от българската история и обичаи. За първа път Алманахът е посветен на теми от родното минало и география, а не на селскостопанството. Уникалната книга предизвика голям интерес в интернет и стотици фенове на риалитито изявиха желание да си я купят или да се сдобият с копие от нея.

За създаването на Алманаха екипът на предаването се доверява на Сдружение “Българска история”. “Труд” потърси представителя на сдружението във формата Иван Кънчев, който да разкаже повече за участието му във “Фермата 3” и създаването на Алманаха.

- Иван, представи ни накратко сдружение “Българска история”.

- Сдружение “Българска история” е създадено през 2013 г., като основната му цел е да популяризира историята, най-вече сред младите хора. В преследване на това имаме най-различни инициативи. Основно имаме 3 направления на дейности. Едното, което е и най-сериозно, е посещения на български училища, което винаги е по покана на преподавател, ученик или директор. Идеята е да бъдем от полза и училището да е проявило интерес. Говорим си с тях като приятели за историята, като освен беседи в нашите часове им представяме специално подготвени видеа. Видяхме, че има интерес към тях и сериозно разширихме второто направление от нашата дейност – изготвяне и подготовка на най-различен тип видеоматериали, които да представят историята по увлекателен и по-близък до младите хора начин. От началото до сега имаме над 150 клипове, които са между 5 и 7 минути и разглеждат различни моменти, личности и събития от българската история. Също така издаваме списание “Българска история”, различни книги на родна тематика, календари, поддържаме нашия уебсайт, който към момента е най-големият исторически сайт в страната – има над 600 материала.

- Разкажи ни как започнахте да работите с екипа на “Фермата”?

- Продуцентите Иван и Андрей бяха чували за нас и в началото на годината проведохме среща с екипа на “Фермата”. Показахме им няколко от видеата, които изготвяме. Тогава всички заедно планирахме начина, по който можем да участваме, тъй като предаването винаги е защитавало подобни ценности и в този сезон още повече се набляга на историята. По този начин много бързо създадохме идеята всяка седмица да провеждаме игра на историческа тематика с фермерите и започнахме да работим заедно.

- Можеш ли да обясниш кой е написал Алманаха и какво всъщност представлява той?

- Алманаха има за цел да събере основното познание за българската история в рамките на 200-300 страници, което е голямо предизвикателство, но смея да твърдя, че успяхме да се справим. Авторите на Алманаха сме членовете на сдружение “Българска история”. В книгата освен хронологично проследяване на събитията още от Първата българска държава, през Средновековието, годините на Османското иго и следосвобожденската история, има и глави, посветени на развитието на българската литература и спортните успехи на страната. Тези неща не влизат в учебниците по история, но са част от нашето минало и има доста интересни факти, свързани с тях. Написана е и една глава, в която се съдържат изцяло научните постижения на българите. В Алманаха има и част за родното културно-историческо наследство извън страната. Общо всички глави са 15.

- Кой селектира цялата тази информацията и какъв беше процесът?

- Нашият екип подготви всяка една от темите. За процеса по селектирането на информацията ни помогна опитът, който вече сме натрупали за 4 години. Имаме поглед над това кое вълнува хората. Ясно е, че няма как да включим твърде много информация и е важно подбраните части да бъдат представени по разбираем начин за хората, които ще четат Алманахът. Затова започнахме и по хронологичен начин да представяме събитията, а след тях да последват допълнителните теми, които често остават пропуснати в учебниците. Алманаха имаше за цел освен да е информативен, да бъде и интересен за участниците шоуто “Фермата” и те наистина да научат нещо, докато го четат. Аз съм убеден, че те са усвоили нови знания.

- Вие ли подбрахте обичаите, които бяха показани в риалитито?

- Да, това също беше едно от нашите задължения. Ние подбрахме един доста дълъг списък с български обичаи и традиции, от които продукцията на предаването прецени кои са най-подходящи за пресъздаване в телевизионно отношение. За направата на списъка се свързахме и с регионални музеи, които ни разказваха за обичаи от определени краища на България и всъщност по-наблюдателните зрители най-вероятно са забелязали, че някои от тях са били специфични за различните региони на страната.

- Доволни ли сте от постигнатите резултати?

- Аз лично съм доволен. Следейки коментарите в социалните мрежи и за исторически аспект във “Фермата”, и за частта с обичаите, забелязвам, че немалка част от хората са положително настроени и споделят, че е хубаво такива неща да се показва в национален ефир. Всъщност, именно този аспект на “Фермата” ни спечели да участваме в този сезон, защото няма друго предаване у нас, което в най-гледаната си част да отделя време за българска история.

- Всяка седмица ти отиваше при фермерите, за да им покажеш едно от вашите видеа и след това да им задаваше въпроси по него. Какви са твоите наблюдения върху участниците и техните познания?

- Честно казано смятах, че участниците ще се справят по-добре с въпросите в голямата си част, тъй като във видеата се съдържаха почти всички отговори на въпросите, които им задавах. Единственото, което беше необходимо, за да се справят добре, е да гледат кадрите и да бъдат съсредоточени. Но все пак трябва да се поставим и на тяхно място, тъй като понякога имаха съвсем други задачи на главата и най-вероятно съвсем не им е било до тези игри и въпроси.

- Кои участници ти се сториха най-любознателни и кои най-добрите?

- Мога да кажа, че италианката Франческа, докато беше в предаването, всеки път ме питаше допълнителни въпроси и искрено проявяваше интерес към тематиката. Тя в няколко от игрите даде доста верни отговори, което е впечатляващо, защото никога не е учила българска история. Гечо също показваше любознателност и ме питаше допълнителни въпроси. Яни също. Той се справи и най-добре в игрите, което е логично, имайки предвид, че е изучавал история.

- Какво би казал на зрителите на предаването, които биха искали да си купят Алманаха или да се сдобият с копие от него?

“Алманах на българското” беше специално създаден за третия сезон на шоуто “Фермата” и не сме мислили да го издаваме като книга. Но след проявения интерес от зрителите на предаването, може да се замислим за такъв вариант. Смятам, че ще бъде много полезен на българите, които искат да знаят своята история, и разбира се, вярвам, че за тях може да се превърне в прекрасен сувенир от любимото им риалити шоу.

Утре избират победителя

Утре ще се проведе дългоочакваният финал на „Фермата 3”. От 20.00 ч. на живо един от четиримата финалисти - гимнастичката Валерия, младата вдовица Виолета, хип-хоп танцьорът Калоян и ергенът от Козлец Яни ще спечели голямата награда от 100 000 лв. Всички те ще се борят за вота на публиката на живо.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Шоубизнес