Роденият в Китай предприемач за криптовалута Джъстин Сън спази обещанието си и то в пряко предаване. В петък той изяде залепения на стената банан, смятан за произведение на изкуството, който купи за над 6.2 милиона долара. Събитието се състоя по време на пресконференция, информира South China Morning Post.
Джъстин Сън предаваше на живо от ултра луксозен хотел в Хонг Конг, докато ядеше банана, за което той плати над 6 милиона щатски долара на търг в Ню Йорк.
Той не беше точно и "истинският", който Sotheby's му продаде. Този, който си хапнаq е бил купен миналата седмица от уличен продавач на плодове пред аукционната къща в Манхатън. "Този току-що беше купен в Хонг Конг", каза на събитието, организирано от Tron, блокчейн компанията, която той основава през 2017 г.
Джъстин Сън започна с дълга реч на мандарин за значението на "Комедиантът", произведението, създадено от италианския художник Маурицио Кателан през 2019 г. То се състоеше реално само от банан, залепен за стена със сребърна лента, тип тиксо.
34-годишният бизнесмен определи творбата като "легендарна" и направи някои паралели между концептуалното изкуство и криптовалутите.
"Да го изядеш на пресконференция е жест, който също може да бъде част от историята на това произведение на изкуството", заяви Джъстин.
BREAKING: Justin Sun eats the $6.2M banana art he purchased. pic.twitter.com/3Qj1ANpTYX
— Cointelegraph (@Cointelegraph) November 29, 2024
Култовата работа съществува в три екземпляра. Има за цел да зададе въпроси за понятието изкуство и неговата стойност, казват експертите.
Международната преса публикува множество статии за необичайната творба след първата й публична изложба през 2019 година в Милано. Собственикът на всяко от тези произведения получава сертификат за автентичност, както и инструкции как да замени плода, когато бананът започне да гние.
Произведението, чиято първа версия е направена с банан, който струва 25 цента, премина от начална цена от 800 000 долара до 5.2 милиона долара, плюс таксата на купувача.
"Пазарът е този, който реши да приеме толкова сериозно банан, залепен на стената. Ако системата е толкова крехка, че да се хлъзне върху бананова кора, може би вече е било хлъзгаво", казва авторът й Маурицио Кателан.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш