Капитанът на заседналия пред резервата "Яйлата" кораб "Vera Su" да бъде освободен под домашен арест. За това настоя в становище до главния прокурор Иван Гешев и изпълнителния директор на "Морска администрация" кап. Венцислав Иванов президентът на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани и посланик на добра воля в Международната морска организация - IMO, кап. Димитър Димитров.
59-годишният капитан и вторият му помощник, който е бил на вахта при засядането, са в следствения арест по решение на Добричкия окръжен съд, след като прокуратурата им повдигна обвинения, че са допуснали инцидента, който създаде опасност за живота на екипажа, за околната среда и доведе до увреждане на имущество. След разпитите стана ясно, че в първите часове на 20 септември вахтеният е бил сам и е заспал за 15-20 минути, които са се оказали фатални.
"Интензивността на работа на море, намаляването на екипажите на корабите до минимум и редица други тенденции в световното корабоплаване доведоха до увеличаване на умората в екипажите на море и особено при капитаните на корабите. При много инциденти в съвременното корабоплаване умората е решаваща причина. В същото време капитаните на корабите се използват като изкупителна жертва при инциденти. Действията им се криминализират и се третират като престъпници, само защото са на борда на кораба", пише в становището си кап. Димитров.
Той допълва, че след засядането капитанът на "Vera Su" е бил под постоянен стрес, но е продължил да изпълнява задълженията си и да оказва съдействие на българските власти. "Капитаните се намират на борда съгласно своите договори с корабособствениците и изпълняват задълженията си съгласно техните правила и разпореждания. Те също са хора и могат да допускат грешки. Като морски посланик на добра воля на Международната морска организация за България смятам, че настоящото задържане на капитана на кораба сериозно уронва престижа на морската професия. Така всеки от нас може да попадне под ударите на закона, ако допусне грешка при изпълнение на служебните си задължения. Моля Вас, като ръководител на прокуратурата на РБ, да предприемете мерки по освобождаване на капитана на кораба от ареста и задържането му под домашен арест. Той не може да се укрие или навреди на следствието, тъй като вероятно е с иззети документи и не е на кораба, както и да му бъде осигурен справедлив процес. Моряците не искат нищо друго, освен да бъдат приемани като всички хора, които могат да сгрешат при изпълнение на служебните си задължения. Готов съм да съдействам на ИА "Морска администрация" при предприемане на мерки за спасяване на кораба и опазване на околната среда на море. Нека България покаже респект към трудната и отговорна морска професия и към демократичните принципи и справедливо правосъдие", заключва кап. Димитров.
Становището му бе предшествано от позиция на Българската асоциация на морските капитани, откъдето също настояха колегата им от заседналия кораб да бъде освободен от ареста.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш