Електронни знаци на пътя от август 2024 г.

Новите знаци от група Г със задължителни предписания сочат край на велоалеите и пешеходните зони.

Наредба на МРРБ влиза в сила идното лято

Въвеждат се 6 нови пътни знака, съобразени с Женевската и Виенската конвенции

Светещите табели са за забрани, предупреждения или посока

Табла с електронни знаци, които могат да се променят, започват да светят по българските пътища от 5 август 2024 г. Както писа “Труд news” още през ноември 2022 г., те са три типа - за забрани и въведени ограничения, за предупреждение и за указване на посоки, промяна в броя на пътните ленти и др. Разлики има и по вида на пътя, на който бъдат поставяни - на автомагистрали и скоростни пътища, на първокласни и второкласни пътища извън населени места или на пътища от улична мрежа в населени места.

Изискванията към светещите електронни знаци у нас са описани в наредбата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), която миналата седмица бе публикувана в “Държавен вестник” и влиза в сила 8 месеца след обнародването ѝ. В нея са посочени както изискванията за изискванията за яркост на светлините, така и типовете светещи табла.

Експерти обясниха пред “Труд news”, че още на 17 ноември 2022 г. проектът е бил пуснат от МРРБ за обществено обсъждане, а срокът до лятото на идната година не е случаен. Смята се, че 8-те месеца са достатъчни на производителите на електронни пътни знаци да изработят прототипи, съгласно изискванията, с които да кандидатстват за обществени поръчки, като и че в този срок процедурите ще бъдат приключени и таблата ще могат да бъдат слагани по пътища и улици. Някои от светещите знаците се отнасят до ограничения на скоростта, други до забрани за изпреварване или спиране, трети предупреждават за ремонти, хлъзгав път, мъгла, сняг и др.

Електронните пътни знаци могат да се сменят и да въвеждат забрани, да предупреждават шофьорите, или да им сочат в каква посока да карат.

С наредбата се въвеждат и 6 нови пътни знаци. Три от тях са от група Г - знаци със задължителни предписания и означават край на велосипедни и пешеходни зони (виж Снимка 1). Знаците за колоездачи се отнасят и до водачите на електрически тротинетки, тъй с промени в Закона за движение по пътищата изискванията към тези два вида превозни средства бяха приравнени.

Другите три нови пътни знака за от групите Д (за специални предписания) и Ж (за указване на направления и посоки), като специално внимание е обърнато на знака Д28 “Паркирай и пътувай”. Той ще се ползва за сигнализиране на местата, в които може да се остави личният автомобил на паркинг, за да се премине към транспорт от редовните линии за обществен превоз на пътници. Такива места в София вече има обособени на т. нар. буферни паркинги на метрото. За първи път се появява и знакът Ж25.1 “Номер на велосипеден маршрут с международната класификация”, който е със знамето на ЕС.

Въвежда се знак със специално предписание “Р+Т”, тоест - “Паркирай и пътувай”, за шофьори, които могат да оставят автомобилите си и да ползват градския транспорт.

Пътните знаци в 27-те държави от Евросъюза и още 25 страни по света са унифицирани съгласно разпоредбите на Женевската (1931 г.) и Виенската конвенция за пътните знаци и сигнали от 1968 г. Всяко включване на нови пътни знаци поради нарастването на трафика, въвеждане в експлоатация на нови типове превозни средства - например електрически тротинетки, обособяването на зони за пешеходци, платено паркиране и системи за пътни такси, става съобразно конвенцията, като се изисква специално становище, че не є противоречат.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България