По-малко лекарства пускат автоматите

На автоматa задължително трябва да има надпис: “Винаги приемайте този лекарствен продукт, както е описано в листовката или както ви е казал вашият лекар, или фармацевт”.

Здравно министерство въвежда ограничения на броя хапчета в опаковки на вендинг машините

Махат комбинираните препарати, масово ги ползвали да се друсат

Махнати са комбинираните медикаменти

По-малко медикаменти да има във вендинг машините за лекарства, както и ограничение на дозите в опаковките предлагат от здравно министерство. Изключени са всички комбинирани лекарствени продукти, с изключение на три. Фармацевти коментираха пред “Труд news”, че причина е, че често наркомани ги купуват и ги комбинират с други вещества, за да засилят действието на дрогата.

От здравното министерство посочват, че причина за промените в Наредба №28 от 2008 г. “са възникнали случаи със злоупотреба с лекарствени продукти, отпускани без лекарско предписание от лица под 18-годишна възраст, които под влияние на видеоклипове в социалните мрежи приемат такива лекарствени продукти в количества, създаващи пряка опасност за тяхното здраве и живот”.

Намаляването на броя на дозите в опаковка има за цел да намали риска от предозиране или продължителна употреба при липса на терапевтичен ефект, както и да ограничи достъпа до лекарствени продукти с потенциал за използването им за злоупотреби, пише в мотивите за промени в наредбата. Там е посочено, че очакваният ефект е по-добра превенция срещу самолечение, което може да доведе до усложнения и забавена диагностика на сериозни заболявания.

В проекта е записано, че на автоматa задължително се поставя следният надпис, изписан на бял фон с тъмни букви: “Винаги приемайте този лекарствен продукт, както е описано в листовката или както ви е казал вашият лекар, или фармацевт. Ако до 3 дни не се почувствате по-добре или състоянието ви се влоши, потърсете лекарска помощ.

Безотговорното самолечение е опасно за вашето здраве!”.

Публикуван е и списък с намален брой и количество разрешени за предлагане в автоматите медикаменти. Например, парацетамол може да се предлага само в опаковка от 12 хапчета (един блистер), аналгин също ще се предлага по един блистер, а ибупрофен по 10 хапчета.

“Логично е да се намалят опаковките с много таблетки, защото идеята на тези вендинг машини е те да бъдат на територията на аптека, така че ако отиде някой през нощта, или когато не работи аптеката, да може да си закупи лекарство без рецепта. Идеята е да си вземе няколко таблетки, които да облекчат състоянието му преди да стигне до лекар”, коментира пред “Труд news” шефът на фармацевтичния съюз Димитър Маринов. Той поясни, че списъкът с медикаменти за автоматите бил много разширен през 2020 г. Маринов каза, че въпросното разширяване на списъка е вкарало в машините парацетамол с псевдоефедрин, ибупрофен с псевдоефедрин. Това са лекарства за хрема, а ги вземаха да се друсат с тях, обясни фармацевтът.

Попитан кой би могъл да спре тийнейджър да си вземе последователно няколко опаковки парацетамол, например, той отговори, че никой не би могъл. “Никой не може да спре човек, който е решил да се трови, въпросът е да не се допуска това да се случи неволно”, каза Маринов.

Според шефа на Асоциацията на аптеките Николай Костов промените в наредбата са насочени към безопасно прилагане на лекарствените продукти.

Следят продължително функциите на черния дроб

В “Пирогов” спасиха отровени с парацетамол

Две момичета с отравяне с парацетамол бяха спасени в “Пирогов” през март. И двете са били жертва на “Предизвикателството с парацетамол” от социалната мрежа. След изписването им лекарите продължително ще проследяват функцията на черния дроб, поясниха от спешната болница 
Предозирането може да бъде фатално, предупредиха медици.

Токсичността на активното вещество може да доведе до сериозна чернодробна недостатъчност, ако се използва неправилно и дори може да бъде фатално в случай на предозиране. Първите признаци на отравяне могат да се появят едва 24-48 часа след поглъщането. Признаците на отравяне включват коремна болка, гадене, проблеми с координацията и жълта кожа.

Предизвикателството да поглъщаш големи дози болкоуспокояващи изглежда е повтаряща се тенденция в социалните медии. Няколко европейски страни издадоха предупреждения още през лятото на 2023 г.

Педиатри предупреждават за тревожна тенденция

Непълнолетни от Бургас лекувани в болница след предизвикателство в TikTok

Родителите на едното дете са били в съседната стая и светкавично извикали линейката.

Мария Кехайова,
Труд news, Бургас

В Бургас са били лекувани няколко деца, предозирани с лекарства, след участие в TikTok - предизвикателства. Случаите са от последните четири месеца. Всички пострадали са лежали във Второ вътрешно отделение на държавната болница - УМБАЛ.

Достатъчни са само няколко таблетки, за да се стигне до тежки увреждания на черния дроб и дори до смърт, предупреждават лекарите.

“Това е много тревожна тенденция, защото виждаме как социалните мрежи пряко влияят върху здравето и живота на децата. Родителите трябва да са изключително внимателни и ангажирани с дигиталния свят на своите деца и да не се успокояват, че щом са в съседната стая, значи са в безопасност”, съветват педиатрите.

Последният случай, който бе оповестен преди броени дни, не бе свързан с лекарства, но отново със същата социална мрежа. Лекарите от УМБАЛ спасиха момиче, което заедно със своя приятелка, решило да участват в предизвикателство, видяно в социалната мрежа - коя по-дълго ще издържи без да диша. Девойката загубила съзнание, припаднала и ударила главата си. Заради лишаването на мозъка от кислород получила амнезия.

Медици от Велико Търново: Прекомерната употреба на лекарства причинява алергии, гастрит и камъни в жлъчката при децата

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

Дори тригодишни вече страдат от гастрит, камъни в жлъчката, алергии. Прекомерната употреба на лекарства, сухите мазни храни, наднорменото тегло и стресът са причини за тези болести при подрастващите, които доскоро бяха обичайни само при възрастните.

За такава тенденция предупреждават лекари от Велико Търново.

Те напомнят, че загрижени за здравето на детето си, родители често злоупотребяват с медикаменти.
“Например за понижавате на температурата, разтревожени близки дават аналгин на болното дете, без да знаят, че лекарството може да предизвика алергия и състоянието да се усложни. Не са редки и случаите, при които се предприема терапия по информация от интернет и майката бърза да отиде в аптеката и да купи от препоръчаните лекарства. Парадоксът е, че без да се консултира с личния лекар или със специалист, на своя глава решава да вземе хомеопатично или симптоматично лекарство. Всеки родител има право да реши какво да предприеме за детето си, но не бива сам да го лекува, защото последствията може да са сериозни”, разкриват педиатри.

Те допълват, че прекомерната употреба на антибиотици води до създаване на бактерии, на които лекарствата не действат.

Хапчетата се продават на вендинг автомати

Ученичка от Гоце Делчев предозирала с два блистера парацетамол

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

Само един случай на предозиране от ученици с парацетамол заради Tik-tok предизвикателство има в Пиринско. Това е 15-годишна ученичка, приета през февруари в Спешен център -Гоце Делчев.

Момичето било изпило два блистера или 20 таблетки парацетамол. Изпаднало в безпомощно състояние, медиците бързо са овладели отравянето на организма. Тя обаче не е признала, че е изпила таблетки заради социалната мрежа, а обяснила, че имала температура и се объркала. Няма други регистрирани случаи, но медиците казват, че родителите трябва сериозно да следят децата си какво вършат в интернет, да говорят с тях за тези опасни игри и предизвикателства. В аптеките не е проблем да си купиш парацетамол, но фармацевтите казват, че преценяват според пациента дали да продадат медикамента. Обикновено не продават на ученици. Но хапчетата се продават на вендинг автоматите.

Преекспонирането е опасно

Медици: Децата копират поведенчески модели

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

Тийнейджърите копират поведенчески модели, затова преекспонирането на случаи за предозиране с достъпни лекарства не е полезно, твърдят варненски медици. Те припомнят, че след случая с отровеното с парацетамол момиче в Стара Загора и във Варна е имало подобен. Ученичка пила големи дози от същия препарат. Излекували я, а тя признала, че решила да се надруса, след като гледала репортаж за връстницата си. Парацетамолът не е безвреден, в комбинация с алкохол може да доведе до остра чернодробна некроза, затова родителите трябва да са бдителни, но на този етап не е нужно това лекарство да влиза в листата на задължително изписваните с рецепта, смятат лични лекари и токсиколози. В САЩ подобна мода - деца да пият лекарствата на бабите си, е имало преди няколко години. У нас пък, след ограничаване на данните в информационните бюлетини за суицидни опити, броят на пробвалите да се самоубият е намалял драстично, казват медиците.

Публикуваха Национална стратегия за борба с наркотиците до 2029 година

Правят метамфетамин от хапчета за настинка

Лаборатории от “кухненски тип” бълват синтетика в България

Над 300 000 младежи са пробвали дрога

Зачестяват случаите на разкрити домашни лаборатории за производство на различни видове синтетични наркотици, показва анализ на Националната стратегия за борба с наркотиците, която е публикувана за обществено обсъждане.

В България метамфетамин се синтезира основно в лаборатории с малък капацитет, от “кухненски” тип, а прекурсорите за неговото производство се набавят сравнително лесно. За основа се използва ефедрин, който се съдържа в различни лекарства, продавани свободно в аптеките, и се извлича по химичен път от тях. Това са част от констатациите в публикуваната за обществено обсъждане Национална стратегия за борба с наркотиците (2025-2029). Проверка на “Труд news” установи, че за основа при синтеза на метамфетамин се използва ефедрин, който се извлича от медикаменти, някои от които са предназначени за лечение на обикновена настинка.

По данни от национално представително проучване относно нагласи и употреба на психоактивни вещества (ПАВ), цитирано в Националната стратегия, сред общото население на възраст 15-64 години, общо 9,5% или между 378 000 и 461 000 лица са употребили поне веднъж в живота си някакво наркотично вещество. Употребата през последната година (3,1%) във възрастовата група 15-64 г. е по-ниска в сравнение с 2016 г. (4,6%).

Резултатите показват, че най-масово употребяваното наркотично вещество в България е канабис - 8,7% от анкетираните са го опитали поне веднъж в живота си. Хероинът все още е най-силно свързаният с проблемна употреба наркотик, но се наблюдава тенденция към спадане за сметка на стимулантите. На второ място по разпространение са веществата от групата на стимулантите: амфетамини - 2,2%, кокаин - 2,0% и екстази - 1,3%.

Младите хора на възраст между 15 и 34 години представляват около две трети от всички лица във възрастовия диапазон 15-64 години, които поне веднъж в живота си са употребили някакъв вид наркотик, се казва още в документа. Това по груби изчисления означава, че малко над 300 000 младежи са опитвали някаква дрога.

14,7% от учениците в гимназиален етап на обучение (8-12 клас) поне веднъж в живота си са пробвали някакво наркотично вещество. През последните години се наблюдава намаление в употребата на марихуана, но при втората най-употребявана група наркотични вещества - стимулантите (амфетамини, кокаин и екстази), има леко увеличение.

Учениците употребяват нови наркотици предимно под формата на растителна смес за пушене, като най-често се снабдяват от дилър, приятел или съученик.

Високорисковата употреба на наркотици се свързва с висока интензивност и рисков модел на употреба на опиоиди, стимуланти и канабис през последните 12 месеца. Според оценка на Националния фокусен център за наркотици и наркомании, 31 634 са лицата с високорискова употреба в България. Данните от Националната стратегия показват, че се наблюдава намаляване в броя на високорисково употребяващите опиоиди (хероин, метадон, морфин) и увеличаване на употребяващите стимуланти и канабис. 0,32% от населението на възраст 15-64 г. са употребявали марихуана в 10 или повече дни през последния месец.

Наблюдава се навлизане на метамфетамин с по-високо качество, т. нар. “кристал”, който се внася предимно от страните в Златния полумесец и от Западна Европа. Нивото на употреба на кокаин в страната остава под средното за Европейския съюз, като основна причина е високата му цена на българския наркопазар. Наблюдава се сезонен характер на употребата му - с по-висока честота в морските и зимни курорти.

България не остава изключение от наблюдавания ръст в употребата на фентанил и неговите производни. Предвид ситуацията в САЩ и Северна Европа, страната ни взима строги мерки за контрол и превенция, особено след регистрираните първи смъртни случаи, се отбелязва още в Националната стратегия за борба с наркотиците до 2029 г.

Най-четени