Закопчан в Италия за шпионаж руснак духна под носа на пазвантите си

Артьом Ус бе арестуван миналия 17-ти ноември на миланското летище Малпенса въз основа на международна заповед за задържане, издадена от съдебните власти на Ню Йорк.

Артьом Ус е син на губернатора на Красноярск, трябвало е да бъде екстрадиран в САЩ

Обвинението срещу беглеца е закупуване на военни технологии за Москва

Медии замесват сред организаторите на показното изчезване и българин

Закопчаният в Милано за шпионаж в полза на Москва четирийсет годишен руснак Артьом Ус изчезна яко дим изпод носа на италианските си пазванти и вече десет дни никой не може да каже как е успял в изключително трудното начинание.

Описвайки подробно шеметното му бягство от жилището, където е бил под домашен арест, авторитетните всекидневници “Кориере дела сера”, “Република” и “Ла Стампа” подчертават, че то е станало възможно благодарение само на специалните служби на Кремъл и със съдействието на техни агенти под прикритие на Апенините. “Ла Стампа” и информационнит сайт “Милано Тудей” замесват в аферата с дъх на Студена война и българин, който бил момче за всичко на беглеца и му пазарувал редовно от близък супермаркет. Вестниците не пестят и критиките си към охраняващите руснака карабинери, които отиват в неговия дом-затвор край Милано, повече от час след като нарочната електронна гривна на крака му е сигнализирала, че вече не е намястото си. И след като пожарникари разбиват вратата на апартамента, униформените служители на реда намират там само мръсни дрехи, а близката охранителна камера показала, че шпионинът си е обрал крушите с малък скромен автомобил, докаран от неизвестен засега помощник.

Артьом Ус бе арестуван на миналия 17-ти ноември на миланското летище Малпенса въз основа на международна заповед за задържане, издадена от съдебните власти на Ню Йорк. Младият мъж, който е син за сочения като личен приятел на Владимир Путин губернатор на Красноярския район в Сибир Александър Ус, е обвинен от американската страна в контрабанда на петрол от Венецуела за Китай, но преди всичко в закупуването от западни страни за сметка на Москва на поставени под строго ембарго военни технологии и бойна техника. В края на ноември обаче италианските адвокати на беглеца Виничио Нардо и Фабио де Матеис успяват да го изкарат от пандиза и той е поставен под домашен арест с обичайната за такива случаи електронна гривна за контрол. Настаняват го в наетия междувременно от съпругата му Мария Ягодина просторен апартамент в жилищния комплекс Борго ди Виено в южните предградия на Милано, като са му забранени всякакви контакти.

Посещават го разбира се представители на консулството на Русия - нещо съвсем нормално в дипломатическата практика, както и американските адвокати, които трябва да го защищават на очертаващия се в Съединените щати шумен процес. Но на 13 март съпругата на Артьом изчезва вдън земя, като няколко дни по-късно тя се появява в Москва жива и здрава, а на 21 март съдът в Милано разпорежда руснакът да бъде екстрадиран в САЩ, за да отговаря за вменяваните му престъпления. Да, но на другия ден, малко след 14 часа той напуска жилището си и досега разследващите органи са установили само, че вероятно е бил подпомогнат от шестима човека и чрез смяната на 4 - 5 автомобила се е добрал до свободата в Швейцария или Сърбия, напускайки във втория случай Апенините през Словения.

В репортажите си за “хирургическата” според “Кориере дела сера” акция на руските служби италианските вестници припомнят, че говорителят на Кремъл Дмитри Песков бил заявил при арестуването на Артьом Ус през октомври, че Русия ще направи всичко възможно за защитата на неговите интереси. Освен това медиите информират, че в работата си по разкриването на шпионската дейност на руснака контраразведките на Апенините били установили, че той разполагал с десетки милиони евро и долари, “паркирани” в сметки из различни държави. Като осъществявал незаконната си дейност благодарение на две регистрирани в Италия през 2016 г. компании - едната на о. Сардиния, а другата в самия център на Милано.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа